Sezon 2023 zbliża się wielkimi krokami i powoli pojawiają się pierwsze daty otwarcia tras. Mamy już potwierdzone info, że kompleks tras enduro w Srebrnej Górze otwiera się oficjalnie już w nadchodzący weekend 1-2.04 i nie jest to wcale „prima aprilis”. Na chwilę przed ostatnim weekendem Marca trafiłem na informację że szykuje się wspólna akcja ogarniania tras połączona z pierwszymi jazdami tego sezonu. Bez długiego zawahania spakowałem się i pojechałem pomóc przy trasach, a po robocie razem z lokalną ekipą sprawdziłem jak wygląda większość tras na początek sezonu 2023. Poniżej znajdziecie raport sytuacyjny z weekendu przed oficjalnym otwarciem.

YouTube player

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – Najpierw praca…

Kompleks tras enduro w Srebrnej Górze to moja ulubiona miejscówka na mapie Polski i zawsze chętnie tu wracam. Jest to zasługa dobrych i przemyślanych tras, ale też słynnych „tarpanów” no i świetnego klimatu, który tu panuje. Gdy pojawiło się ogłoszenie, że planowana jest zorganizowana akcja sprzątania tras przed sezonem, połączona z pierwszymi testami, to pomimo takich sobie prognoz, długo się nie zastanawiałem. Na miejscu zbiórka była o 9 rano. Widać że naród mocno wyczekuje startu rowerowego sezonu bo zjawiło się ok 40-50 osób chętnych do pomocy. Szybki podział na grupy i lecimy w las odgarniać trasy.

Pracy jest dużo, ponieważ natura tej zimy dość mocno dała znać o swojej potędze. Po przejściu tzw. okiści głównym problemem jest masa zwalonych drzew i gałęzi. Praca polegała głównie na wycięciu tych blokujących przejazd, ogarnięciu gałęzi i przegrabieniu luźnych elementów. Każdy zespół miał jednego profesjonalnego pilarza, więc nam zostało głównie odgarnięcie ścieżki. Większość głównych tras została oczyszczona już wcześniej, więc teraz uwaga skupiła się na łącznikach i dodatkowych OS’ach, które są integralną częścią kompleksu tras enduro Srebrna Góra. Ja z wesołą ekipą zająłem się OS’em Chochoł Wielki. Oczyszczenie całości i wytyczenie jednego nowego objazdu szło nam sprawnie i po ok 3,5 godzinie byliśmy z powrotem na dole. Krótka przerwa renegeracyjna, a po niej ruszyły pierwsze tarpany.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – … potem jazda!

Ja na pierwsze konkretniejsze zjazdy w roku 2023 najpierw trzymałem się głównych tras A, A1, B i F. Względem lat poprzednich nie ma na nich jakichś większych rewolucji. Kilka fragmentów i wybić jest świeżo „wyszejpowanych”, ale w zdecydowanej większości obeszło się bez zmian czy dużych remontów. Poprzez ogromną ilość połamanych drzew, najważniejszym tematem na ten sezon była przejezdność i to na niej skupiła się ekipa odpowiedzialna za trasy. Nie spodziewajcie się więc idealnie gładkiej nawierzchni. Na wariancie A po zeszłym sezonie zostało kilka niewielkich tarek. No ale nie zapominajmy też że w końcu jest to kompleks tras Enduro. Z drugiej strony żeby nie było że ekipa spoczywa na laurach i mało się dzieje, to już pojawiło się info o planowanych poprawkach dolnej sekcji trasy B we współpracy z Szymonem Godźkiem. To oznacza że za niedługo będzie można tam pewnie fajnie polatać. Znając życie i pozytywną ekipę ze Srebrnej Góry, której mottem przewodnim jest ” By jeździło się lepiej”, nie będą to jedyne zmiany w ciągu sezonu, więc warto obserwować ich na bieżąco. Jeśli wybierasz się do Srebrnej Góry po raz pierwszy i nie wiesz co oznaczają litery A B C D to zapraszam do lektury artykułu o Trasach Enduro Srebrna Góra oraz do uzupełniającego F-Line Trasa Nico Vinka w Srebrnej Górze.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – Naturalne OS’y

O ile najbardziej popularne trasy A B C D i F przypominają typowo bikeparkowe szerokie trasy, to moim zdaniem głównym wyróżnikiem miejscówki są OS’y. Posiadają one klimat naturalnego enduro i potrafią bardzo fajnie zaskoczyć wykorzystując głównie naturalną rzeźbę terenu i przeszkody w postaci ścianek, skał, stromizn i trawersów. Do tej pory znałem odbicia A1, A2, A3, OS Chochoł Wielki i OS Ostróg, ale tym razem Marek zabrał mnie jeszcze na OS Chochoł Mały i OS Lisianka. Powstały one na potrzeby zeszłorocznych zawodów i zostały wcielone do kompleksu, nie jako główne trasy, ale na zasadzie alternatywnych wariantów dopuszczonych do jazdy. Jeśli ktoś lubi naturalne enduro w czystej postaci to niech koniecznie odnajdzie warianty wymienione powyżej. Naturalne OS’y są zaznaczone na nowej oficjalnej mapie jako szare linie. W terenie nie ma tabliczek ze strzałkami na nie. Jednak wystarczy spojrzeć na mapę lub dopytać na miejscu gdzie odbić i raczej nie będzie problemu z ich namierzeniem.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – OS Lisianka

Pełna trasa OS’u Lisianka wiedzie wzdłuż pierwszego dłuższego podjazdu na trasie A. Niestety ta część na tydzień przed otwarciem jeszcze nie została uprzątnięta z powalonych drzew. Dostępna do jazdy była natomiast dolna część OS’u, która odbija z trasy A w dokładnie tym samym miejscu co wariant A3 – „Połlisz Łistler”. Zamiast zakrętu w prawo Lisianka trzyma się ciekawej naturalnej grani by potem lawirować między drzewami na konkretnej stromiźnie. Naturalna linia z kilkoma tylko lekko podkopanymi bandami na stromiźnie już po pierwszym przejeździe stała się moim ulubionym fragmentem. Łącząc warianty A1 – A – OS Lisianka otrzymujemy bardzo konkretny kilkuminutowy zjazd na którym jest trochę wszystkiego. Są fragmenty szybkie a’la DH, coś niewielkiego do polatania i sekcja flow, a na koniec fajna techniczna jazda.

YouTube player

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – OS Chochoł Mały

OS Chochoł Mały w górnej części jest alternatywnym wariantem dla trasy C. Początkowo wymaga on od nas trochę dokręcenia na kilku bardzo krótkich ale konkretnych podjazdach. Jego fragmenty zjazdowe jednak są warte pokręcenia korbą. Po kilku stromych stopniach wjeżdża się w charakterystyczny wariant poprowadzony przez dawne okopy, który jest małym ale konkretnym rowerowym roller coasterem. Po dołączeniu z powrotem do Trasy C, na chwilę przed podjazdem na twierdzę należy odbić w trasę łącznikową CBA. Po ciekawym kawałku trawersu jest dobrze widoczne odbicie w prawo, które prowadzi na krętą ścieżkę w stromym terenie. Następnie dojeżdża się do dolnego odcinka trasy B. Ten wariant to też spora dawka dobrej i technicznej jazdy enduro.

YouTube player

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – Tarpany, Ceny itp

W roku 2023 nie będzie konieczna rezerwacja tarpanów czy busów, tak jak przez 2 ostatnie lata. W centrum rowerowym przy dolnym parkingu będzie można kupić pojedyncze wjazdy w cenie 20 zł oraz karnety na 5 wjazdów za 100 zł. Dla dzieci do 15 lat dostępne są bilety ulgowe po 15 zł. Wykupione bilety i karnety ważne są przez cały sezon 2023, więc jeśli nie wykorzystasz wjazdu danego dnia, to będziesz miał okazję żeby odwiedzić Srebrną ponownie. Za niedługo w ofercie pojawią się też karnety na 5 wjazdów zawierające dodatkowe ubezpieczenie, ale będą one nieco droższe i dostępne tylko przez internet. Mając karnet ustawiamy się grzecznie w kolejce do busa lub tarpana i gdy będzie wolne miejsce to śmigamy do góry. Tarpany nie wożą rowerów elektrycznych. Dla nich przygotowana jest specjalna trasa podjazdowa E. Aby korzystać z tras w Srebrnej Górze na e-bike’u należy wykupić specjalną opaskę za 30 zł /dzień. Warto wspomóc też miejscówkę poprzez zakup specjalnych opasek na dany miesiąc.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2023 – Podsumowanie

Na tydzień przed oficjalnym otwarciem zdołałem sprawdzić większość tras i bardzo wam polecam odwiedzić Srebrną Górę w zbliżającym się sezonie. Większość tras jest już konkretnie ogarnięta i gotowa do jazdy. Tylko na OS’ie Gąsiorek nie zakończyły się jeszcze prace leśne i zostanie on otwarty prawdopodobnie dopiero w maju. Kompleks tras Enduro Srebrna Góra w sumie ze wszystkimi łącznikami i naturalnymi OS’ami zaoferuje w sezonie 2023 ponad 40 km ścieżek! Zagwarantuje wam to co najmniej 2 dni pełne dobrej jazdy bez nudy. Bardzo polecam sprawdzić naturalne OS’y. Trzeba jednak pamiętać że zgodnie z nazwą są to trasy enduro, więc trzeba brać pod uwagę też krótkie odcinki płaskie i podjazdy. Na koniec polecę wam też uczestnictwo w wydarzeniach takich jak ustawki remontowe itp. Pozytywna ekipa sprawiła że dobry klimat udzielił się każdemu i te 3 godziny przerzucania gałęzi drzew, grabienia, dmuchania itp minęło w chwilę. Potem wspólna jazda, a na deser kiełbaska prosto z ogniska. Jest to „prosty” przepis na naprawdę dobry dzień w górach!

O Trasach Enduro Srebrna Góra

Oficjalna strona: pmbike-experts.pl
Media: facebook, instagram