Bardzo szybka trasa najeżona hopami, korzeniami i kamieniami, a do tego magiczny miks luźnego pyłu i suchej wulkanicznej gliny – w takich warunkach przyszło zawodnikom rywalizować podczas zawodów zjazdowych, które odbyły się na zakończenie tegorocznego festiwalu Crankworx Cairns w Australii.

Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Podczas gdy część zawodników robiła kolejne treningowe przejazdy i doprowadzała swoje linie do perfekcji, pozostali skupili się na pewności siebie na dobrze znanej trasie, która zbytnio się nie zmieniła od jej wybudowania w 2006 roku. Najszybszy tego dnia był Mick „Sik Mik” Hannah, dla którego jest to wręcz domowa trasa, przez co wprawił w ekstazę miejscową publiczność.

To coś pięknego! W międzynarodowych zawodach jechałem tu może dopiero po raz piąty i zawsze byłem blisko wygranej, ale nie udawało mi się to. W ubiegłym roku byłem trzeci, a dziś były 60-te urodziny mojej mamy i sprawiłem jej piękny prezent! Przyjechało dziś sporo mojej rodziny, która mnie bardzo mocno dopingowała, więc tym bardziej się cieszę z mojego zwycięstwa.

Mick Hannah

Pomimo jazdy na co dzień przez dekady na tej trasie, Mick doskonale wiedział, że walka o zwycięstwo i tak będzie bardzo trudna. Ostatecznie udało mu się wygrać o zaledwie 0.3 sekundy.

Tutejsza trasa jest dość trudna i musisz być bardzo precyzyjny. Fajnie się tu wchodzi na wyżyny umiejętności, ciśnie na maksa, a i tak wciąż jedzie się dość płynnie. Zrobiłem kilka błędów, ale na koniec udało się wykręcić najlepszy czas.

Mick Hannah
Jenna Hastings / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła Jenna Hastings, która wróciła na zwycięską ścieżkę po serii drugich miejsc.

Ostatnio ciągle byłam na podium, druga, trzecia, czwarta, ale nie udawało się wygrać. Fajnie, że w końcu przełamałam tą passę i bardzo się z tego cieszę. Zwłaszcza, że było to zwycięstwo na koniec świetnego tygodnia zawodów.

Jenna Hastings

Tym samym Jenna poprawiła swój rezultat z zeszłego roku i miała ogromną motywację do tego, aby w końcu stanąć na najwyższym stopniu podium.

W zeszłym roku brakowało mi trochę umiejętności i wytrzymałości, więc w tym roku nie zostawiłam niczego przypadkowi. Starałam się jechać czysto przez całą trasę. To dopiero mój drugi złoty medal odkąd startowałam tu po raz pierwszy w 2021 roku, gdy miałam 17 lat. Bardzo chciałam wygrać i udało się!

Jenna Hastings

Drugie miejsce ze stratą ponad sekundy zajęła Brytyjka Lousie Ferguson, która przełamała pechową serię w wyścigach zjazdowych podczas Crankworxa.

Cieszę się z mojego wyniku, bo to pierwszy raz odkąd wygrywam kwalifikacje i nie zaliczam gleby w finale. Starałam się jechać na maksa, ale płynnie i wydaje mi się, że nie popełniłam zbyt wielu błędów.

Louise Ferguson
Sam Blenkinsop / zdjęcie: Clint Trahan

Z kolei wśród panów o mrugnięcie okiem zwycięstwo przegrał Jackson Frew, który był wolniejszy od Micka o zaledwie 0.3s.

Zawsze gdy jesteś tak blisko Micka, to jest to dobry przejazd. Niestety tym razem mi się nie udało, ale za to mam wielki szacunek do niego. Zawsze wzorowałem się na nim i przegrana w takim stylu i na jego domowej trasie nie boli tak bardzo.

Jackson Frew

Na trzecim miejscu uplasowali się Ellie Smith oraz Tuhoto-Ariki Pene.

W rywalizacji o tytuły Króla i Królowej Crankworxa na prowadzeniu znajdują się Caroline Buchanan i Bas van Steenbergen.

Wyniki: Crankworx Cairns RockShox Downhill

  1. Mick HANNAH (Australia) – 3:28:306 / Jenna HASTINGS (Nowa Zelandia) – 4:01:888
  2. Jackson FREW (Australia) – 3:28:652 / Louise FERGUSON (Wielka Brytania) – 4:03:480
  3. TUHOTO-ARIKI PENE (Nowa Zelandia) – 3:32:768 / Ellie SMITH (Australia) – 4:07:968
Podium Crankworx Cairns RockShox Downhill / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Cairns:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr