W czwartek 16 listopada odbyła się najważniejsza impreza podsumowująca sezon rowerowy w Polsce – Małopolska MTB Film Festival 2023. Festiwal odnotował w tym roku absolutny rekord zgłoszeń. W konkursach wystartowało 171 zdjęć, 21 filmów w kategorii amatorskiej oraz 8 filmów w kategorii Pro.

Na galę finałową do największej sali Multikina Kraków przybył komplet 473 gości. Bilety na seans wyprzedały się jeszcze przed wydarzeniem.

Podobnie do lat poprzednich tuż przed częścią filmową można było zobaczyć wystawę najlepszych zdjęć wśród których znalazło się 20 prac wybranych przez jury oraz gremium Województwa Małopolskiego.

Konkurs na Rowerowe Zdjęcie Roku presented by G-Shock Polska jednogłośnie wygrało zdjęcie Aleksandry Hejduk  „Freeride thrills on coastal peaks”.

Oficjalne wyniki:

 1. Aleksandra Hejduk „ „Freeride thrills on coastal peaks”, Lokalizacja: Chorwacja 73 pkt
 2. Michał Habrat Freeride Angles” Riders – unknown, Lokalizacja: Kluszkowce Joy Ride 40 pkt
 3. Krzysztof Zalewski „Winter is Coming” Rider Marcin Nowak , Lokalizacja: Gdańsk 33 pkt
 4. Karolina Krasińska „Głodna Kłoda” Rider Marcin Rot, Lokalizacja: Czarnorzeki 25 pkt
 5. Lucjusz Kliś Mistic Forest” rider: Jan Kiliński Lokalizacja: Bikepark Korivna, 23 pkt
 6. Mateusz Skrzek ”Rocket Man” rider Dawid Godziek, Lokalizacja: Katowice 21 pkt
 7. Barbara Pachowicz „Rampa Joy Ride 2023” riders unknown, Lokalizacja: Kluszkowce Joy Ride 17 pkt
 8. Izabela Motyka „Pokolenia” Rider: Marcin Motyka, Lokalizacja: Myślenice 17 pkt
 9. Wojciech Makuła „Dziabar Nowa Linia” rider:Maciej Pindel, Lokalizacja: Bielsko Biała, 15 pkt
 10. Krystian Radzik „Kolarstwo Romantyczne” Lokalizacja: Powiat Cieszyński, 15 pkt

Najlepsze Rowerowe Zdjęcie z Małopolski

 1. Marcin Styczeń „Golden hour”
Marcin Styczeń „Golden hour”

Amatorski Film Roku / Film Roku MTB 2023

Największe emocje towarzyszyły jednak obydwu konkursom filmowym.

W kategorii amatorskiej zaledwie jednym punktem sędziów wygrał pomysłowy film „Multiplayer” znanego wszystkim ridera Bartka Giemzy, w którym Bartek w trybie ekranu gier komputerowych zmieniał rowery i udowadniał swoją rowerową wszechstronność.

Film Bartka Giemzy w całości nakręcono „komórką” za co został on dodatkowo wyróżniony jako „Najlepszy Film Nakręcony Telefonem”.

Na drugim miejscu znalazły się dwa filmy z taką samą ilością punktów i dopiero w dogrywce sędziowie zadecydowali o przyznaniu II nagrody słowackiemu filmowi Patrika Bartona „Evening Park Shreds”. Jury doceniło surowy klimat, świetne ujęcia i jazdę w filmie. Na trzecim miejscu uplasowała się mini fabuła z istotnym przekazem „Ride or Die – wybór należy do ciebie”.

W kategorii amatorskiej Jury wyróżniło jeszcze „Najlepszy Film Kids on Bike presented by Marin Bikes Polska” – kategorii przeznaczonej dla riderów poniżej 12 roku życia. Wygranym w tegorocznej edycji został film „Get Real”, w którym ważną rolę grał przekaz udowadniający, że żadna gra komputerowa nie zastąpi dobrego dnia z kumplem na rowerze. Film zyskał uznanie za mini fabułę i dokładnie zrealizowane ujęcia. Kategoria ta ma motywować do dalszego rozwoju i wskazywać MTB jako sposób na życie.

O wiele trudniejsze zadanie otrzymało jury w kategorii PRO, gdzie wszystkie 8 filmów prezentowało podobny poziom i o miejscach na podium zadecydowały niuanse. W tym roku oprócz polskich filmów  w oficjalnej selekcji konkursu znalazł się też film zrealizowany w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Tegoroczny festiwal wygrała produkcja Mikołaja Walczewskiego i Andrzeja Osuchowskiego „13 Laps” zrealizowana w okolicach Kościeliska. Na drugim miejscu uplasował się kanadyjski obraz „Two Tone” Laurent Bilodeau. Trzecim filmem festiwalu została produkcja Mateusza Rathe i Natalii Budner „Girl Power”.

Oficjalne wyniki Film Roku Małopolska MTB Film Festival 2023

 1. Mikołaj Walczewski „13 Laps” 55 pkt
 2. Laurent Bilodeau „Two Tone” 54 pkt
 3. Natalia Budner „Girl Power”  43 pkt
 4. Kacper Miętka „Cruising Again” 37 pkt
 5. Marcin Matuszny „Hardtail Hucking 4.0” 33 pkt
 6. Krystian Burz „Ikon” 29 pkt
 7. Lucjusz Kliś „Profesjonalny Amator” 19 pkt
 8. Olaf Odziomek „Schladming Vibes” 18 pkt

Spośród wszystkich filmów gremium Województwa Małopolskiego przyznało dodatkową nagrodę za Najlepszy Film Zrealizowany w Małopolsce. Nagrodę otrzymała motywująca produkcja Franciszka Folgi – brata rider’a który uległ wypadkowi, porusza się na wózku inwalidzkim, a mimo to udało mu się znaleźć sposób by ponownie wsiąść na rower. Historię Janka osadzono w malowniczej scenerii Krakowa oraz tras rowerowych Lasu Wolskiego.

Na tegorocznej edycji nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Dzięki współpracy festiwalu z Red Bull Polska w Multikinie po raz kolejny mogliśmy spotkać Szymona Godźka – bohatera najpopularniejszej, freestyle’owej imprezy rowerowej na świecie Red Bull Rampage. Tuż przed rozdaniem nagród wyświetlono premierowy film „Dust” z jego pobytu na tej imprezie przygotowany przez Dawida Wilkusa.

 • Partnerem Tytularnym festiwalu była Małopolska
 • Sponsorem Głównym została marka Marin Bikes Polska
 • Sponsorzy: Etnies, G-Shock, Insta360, Biker House Kraków, ProX
 • Partnerzy: Red Bull, Zooteka, Magazyn Bike, RMF MAXX, Extreme Sports, 43RIDE, Freestyle.pl, Downhill24, NJ Kolektyw