Trzeci dzień z rzędu atmosfera w Cairns jest bardzo gorąca, a to wszystko za sprawą trwającego festiwalu Crankworx Cairns, który właśnie osiągnął swój półmetek. Po raz kolejny miejscowi zawodnicy nie byli zbyt gościnni i zdominowali rywalizację. W zawodach Dual Slalom najszybsi okazali się Ryan Gilchrist oraz Harriet Burbidge-Smith.

Wąż na mecie trasy Dual Slalomu / zdjęcie: Clint Trahan

Ryan Gilchrist, to student inżynierii, który dosłownie zaprojektował sobie swoją drogę na szczyt. Przez cały dzień jeździł z laserową precyzją i eliminował kolejnych zawodników z rywalizacji.

Moim planem na dziś było pojechać jak najszybciej się dało już od samego startu. Starałem się skupiać tylko na konkretnym przejeździe i nie przejmować wynikiem.

Ryan Gilchrist

Pomimo walki z najlepszymi zawodnikami na świecie, 20-letni Australijczyk wyglądał bardzo pewnie i trzymał nerwy na wodzy przez całe zawody.

Ryan Gilchrist / zdjęcie: Clint Trahan

Byłem trochę zdenerwowany przed finałem, ponieważ Bas jest Królem Crankworxa i nie zdobył tego tytułu ot tak. To było naprawdę wyjątkowe dla mnie starcie i cieszę się z tego, że udało nam się zamienić kilka słów przed wyścigiem.

Ryan Gilchrist

Walka o finał dla Ryana była bardzo ciężka, zwłaszcza, że w jednym ze starć musiał pokonać prawdziwą legendę australijskiej sceny, kolegę z zespołu Yeti oraz ubiegłorocznego triumfatora tych zawodów – Micka Hannah’a.

Niels Bensink vs Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Clint Trahan

Mick to kolega z zespołu, który szybko zamienił się w mojego mentora i kogoś kogo zawsze podziwiałem. Fajnie móc nazywać go kolegą i mieć w narożniku, nawet gdy stajemy na starcie przeciwko sobie.

Ryan Gilchrist

Wśród pań drugi dzień z rzędu na najwyższym stopniu podium stanęła Harriet Burbidge-Smith, która tym samym zbliżyła się do prowadzącej w klasyfikacji Królowej Crankworxa, broniącej tytułu Caroline Buchanan, na ledwie 20 punktów.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Harriet ledwo odpoczęła po zwycięstwie w zawodach Speed & Style, ale i tak dawała z siebie wszystko.

Czuję się dobrze, choć jestem mocno zmęczona. Rywalizacja podczas Crankworxa jest zawsze ciężka, ale cieszę się, że poszło po mojej myśli.

Harriet Burbidge-Smith

Pomimo zdobycia sporej ilości punktów, Harriet nie myśli o klasyfikacji generalnej i skupia się na kolejnych wyścigach.

Zdecydowanie nie patrzę na klasyfikację, tylko robię to co kocham i skupiam się na kolejnych imprezach. Fajnie, że dobrze mi idzie i z pewnością będę chciała zaliczyć wszystkie przystanki Crankworxa, ale zobaczymy co wyjdzie w sezonie.

Harriet Burbidge-Smith

Podobnie jak Ryan Gilchrist, również Harriet trzymała się sprawdzonego planu, aby dostać się do finału.

Moja strategia była prosta – nie myśl o tym co było i trzymaj się trasy. Wiedziałam, gdzie popełniam błędy, więc jechałam trochę wolniej górną sekcję i przyciskałam później.

Harriet Burbidge-Smith

Ostatecznie plan się powiódł, a finał był tylko formalnością. W trakcie pierwszego biegu jej rywalka, Martha Gill, upadła w końcowej sekcji trasy i sprawa była już rozstrzygnięta.

Zdecydowanie przegrana w taki sposób boli, ale taki jest racing. Niefajnie, że moja koleżanka upadła, ale cieszę się, że nic się jej nie stało.

Harriet Burbidge-Smith
Martha Gill vs Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Zdecydowanie nie był to finał o jakim marzyłam, ale nie było źle. W końcu to moje pierwsze podium poza Crankworx Rotorua.

Martha Gill

Pomimo upadku Martha i tak była zadowolona, choć wszyscy liczyli na bardziej zacięty finał.

Stoczyłam ciężki bój z Caroline w półfinale, więc byłam napompowana na walkę o złoto. Niestety chyba trochę przesadziłam, gdy zobaczyłam, że Haz jest z przodu i chciałam koniecznie nadrobić stratę. Wjechałam za nisko w bandę no i uciekło mi koło…

Martha Gill

Wśród panów drugie miejsce zajął Bas van Steenbergen, który również podczas wczorajszych zawodów Speed & Style był drugi. W przejeździe finałowym popełnił jednak kilka błędów, przez które nie mógł cieszyć się ze złotego medalu w swojej ulubionej dyscyplinie.

Sam Blenkinsop / zdjęcie: Clint Trahan

Drugie miejsce jest dla mnie słodko-gorzkie, bo bardzo chciałem wygrać. Starałem się rozegrać to bezpiecznie, ale gdy walczysz o każdą setną sekundy, to jedna mała pomyłka może kosztować Cię cały wyścig.

Bas van Steenbergen

Podium zawodów uzupełnili Tuhoto-Ariki Pene oraz Caroline Buchanan.

Wyniki: Dual Slalom Cairns

  1. Ryan Gilchrist (Australia) // Harriet Burbidge-Smith (Australia)
  2. Bas van Steenbergen (Kanada) // Martha Gill (Wielka Brytania)
  3. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) // Caroline Buchanan (Australia)
Podium Crankworx Cairns Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

W sobotni poranek zapraszamy na Red Bull TV, gdzie przeprowadzona zostanie transmisja z zawodów Slopestyle (godz. 7:00, z polskim komentarzem). Z kolei chwilę wcześniej odbędą się zawody na Pump Tracku.

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr