Przedostatni dzień Crankworx Rotorua za nami, a to oznaczało zmagania podczas zawodów Speed & Style. Dzień rozpoczął się od eliminacji, do których przystąpiło 10 pań i 27 panów, a najlepsi w tym momencie okazali się Królowa Crankworxa Caroline Buchanan oraz prawdziwy dominator tej dyscypliny, Tomas Lemoine.

Tomas Lemoine vs Mike Ross / zdjęcie: Clint Trahan

W przejazdach finałowych najwyższą notę za trik zdobył Australijczyk Mike Ross, który wykonując frontflip supermana, zrobił ten trik po raz pierwszy w historii imprez Speed & Style. Było widać, że to jego dzień i dotarł do finału, gdzie zmierzył się z Kadem Edwardsem. Walka finałowa była bardzo zacięta, ponieważ Kade wykonał potrójnego truck drivera, a następnie backflipa z podwójnym barspinem, ale ostatecznie upadł na płaskich zakrętach. W tym momencie było pozamiatane i Ross zdobył swój pierwszy złoty medal.

Podszedłem do zawodów z planem i realizowałem go po kolei. Nie chciałem przesadzić i zbytnio się zagotować. Zrobiłem takie triki jak cash roll czy frontflip superman, a potem pedałowałem ile się dało na płaskich sekcjach. Po prostu chciałem zrobić swoje i nie martwić się rywalami.

Na bramce startowej powiedziałem sobie, że po prostu muszę pojechać swój wyścig i wyrzucić wszystko inne z głowy. To bardzo cenna umiejętność, ponieważ mocno zdejmuje presję i możesz skupić się tylko na walce o najlepszy rezultat.

Mike Ross

Tym samym Kade Edwards musiał zadowolić się srebrnym medalem, a z brązem do domu wróci Tomas Lemoine. Francuz potwierdził po raz kolejny, że bycie najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii dyscypliny nie wzięło się znikąd.

Paula Zibasa / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań złoty medal dla lokalnej publiki zdobyła Robin Goomes, która w finale zmierzyła się z aktualnie panującą Królową Crankworxa, Caroline Buchanan. To co zaważyło na wygranej, to po prostu lepsze triki, które Robin wykonywała na trasie. Kombinacje z backflipami dały jej dużą przewagę i dzięki temu mogła cieszyć się z końcowego zwycięstwa.

Szczerze mówiąc dawno nie byłam tak mało zestresowana niż teraz. Publiczność oczekiwała ode mnie awansu do finału, więc nie chciałam ich zawieść. Na szczycie przed finałem powiedziałam Marcie, że albo wygram, albo się rozwalę!

Robin Goomes
Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Robin powiedziała mi, że nie będzie robić swoich kombinacji z backflipami, chyba że przyprę ją do muru. Jak widać, musiała pójść w te stronę i zdecydowanie zasłużyła na zwycięstwo. Cieszę się nie tylko z mojego drugiego miejsca, ale także ze zwycięstwa mojego przyjaciela Mike’a, z którym trenuję na co dzień.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Brytyjka Martha Gill dzięki wygranej nad lokalną zawodniczką Jenną Hastings, zdobyła brązowy medal. Walka w małym finale była najbardziej zaciętym pojedynkiem dnia, ponieważ obie panie rozdzieliło zaledwie 0.0.16s.

Wyniki –Speed & Style Rotorua

  1. Mike Ross (Australia) // Robin Goomes (Nowa Zelandia)
  2. Kade Edwards (Wielka Brytania) // Caroline Buchanan (Australia)
  3. Tomas Lemoine (Francja) // Martha Gill (Nowa Zelandia)
Podium Crankworx Rotorua Speed & Style / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results/

YouTube player

Finałowy dzień festiwalu Crankworx Rotorua to aż dwie imprezy i zarazem dwie transmisje na żywo prowadzone przez Red Bull TV. Wpierw odbędą się zawody Dual Slalom Rotorua, a na wielki finał przewidziana jest impreza Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza, w której o zwycięstwo walczyć będzie Dawid Godziek.

Poprzednio na Crankworx Rotorua:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr