Druga runda tegorocznego Pucharu Świata Enduro odbyła się zaledwie tydzień po rozpoczęciu sezonu. Areną zmagań ponownie była australijska Tasmania, ale tym razem ścigano się w okolicach miasta Derby. Zawody zostały zdominowane przez zawodników zespołu Yeti/Fox Factory Race Team, a Sławomir Łukasik (także zawodnik Yeti) zaliczył najlepszy wynik w karierze!

Richie Rude

Na zawodników czekało sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 44 kilometrów, które zlokalizowane były wysoko ponad byłym górniczym miastem. Dodatkowo pogoda nie ułatwiała rywalizacji, ponieważ przez cały tydzień padało, a tutejsze trasy na mokro są naprawdę błotniste, śliskie i totalnie nieprzewidywalne.

Harriet Harnden

W rywalizacji pań pierwszy odcinek padł łupem Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity), ale zaledwie dwie sekundy za nią dojechała Bex Baraona (Yeti/Fox Factory Race Team). Tempa od samego początku dotrzymywała im Ella Conolly (Cannondale Enduro Team), która jednak na koniec dnia musiała zadowolić się trzecią pozycją.

Bex Baraona

Walka o zwycięstwo rozgrywała się pomiędzy Harnden i Baraoną, które wygrały odpowiednio dwa i trzy odcinki. Ostatecznie wszystko rozegrało się na najdłuższym finałowym odcinku „Kamma Gutza”, który padł łupem Bex i tym samym mogła się ona cieszyć z końcowego zwycięstwa. Hattie musiała się zadowolić drugim miejscem, ale do zwyciężczyni zabrakło jej niewiele ponad 8 sekund.

Isabeau Courdurier

Zwyciężczyni pierwszej rundy oraz prawdziwa dominatorka poprzednich sezonów Enduro World Series, Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective) walczyła z kontuzją odniesioną podczas treningów i dojechała do mety na czwartej pozycji. Piąte miejsce zajęła Morgane Charre (Pivot Factory Racing).

Sławomir Łukasik

Rywalizacja panów to bratobójcza walka o zwycięstwo. Zawodnicy Yeti/Fox Factory Race Team, Richie Rude oraz Sławomir Łukasik, od samego początku byli bezkonkurencyjni i naprzemiennie wymieniali się czołowymi lokatami. Rude wygrał odcinki nr 1, 5 i 6, a Sławek był najszybszy podczas 2 i 4 etapu. Jedynie trzeci odcinek padł łupem Jessego Melameda (Canyon CLLCTV Factory Enduro Team) i jak się później okazało była to znamienna liczba. Jesse zajął na mecie trzecią lokatę ze stratą prawie 25 sekund.

Jesse Melamed

Na najwyższym stopniu podium stanął ostatecznie Richie Rude, który wyprzedził Sławka Łukasika o 7.59s. Biorąc pod uwagę różnice czasowe na poszczególnych odcinkach, to zdecydowanie możemy mrozić szampany i szykować się na pierwsze zwycięstwo Polaka w Pucharze Świata Enduro. Gratulujemy świetnego wyniku i czekamy na więcej!

Sławomir Łukasik

W rywalizacji pań U21 perfekcyjny wyścig zaliczyła Nowozelandka Erice van Leuven (Commencal Les Orres), która wygrała wszystkie etapy. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Elly Hoskin, a trzecia była reprezentantka gospodarzy Lia Ladbrook. Wśród panów U21 triumfował Tasmańczyk Sascha Kim, drugi był jego rodak Cooper Lowe, a trzecie miejsce zajął Francuz Lisandru Bertini (Lapierre Zipp Collective).

Sascha Kim

Na kolejne emocje związane z Pucharem Świata Enduro przyjdzie nam poczekać aż do początku czerwca. W dniach 2-4 czerwca odbędzie się trzecia runda we włoskim Finale Ligure.

Wyniki:

  1. Richard Rude Jr (Yeti/Fox Factory Race Team) 25:52.86 // Bex Baraona (Yeti/Fox Factory Race Team) 29:52.01
  2. Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team) +7.59 // Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity) +8.22
  3. Jesse Melamed (Canyon CLLCTV Factory Enduro Team) +24.97 // Ella Conolly (Cannondale Enduro Team) +25.73

Pełne wyniki oraz klasyfikacja generalna:

YouTube player

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube