Podczas piątego i zarazem ostatniego dnia trwania festiwalu Crankworx Cairns w Australii odbyła się ostatnia zaplanowana impreza, czyli Specialized Dual Slalom. Poziom ekscytacji wśród fanów sięgnął zenitu, a zawodnicy dawali z siebie wszystko. Trasa była bardzo wymagająca i posiadała nowości, których nigdy wcześniej nie stosowano na torach do Dual Slalomu podczas Crankworxa. Shark finy, wallride’y, szybkie bandy i płaskie zakręty – z tym wszystkim zawodnicy musieli się zmierzyć, aby na koniec dnia wyłonić najszybszych.

Vaea Verbeeck vs Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Na najwyższym stopniu podium wśród mężczyzn stanął lokalny bohater i legenda światowego zjazdu, Mick Hannah. Mick przez cały dzień notował najszybsze czasy i zanotował też najlepszy czas dnia.

Wydaje mi się, że jeden z torów był trochę wolniejszy. Jackson Frew był szybki i kreatywny w sekcji z wallride’m. Fajnie, że były dwie różne linie, a ja wykręciłem w sumie cztery najlepsze czasy. Miałem ciężką przeprawę na sekcji z wallride’m i za każdym razem, gdy próbowałem tu zrobić coś lepiej, to leciałem za krótko. Tym bardziej, że podczas treningów zaliczyłem tam glebę.

Mick Hannah
Mick Hannah vs Niels Bensink / zdjęcie: Clint Trahan

W finale Hannah zmierzył się z Basem van Steenbergenem, który był czarnym koniem imprezy i z piątego miejsca kwalifikacji dostał się aż do finałów. Walka o złoto była bardzo zacięta, a na mecie obydwaj unieśli ręce w geście zwycięstwa.

To było coś niesamowitego. Tutejsza publiczność dawała z siebie wszystko przez cały czas i bardzo czułem ich wsparcie. Cieszę się, że organizatorzy Crankworxa zrobili festiwal w Australii i tym samym spełnili moje marzenie. Ciągle ścigałem się gdzieś na świecie, więc pokazanie się przed domową publicznością było czymś na co czekałem.

Mick Hannah
Jackson Frew vs Alex Wayman / zdjęcie: Clint Trahan

Australijskie podium po raz kolejny stało się faktem, ponieważ wśród pań triumfowała Caroline Buchanan. W finale zmierzyła się z Harriet Burbidge-Smith i było to ich kolejne finałowe starcie podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Cairns. Caroline pokazała, że jest w wyśmienitej formie i pomimo bardzo zaciętej walki, ostatecznie wygrała ze swoją rodaczką o 0.777s.

Stanięcie na podium jest bardzo trudne, bo dziewczyny są naprawdę mocne. Wielokrotnie walczyłam z Harriet w przeszłości i to naprawdę świetna sprawa, że dwie Australijki walczą o złoty medal w kolejnej imprezie. Ciężko było utrzymać nerwy, ale dawałam z siebie wszystko do ostatniego zakrętu.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan vs Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Walka o każdą sekundę była szalona i bardzo zacięta podczas wszystkich dzisiejszych wyścigów. W walce o brąz Vaea Verbeeck okazała się lepsza od Jordy Scott o zaledwie 0.498s, a wśród panów brąz zdobył kolejny Australijczyk, Jackson Frew.

Wyniki: Specialized Dual Slalom Cairns

  1. Caroline Buchanan (Australia) // Mick Hannah (Australia)
  2. Harriet Burbidge-Smith (Australia) // Bas Van Steenbergen (Kanada)
  3. Vaea Verbeeck (Kanada) // Jackson Frew (Australia)
Podium Crankworx Cairns Specialized Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

Tym samym pierwszy w historii festiwal Crankworx w Australii dobiegł końca. Tydzień festiwalowy rozpoczął się od zawodów na najlepszego whipa, następnie były zawody Speed & Style oraz rywalizacja w zjeździe, później odbyły się Pump Track oraz Slopestyle, a całość podsumowała impreza Dual Slalom.

Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

W walce o tytuł Króla i Królowej Crankworxa prowadzą Bas van Steenbergen oraz Jordy Scott, którzy już za niecały miesiąc będą mieli szansę powiększyć swoje zdobycze punktowe podczas ostatniego tegorocznego przystanku Crankworx World Tour. W dniach 5-13 listopada w Nowej Zelandii odbędzie się festiwal Crankworx Rotorua.

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr