Podczas gdy większość imprez składających się na festiwal Crankworx Cairns są nowe dla Australijczyków, to dzisiejsze zawody zjazdowe przywołały miłe wspomnienia z przeszłości. W końcu to właśnie na tej trasie odbyły się Mistrzostwa Świata DH w 2017 roku, a także tegoroczna rywalizacja podczas pierwszego w historii festiwalu Crankworx w Australii.

Jenna Hastings / zdjęcie: Con Chronis

Na tutejszej trasie jest sporo miejsc, gdzie trzeba mocno pedałować. Kilka płaskich sekcji, a nawet mały podjazd pod koniec sprawiają, że zawodnicy mają gdzie się zmęczyć. Tym samym ogromną rolę odgrywa tu doświadczenie, dzięki któremu najszybsi w zawodach byli Australijczycy. Troy Brosnan triumfował wśród panów, a wśród pań najlepsza okazała się lokalna zawodniczka i prawdziwa weteranka sceny zjazdowej, Tracey Hannah.

Zdjęcie: Con Chronis

Tracey to bardzo utytułowana zawodniczka nie tylko w Pucharze Świata DH, ale także w zawodach Crankworx. Podczas festiwali już 21 razy stawała na podium, a podczas ostatnich zawodów zjazdowych w Whistler, zdobyła najwyższy stopień. Lokalna legenda z czasem 3:59.277 zwyciężyła z przewagą prawie sześciu sekund nad drugą Sian A’Hern.

Zwycięstwo tutaj jest dla mnie bardzo ważne. Po pierwsze dlatego, że wychowałam się tutaj, a po drugie, że w końcu mam festiwal Crankworx pod domem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że po prostu lubię ten smak zwycięstwa.

Tracey Hannah
Tracey Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Drugie miejsce w zawodach zajęła kolejna Australijka, Sian A’Hern, która w porównaniu do kwalifikacji, urwała jeszcze kilka sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Szkotka Louise Ferguson.

W rywalizacji panów byliśmy świadkami równie zaciętej rywalizacji. Ostatecznie to Troy Brosnan okazał się najszybszy, a to głównie dzięki bardzo precyzyjnej jeździe w górnej sekcji oraz mocnemu atakowi na końcowym płaskim odcinku.

Ciężko pracowałem nad ustawieniem roweru na ten wyścig. To było bardzo trudne doświadczenie, ale jak zobaczyłem tych wszystkich kibiców, którzy dopingowali przy trasie, to wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko. Na tą trasę specjalnie wziąłem mniejszy rower i wiedziałem, że to zadziała. Byłem w Whistler i na innych Crankworx’ach tyle razy, że nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będę miał okazję ścigać się na tej imprezie w swoim kraju. To coś wspaniałego!

Troy Brosnan
Troy Brosnan / zdjęcie: Clint Trahan

Drugie miejsce ze stratą prawie trzech sekund zajął inny zawodnik znany z tras Pucharu Świata DH, Connor Fearon. Z kolei podium uzupełnił Mick Hannah, który był wolniejszy o zaledwie 0.3s od Fearona. Tym samym ku uciesze lokalnych kibiców podium było w pełni australijskie.

Płaskie sekcje mają w sumie tylko 14 sekund, ale przez ten czas musisz dawać z siebie wszystko i nie możesz nawet na moment przestać. Zrobiłem kilka błędów u góry, ale cieszę się, że udało się nadrobić w końcowej sekcji.

Mick Hannah
Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki: Crankworx Cairns Downhill

  1. Troy Brosnan (Australia) // Tracey Hannah (Australia)
  2. Connor Fearon (Australia) // Sian A’Hern (Australia)
  3. Mick Hannah (Australia) // Louise Ferguson (Szkocja)
Podium Crankworx Cairns Downhill / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

Na prowadzeniu w wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa wciąż znajduje się Vaea Verbeeck, która w wyścigu zjazdowym była siódma. Z kolei w rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa cenne punkty dzięki 11 lokacie zdobył Bas van Steenbergen, a liderem jest wciąż Tomas Lemoine.

Kolejny dzień przyniesie dwie imprezy. Wpierw zawodnicy zmierzą się podczas Crankworx Cairns Pump Track Challenge, a następnie przyjdzie pora na zawody Crankworx Cairns Slopestyle. Obydwie imprezy będą transmitowane na żywo na stronie crankworx.com, a zawody slopestyle dodatkowo transmitować będzie Red Bull TV.

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr