Sobota na festiwalu Crankworx Cairns stała pod znakiem dwóch imprez. Na początek dnia pośród drzew miejscowego lasu deszczowego ścigano się na Pump Tracku, a pod wieczór odbyły się zawody Slopestyle. Tegoroczny pump track został przebudowany przez miejscową ekipę Flux Trails i mieli oni na celu zwiększenie widowiskowości rywalizacji. Tym samym powiększona została rampa startowa, bandy oraz przyspieszone zostały poszczególne przeszkody.

Jayce Cunning / zdjęcie: Clint Trahan

Już pierwsze przejazdy pokazały, że zmiany zadziałały, choć głównie na korzyść lokalnych zawodników, którzy ostatecznie zajęli 2/3 podium w obydwu kategoriach. Na koniec dnia na najwyższym stopniu podium stanęli Caroline Buchanan oraz Jayce Cunning, którzy tym samym obronili swoje tytuły z zeszłego roku.

Szczególnie zaciętą walkę w finale stoczyła Caroline Buchanan, która wygrała głównie dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu w tego typu starciach.

Uwielbiam te momenty, gdy musisz po prostu zaufać swojemu ciału, które wie co robić. To trochę jak jazda na autopilocie, ale wtedy pokazują się Twoje instynkty i wychodzi doświadczenie.

Caroline Buchanan

W pierwszym przejeździe Buchanan pokonała Jennę Hastings o zaledwie 0.1s i było to dobrym znakiem przed drugim przejazdem. Z kolei w drugim biegu Caroline pokazała swoją moc i dosłownie zmiażdżyła rywalkę o prawie sekundę.

To była ciężka walka przeciwko Jennie. Miała świetny start w finale, ale wiedziałam, że muszę dać z siebie absolutnie wszystko i na koniec to ja cieszę się ze zwycięstwa.

Caroline Buchanan

Wśród panów tytułu z zeszłego roku bronił Jayce Cunning i podobnie jak Caroline Buchanan, ta obrona była skuteczna. Dodatkowo Jayce pokazał swoją siłę i był autorem czterech najlepszych czasów w ciągu całego dnia.

Jestem bardzo podekscytowany! W zeszłym roku po raz pierwszy wziąłem udział w Crankworxie i zastanawiałem się jak to wszystko wygląda. Teraz po dwóch zwycięstwach z rzędu mam mnóstwo pewności siebie i czekam na kolejne starty.

Pamiętam też, gdy 7 lat temu postawiłem sobie za cel, aby zdobyć medal podczas Crankworxa. A teraz mam już trzy! W zeszłym roku nie spodziewałem się zwycięstwa, ale teraz brąz w Rotorua i kolejne złoto w Cairns to naprawdę spełnienie marzeń.

Jayce Cunning
Jayce Cunning i Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Cunning w finale zmierzył się ze zwycięzcą zawodów Crankworx Cairns Dual Slalom, Ryanem Gilchristem.

Wczoraj miałem bardzo udany dzień i dzisiaj chciałem go powtórzyć. Przez cały dzień jeździłem na maksa i walczyłem o każdy metr trasy. W finale zmierzyłem się z Jayce’m i wiedziałem, że to będzie bardzo ciężkie starcie. Zrobiłem mały błąd w pierwszym biegu i tym samym zaprzepaściłem swoje szanse. To było fajne doświadczenie, że mogłem z nim powalczyć w finale, bo w przeszłości wielokrotnie stawaliśmy naprzeciw siebie.

Ryan Gilchrist

Wśród pań srebrnym medalem musiała zadowolić się Jenna Hastings.

Poszło mi całkiem dobrze, choć od rana powoli się rozpędzałam. Łapałam rytm aż przyszedł finał i zaliczyłam tam chyba swoje dwa najgorsze przejazdy. Nie wiem co się stało, może zbyt duża presja? Wydaje mi się, że mogłam ją pokonać, ale w końcu jest Królową z jakiegoś powodu.

Jenna Hastings

Podium wśród panów uzupełnił Wade Turner, który w małym finale pokonał Basa van Steenbergena, a wśród pań trzecie miejsce zajęła rewelacyjna 17-latka, Sacha Mills.

Wyniki: Pump Track Cairns

  1. Jayce Cunning (Australia) // Caroline Buchanan (Australia)
  2. Ryan Gilchrist (Australia) // Jenna Hastings (Nowa Zelandia)
  3. Wade Turner (Nowa Zelandia) // Sacha Mills (Australia)
Podium Crankworx Cairns Pump Track / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr