Festiwal rowerowy Crankworx Rotorua dotarł do swojego półmetka, a to oznacza, że na trasie pojawili się najszybsi i najpłynniej jeżdżący riderzy na świecie. Zawody Air Downhill rozegrane zostały na ikonicznej trasie Mr. Black i był to powrót tej konkurencji na festiwal w Rotorua. Impreza ta charakteryzuje się dużym stopniem trudności, ponieważ sama trasa wydaje się dość prosta, a to oznacza, że nie ma najmniejszego miejsca na błąd i trzeba perfekcyjnie pokonać każdą hopę i zakręt, aby uzyskać jak najwięcej prędkości podczas dwuminutowego sprintu.

Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Aktualnie panująca Królowa Crankworxa, Caroline Buchanan, pokazała że doskonale czuje się na tego typu trasach i pewnie wygrała całe zawody.

Wszystko zagrało tak jak powinno i udało mi się odnieść zwycięstwo. Normalnie w Air DH zajmuję miejsca koło 10-12, ale od zawodów w Cairns w ubiegłym roku zaczęłam mocniej pracować nad tego typu elementami. Myślę, że to pomogło i dzięki dobrej wytrzymałości oraz odpowiednim ustawieniom roweru, stanęłam na najwyższym stopniu podium.

Caroline Buchanan
Jess Blewitt / zdjęcie: Clint Trahan

Niecałe 2 sekundy później niż Buchanan, na metę wpadła Louise Ferguson, dla której podium Crankworx to praktycznie norma.

Czuję się świetnie ponieważ nie spodziewałam się tak dobrego miejsca. Starałam się pedałować pomiędzy hopami ile się da i nie wiedziałam czy to da jakiś efekt. Ściganie się na tej trasie jest trudne, ponieważ jest ona dość prosta i każdy może po niej przejechać, ale gdy walczysz z czasem, to jest naprawdę mnóstwo miejsca na błędy.

Louise Ferguson

Podium uzupełniła lokalna zawodniczka Jenna Hastings, która zarazem objęła prowadzenie w tegorocznym wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa.

Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród panów na najwyższym stopniu podium stanął Mick Hannah, który uzyskał czas dnia 2:10.523.

Mój przejazd i same finały Air DH były świetne. Warunki na trasie były dość mokre na początku tygodnia, ale teraz trasa była chyba bardziej przyczepna niż zwykle. Musiałem utrzymać prędkość i jakoś się udało.

Mick Hannah

Na drugim miejscu zameldował się aktualny Król Crankworxa, czyli Bas van Steenbergen. Podium uzupełnił Sam Blenkinsop, który stracił do drugiego miejsca zaledwie 0.1s.

Cieszę się z dzisiejszego wyniku ponieważ nie czułem się zbyt dobrze. Fajnie stanąć pomiędzy Mickiem i Samem, bo to naprawdę świetni zawodnicy, którzy mają ogromną wytrzymałość i płynność jazdy.

Bas van Steenbergen
Sam Blenkinsop / zdjęcie: Clint Trahan

Na prowadzeniu w rywalizacji o tytuł Króla Crankworxa wysunął się Mick Hannah.

Kocham zawody Crankworx i chciałbym powalczyć o końcowy tytuł. To byłoby coś!

Mick Hannah

Wyniki – Crankworx Rotorua Air Downhill

  1. Mick Hannah (Australia) – 2:10.523 // Caroline Buchanan (Australia) – 2:27.339
  2. Bas van Steenbergen (Kanada) – 2:13.834 // Louise Ferguson (Wielka Brytania) 2:29.074
  3. Sam Blenkinsop (Nowa Zelandia) – 2:13.924 // Jenna Hastings (Nowa Zelandia) – 2:30.433
Podium Crankworx Rotorua Air Downhill / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

Kolejny dzień festiwalu Crankworx Rotorua za nami, a to oznacza nieubłagany koniec. Kolejnymi zawodami w kolejce będzie impreza Crankworx Rotorua Pump Track Presented by Torpedo7, która odbędzie się wieczorem przy światłach, a dodatkowo zostanie przeprowadzona transmisja na żywo na Red Bull TV.

Poprzednio na Crankworx Rotorua:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr