Kolejny dzień rywalizacji podczas festiwalu Crankworx Cairns przyniósł dwie duże imprezy, które rozegrane zostały po sobie. Na początek dnia odbyły się zawody Pump Track Challenge, które zdecydowanie nie zawiodły zarówno zawodników jak i kibiców. Duży w tym udział miała trasa, która pokazała dużą kreatywność budowniczych i miała unikalny design. Tym samym ekipa Flux Trail zrobiła naprawdę niesamowitą robotę i zawody Crankworx Cairns Pump Track Challenge dostarczyły wielu emocji.

Bas van Steenbergen vs Jayce Cunning / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród panów triumfował prawdziwy debiutant na crankworxowej scenie, Jayce Cunning. Miejscowy zawodnik nie tylko był w stanie opanować do perfekcji pokonywanie toru, ale również był najszybszy ze wszystkich uczestników zawodów.

Trasa była świetna i bardzo mi się podobała jazda na ziemnym pump tracku, a sama rywalizacja z chłopakami na rowerach górskich była dla mnie dodatkowym smaczkiem. Wygrałem Mistrzostwa Australii w Pump Tracku na asfaltowym torze w lutym i teraz musiałem się, tylko i aż, przestawić na inną nawierzchnię.

Jayce Cunning
Jayce Cunning / zdjęcie: Clint Trahan

Cunning zdominował zawody i wykręcił także najlepszy czas dnia. W finale zmierzył się z Basem van Steenbergenem, który miał małą przewagę po starcie, ale Cunning wykonał później swój firmowy ruch, czyli wystrzelenie jak rakieta z nawracającej bandy, dzięki któremu był w stanie pokonać Kanadyjczyka.

To była niesamowita sprawa. Nigdy nie słyszałem tak głośnej publiczności, więc mieliśmy problemy z usłyszeniem bramki startowej. Dzięki temu jednak atmosfera była wspaniała i mam nadzieję, że będę mógł wystartować w większej ilości tego typu zawodów w przyszłości.

Jayce Cunning
Tomas Lemoine vs Jayce Cunning / zdjęcie: Clint Trahan

Podczas gdy zwycięzca wśród panów był absolutnym debiutantem na zawodach Crankworx, to najszybsza kobieta jest już prawdziwą weteranką imprezy. Caroline Buchanan ledwo wyleczyła się z kontuzji odniesionej podczas zawodów Red Bull District Ride i tak naprawdę wciąż nie była pewna udziału w całym festiwalu. Jednak fakt, że odbywa się on u niej pod domem, dodatkowo ją zmotywował i pomimo ciągłego odczuwania kontuzji, zdecydowała się wystartować w zawodach. W finale zmierzyła się z Jordy Scott.

Uwielbiam wszystkie zawody podczas Crankworxa. Speed & Style jest bardzo wymagający, ale daje wspaniałe nagrody za wysiłek, a Pump Track to dla mnie powrót do BMX’owych korzeni. Tutejsza atmosfera jest niesamowita i liczę na to, że tak też będzie podczas jutrzejszego Dual Slalomu.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan vs Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

W małym finale zmierzyły się Jenna Hastings i Harriet Burbidge-Smith. Ostatecznie lepsza okazała się Jenna, która mogła się cieszyć z brązowego medalu.

Nie zaliczyłam podium na Crankworxie już od bardzo dawna, więc to wspaniałe uczucie.

Jenna Hastings
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Jednak sobota była prawdziwym wyzwaniem głównie dla brązowego medalisty, Tomasa Lemoine’a. Oprócz zwycięskiej walki o brąz z Danem Butterworth’em, zaliczył paskudny upadek podczas treningów slopestyle. Mimo to zdecydował się wziąć udział w zawodach na Pump Tracku, a kilka godzin później czekała go jeszcze na torze slopestyle.

Byłem mocno poobijany po wczorajszej glebie, dlatego myślałem czy nie skupić się bardziej na slopestyle’u, ale ostatecznie zrobiłem to co zwykle. Poszedłem wcześnie spać i z samego rana ruszyłem na treningi Pump Track. Teraz jestem mocno zmęczony, ale i tak dam z siebie wszystko podczas slopestyle’u.

Tomas Lemoine
Dan Butterworth vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki: Crankworx Cairns Pump Track Challenge

  1. Jayce Cunning (Australia) // Caroline Buchanan (Australia)
  2. Bas Van Steenbergen (Kanada) // Jordy Scott (USA)
  3. Tomas Lemoine (Francja) // Jenna Hastings (Nowa Zelandia)
Podium Crankworx Cairns Pump Track Challenge / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

W rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa Tomas Lemoine ma już tylko 50pkt przewagi nad Basem van Steenbergenem. Lemoine zapewne zdobędzie jeszcze kilka punktów podczas zawodów slopestyle, ale van Steenbergen z pewnością będzie chciał nadrobić podczas jutrzejszego Dual Slalomu. Z kolei w wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa, Jordy Scott zmniejszyła dystans do prowadzącej Vaei Verbeeck.Scott also bumped ahead of Vaea Verbeeck for the top position on the Queen of Crankworx rankings.

Harriet Burbidge-Smith vs Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Kolejną imprezą tego samego dnia będą zawody Crankworx Cairns Slopestyle, a w niedzielę odbędzie się zamykająca festiwal impreza, czyli wyścig Dual Slalom.

Nie mogę się doczekać jutrzejszej rywalizacji, ponieważ trasa wygląda bardzo fajnie. Jest to miks płaskich zakrętów z bandami i elementami, których do tej pory nie mieliśmy, czyli wallride’ami. Ekipa Flux Trail zrobiła naprawdę świetną robotę i strasznie mi się podoba fakt, że jest to bardzo blisko mojego domu.

Caroline Buchanan

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr