Emil Johansson przyjechał do Cairns z zamiarem odegrania się za nieudany start w ubiegłym roku. Od samego początku było widać, że jego celem jest zwycięstwo i pierwszy przejazd to potwierdził. Z wynikiem 91.5pkt objął prowadzenie, a drugi przejazd był już tylko formalnością. Tym samym Emil wyrównał rekord zwycięstw Brandona Semenuka podczas zawodów Crankworx Slopestyle, który wynosi 11 wygranych.

Warto dodać, że rywalizacji zawodnikom nie ułatwiła również pogoda. Zawody zostały przesunięte o ponad półtorej godziny, ze względu na ostre słońce świecące prosto w twarz, a ostatnie przejazdy rozgrywane były już niemalże w całkowitych ciemnościach.

Emil Johansson / zdjęcie: Clint Trahan

Przejazd Emila od początku do końca był perfekcyjnie precyzyjny, co potwierdziło jego status dominatora slopestyle’u w ostatnich latach. W przejeździe mogliśmy zobaczyć takie triki jak 360 z poczwórnym (!) barspinem, 360 downside tailwhip w obydwie strony czy double tailwhip na quaterze.

Ben Thompson / zdjęcie: Clint Trahan

To coś niesamowitego! W zeszłym roku w ogóle mi nie wyszło, więc bardzo chciałem się odegrać. Zrobiłem dobry przejazd, ale walczyłem też ze słońcem, co było dodatkowym utrudnieniem.

Emil Johansson

Gdy zapytano Emila o wyrównanie rekordu, to mogliśmy usłyszeć mnóstwo pochwał na temat Brandona.

Szczerze mówiąc ciężko mi to ubrać w słowa. Brandon Semenuk to fenomenalny zawodnik i jedna z tych postaci, która miała niesamowity wpływ na nasz sport. Dorastałem patrząc na niego i innych riderów i nigdy mi się nie śniło, że będę kiedyś na jego miejscu. To ogromne osiągnięcie, ale zdecydowanie nie było moim celem. Teraz po prostu chcę być na topie i skupiać się na kolejnych zawodach.

Emil Johansson
Nicholi Rogatkin / zdjęcie: Clint Trahan

Ciężko trenowałem i skupiałem się na robieniu najbardziej skomplikowanych i technicznych przejazdów jakie mogłem wykonać na zawodach, więc myślę, że dzisiejszy wynik mówi sam za siebie.

Emil Johansson

Tuż za Emilem z wynikiem 90.25pkt uplasował się Dawid Godziek, który w chwili obecnej jest chyba jedynym zawodnikiem, mogącym realnie zagrozić Johanssonowi. Dawid zrobił niesamowity pierwszy przejazd, w którym mogliśmy zobaczyć takie triki jak: oppo tailwhip, twister no hand czy cashroll tailwhip. Natomiast w drugim przejeździe Dawid miał już pewny srebrny medal, ale podjął rękawicę i walczył do samego końca o zwycięstwo. Jego przejazd był niesamowity od samego początku, aż do końca, gdzie na ostatniej hopie pokusił się o trik, który mógł zmienić wszystko. Dawid podjął próbę wylądowania cashroll windshield wiper (tailwhip to tailwhip back), którego nikt nigdy wcześniej nie robił. Niestety, zabrakło mu kilkunastu centymetrów by czysto wylądować i ostatecznie zaliczył upadek, czym przypieczętował zwycięstwo Emila Johanssona.

Dawid Godziek / zdjęcie: Clint Trahan

Czuję się świetnie i nie mogłem sobie niczego lepszego wymarzyć. Szkoda, że nie udało się w drugim przejeździe, ale i tak cieszę się, że w ogóle spróbowałem to zrobić. Robiłem ten trik kilka razy na domowych hopach i byłem gotowy na powtórkę, ale to zupełnie inne warunki. Na zawodach jesteś już zmęczony przejazdem i nogi odmawiają posłuszeństwa, więc nie byłem w stanie zyskać odpowiedniej prędkości, no i tym razem się nie udało.

Dawid Godziek
Tim Bringer / zdjęcie: Clint Trahan

Trzecie miejsce w zawodach zajął Tim Bringer, który szczególnie zaskoczył sędziów i publiczność wykonując podwójnego backflipa na pierwszej przeszkodzie, którą większość zawodników pokonywało na dwa razy z dwoma sztuczkami.

Wyniki: Crankworx Cairns Slopestyle

  1. Emil Johannson (Szwecja) – 91.5pkt
  2. Dawid Godziek (Polska) – 90.25pkt
  3. Tim Bringer (Francja) – 87.75pkt
Podium Crankworx Cairns Slopestyle / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr