Dzięki wczorajszej wygranej podczas zawodów Thule Slopestyle Innsbruck, Emil Johansson przeszedł do historii dyscypliny i został najbardziej utytułowanym sportowcem w historii Mistrzostw Świata Crankworx Slopestyle. Było to jego dwunaste zwycięstwo i tym samym o jedną wygraną wyprzedził Brandona Semenuka. Dodatkowym smaczkiem był fakt, że dzięki tej wygranej, po raz trzeci z rzędu zdobył Potrójną Koronę Slopestyle’u.

Dawid Godziek / zdjęcie: Clint Trahan

Od samego początku zawodów uczestnicy narzekali na warunki pogodowe, a w szczególności wiatr, który kręcił z różnych stron i zdecydowanie nie ułatwiał rywalizacji. Z tego powodu większość zawodników miała problemy, aby w ogóle ukończyć swoje przejazdy w całości, a spora część dodatkowo okupywała to przebitymi dętkami.

Miguel Guerrero / zdjęcie: Florian Breitenberger

Dawid Godziek w pierwszej serii miał niesamowity przejazd, ale upadek na ostatniej hopie sprawił, że dołączył do szerokiego grona nieukończonych przejazdów. Tym samym Emil Johansson w pierwszym przejeździe jechał bez większej presji i dzięki solidnemu przejazdowi wykręcił 92.5pkt. Dawid podniósł poprzeczkę wyżej w drugiej serii i zaliczył wspaniały wynik 95.25pkt, dzięki czemu objął prowadzenie. W jego przejeździe mogliśmy zobaczyć takie triki jak backflip barspin z płaskiego dropa, twister no hand czy cashroll tailwhip. W tym momencie było już wiadome, że tylko Emil może dokonać cudu…

To było coś nieprawdopodobnego. Po pierwszym przejeździe prawie miałem atak serca, bo wiatr tak utrudniał, że od połowy toru chciałem już tylko dojechać cały do końca, więc cieszyłem się, że to mi się udało. Potem w drugiej serii Dawid zepchnął mnie z prowadzenia i wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko.

Przygotowywałem się do tego przez wiele zawodów, ale do tej pory robiłem dobry pierwszy przejazd, a drugi był już tylko celebracją zwycięstwa. Jednak teraz miałem świetny wynik, a Dawid go przebił. Ja tylko na to czekałem! To jest dużo bardziej ekscytujące dla wszystkich, że bijemy się o wynik do samego końca, czasem ktoś upadnie, ktoś zrobi coś lepiej, więc musiałem być skupiony przez cały czas.

Po drugim przejeździe nie wiedziałem czego się spodziewać. Część rzeczy zrobiłem chyba lepiej, ale nie byłem pewien czy to wystarczy do zwycięstwa.

Emil Johansson
Emil Johansson / zdjęcie: Clint Trahan

Zrobiłem oppo 360 windshield wiper na ostatniej hopie, oppo 360 unturndown do podwójnego downwhipa. W Rotorua wykonałem switch truck do podwójnego downwhipa i to trochę otworzyło mi umysł, że mogę to trochę pomiksować i wykonać w inny sposób. Myślałem o tym triku dość długo i potem zacząłem go próbować, aż w końcu wyszedł. Moje domowe hopy są za małe do takich rzeczy, ale tutaj w Innsbrucku są one trochę większe niż te, na których zazwyczaj rywalizujemy, więc mogliśmy dać z siebie wszystko.

Emil Johansson
Emil Johansson / zdjęcie: Clint Trahan

Oprócz zdobycia Potrójnej Korony Slopestyle’u, Emil Johansson wysunął się także na samodzielne prowadzenie w klasyfikacji historycznej, gdzie z 12 zwycięstwami wyprzedził Brandona Semenuka.

Dla mnie Semenuk zawsze będzie najlepszy. Był moją inspiracją, gdy dorastałem i skłamałbym, gdybym powiedział, że nie wpłynął na mnie w tak duży sposób. Wykonał swoją część w swoim czasie i zdobył tyle medali ile mógł, a przecież było wtedy mniej festiwali Crankworx niż teraz. Gdy był trochę młodszy niż ja, to tour już był uformowany i to było dla mnie dużą motywacją, aby dołączyć do rywalizacji.

Emil Johansson

60-sekundowy skrót: Thule Slopestyle Innsbruck

YouTube player

Wyniki Thule Slopestyle Innsbruck:

  1. Emil Johansson (Szwecja) – 97.25pkt
  2. Dawid Godziek (Polska) – 95.25pkt
  3. Lucas Huppert (Szwajcaria) – 85pkt
Podium Thule Slopestyle Innsbruck / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Na najniższym stopniu podium zameldował się natomiast Lucas Huppert, który jeszcze niedawno walczył z kontuzją barku. Był to zarazem jego najlepszy wynik w karierze.

Poziom jazdy był dziś niesamowity, a warunki były dość ciężkie. Przez wiatr nie doleciałem jednego hipa, a potem mogłem zrobić tylko tailwhipa, aby w ogóle móc dalej jechać. W jakiś sposób jednak udało mi się dotrzeć na sam dół i był to dla mnie dobry wynik.

Lucas Huppert
YouTube player

Poprzednio na Crankworx Innsbruck 2023:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr