Finałowy dzień pierwszego tegorocznego przystanku serii Crankworx World Tour przyniósł mnóstwo emocji. A to wszystko za sprawą dwóch imprez, które odbyły się ostatniego dnia trwania festiwalu Crankworx Rotorua. Wpierw zawodnicy zmierzyli się w slalomie równoległym, a na wielki koniec odbyła się impreza Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza.

Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Kwalifikacje do dual slalomu przeprowadzone zostały na początku tygodnia, a sama trasa przeszła jeszcze kilka modyfikacji m.in. w rozstawieniu flag. Zresztą tutejsza trasa do dual slalomu jest czynna dopiero od kilku miesięcy, a największym wyzwaniem były płaskie zakręty, na których pod koniec zmagań zaczęły pojawiać się korzenie.

Rywalizacja wśród pań była prawdopodobnie najbardziej zaciętą w całej historii rywalizacji podczas crankworx’owego dual slalomu. W finale zmierzyły się Harriet Burbidge-Smith oraz Martha Gill i obie panie tak mocno walczyły, że obydwie zostały zdyskwalifikowane za wyjechanie poza bramkę… w jednym wyścigu! Ostatecznie zwycięstwo zgarnęła Burbidge-Smith, dla której jest pierwsze zwycięstwo od dawna.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

To wspaniałe uczucie. Ostra walka podczas Speed & Style sprawiła, że byłam mocno zmęczona, a dzisiaj również musiałam dać z siebie wszystko. Zdecydowanie dzisiejszy poranek był ciężki i cieszę się, że udało mi się szybko przestawić na ściganie się. Dobrze poszło mi w pierwszym przejeździe finałowym, a w drugim obydwie zostałyśmy zdyskwalifikowane, więc cieszę się z wyniku.

Harriet Burbidge-Smith

W rywalizacji panów w finale zmierzyli się faworyt lokalnej publiczności, Tuhoto-Ariki Pene, oraz Australijczyk Jackson Frew. Po pierwszym przejeździe delikatną przewagę miał Pene, ale w drugim biegu uślizg kół pod koniec płaskich zakrętów sprawił, że ze złotego medalu ostatecznie cieszył się Frew.

Wygrałem kwalifikacje i liczyłem po prostu na kilka dobrych przejazdów w finałach. Byłem mocno zmęczony po innych imprezach, więc nie byłem pewien jak w ogóle mi dziś pójdzie. Ostatecznie wygrałem i bardzo się z tego cieszę!

Jackson Frew
Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Podium wśród pań uzupełniła Jenna Hastings, która w małym finale pokonała Caroline Buchanan. Dzięki czwartemu miejscu Buchanan obroniła prowadzenie w rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa i jest na dobrej drodze do obronienia tytułu sprzed roku. Wśród panów na trzecim miejscu zmagania zakończył Bas van Steenbergen i dzięki temu utrzymał prowadzenie w walce o tytuł Króla Crankworxa.

Bardzo się cieszę, że po całym festiwalu jestem na prowadzeniu. Przez cały tydzień miałam wrażenie, że czegoś mi brakuje, ale jak widać nie było tak źle.

Caroline Buchanan

Wyniki –Speed & Style Rotorua

  1. Harriet Burbidge-Smith (Australia) // Jackson Frew (Australia)
  2. Martha Gill (Wielka Brytania) // Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia)
  3. Jenna Hastings (Nowa Zelandia) // Bas van Steenbergen (Kanada)
Podium Crankworx Rotorua Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Rotorua:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr