Środek zimy w Europie to termin, w którym do głosu dochodzi druga półkula i możemy ekscytować się zmaganiami na najwyższym światowym poziomie. Jedną z takich imprez są zawody Red Bull Valparaiso Cerro Abajo, które rozgrywane są w Chile. Jest to impreza z serii Urban DH, a jeśli mowa o tego typu ściganiu, to od razu kojarzy nam się Tomas Slavik. Nie inaczej było i tym razem…

Gonzalo Gajdosech / zdjęcie: Gary Go

Do zawodów w środku chilijskiego miasta Valparaiso przystąpiło 16 zawodników, a wśród nich kilka znanych nazwisk. Oprócz Tomasa Slavika, fani zjazdowego kolarstwa górskiego z pewnością kojarzyć będą także Lewisa Buchanana, Adriena Lorona czy Phila Atwilla. Resztę stawki tworzyli zawodnicy z Ameryki Południowej, których raczej próżno szukać w finałach Pucharów Świata DH.

Lewis Buchanan / zdjęcie: Gary Go

Jako pierwszy na trasę wyruszył Pedro Burns i uzyskał czas 2:24.158, ale ostatecznie taki rezultat pozwolił mu na zajęcie 11 miejsca. Tuż za nim uplasował się Lewis Buchanan, a na przedostatniej lokacie z ogromną stratą dojechał Adrien Loron, który w połowie trasy po prostu z niej wypadł. Na ostatniej lokacie sklasyfikowany został Mario Jarrin, który ostatecznie nie ukończył przejazdu z powodu uszkodzonego tylnego koła.

Lucas Borba / zdjęcie: Luis Barra

Świetny przejazd i to pomimo uszkodzonych więzadeł na treningach, zaliczył Tomas Slavik. Jak się później okazało był to najlepszy czas dnia i tym samym Czech odniósł swoje trzecie zwycięstwo w zawodach Red Bull Valparaiso Cerro Abajo. Na drugim miejscu uplasował się Juan Fernando Vélez, a podium uzupełnił Lucas Borba.

5. Felipe Agurto +3.320s
Podium Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2023: 1. Tomas Slavik, 2. Juan Fernando Vélez, 3. Lucas Borba / zdjęcie: Gonzalo Robert