Już za chwilkę, już za momencik wystartują tegoroczne Mistrzostwa Świata. W dniach 3-13 sierpnia w szkockim Glasgow (i okolicach) odbędzie się prawdziwe rowerowe święto, czyli najważniejsza impreza roku. Mistrzostwa Świata po raz pierwszy w historii odbędą się w prawie każdej dyscyplinie w tym samym miejscu i czasie, a to oznacza aż 11 dni zmagań i 13 dyscyplin!

Kolarskie Mistrzostwa Świata 2023 – Glasgow, Szkocja

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) po raz pierwszy w historii zdecydowała o zrobieniu jednego wielkiego wydarzenia, podczas którego zostaną rozegrane najważniejsze zawody kolarskie na świecie w jednym miejscu i czasie. Medale zostaną rozdane w aż 13 dyscyplinach, a nas najbardziej interesują zawody zjazdowe, które odbędą się w dniach 3-5 sierpnia w Fort William. Spodziewany jest udział ponad 8000 zawodników, którzy reprezentować będą ponad 120 krajów, a do rozdania jest ponad 200 medali i tęczowych koszulek.

Pełna lista dyscyplin i miejsc rozegrania:

 • BMX Freestyle Park (Glasgow Green, Glasgow)  
 • BMX Freestyle Flatland (Glasgow Green, Glasgow)  
 • BMX Racing (Glasgow BMX Centre, Glasgow)  
 • Gran Fondo (Perth & Kinross and Dundee & Angus)  
 • Indoor (Emirates Arena, Glasgow)  
 • Mountain Bike Cross Country (Glentress Forest, Tweed Valley)  
 • Mountain Bike Cross Country Marathon (Glentress Forest, Tweed Valley)  
 • Mountain Bike Downhill (Nevis Range Mountain Resort, Fort William)  
 • Para-cycling Road (Dumfries & Galloway)   
 • Para-cycling Track (Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow)  
 • Road (Road Race Start: Edinburgh / Glasgow / Loch Lomond. Road Race Finish: George Square, Glasgow, Time Trial: Stirling)  
 • Track (Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow)  
 • Trials (Glasgow Green, Glasgow) 
Nina Hoffmann, Puchar Świata DH 2022, Fort William / zdjęcie: Bartek Woliński

Mistrzostwa Świata DH 2023 – Fort William

Szkockie Fort William to miejsce doskonale znane fanom rowerowego zjazdu. To właśnie tutaj na najwyższej górze Wysp Brytyjskich Fort Nevis, znajduje się jedna z najbardziej wymagających tras zjazdowych w całym cyklu Pucharu Świata DH. Ponad 2.8km długości i 550m przewyższenia, płaskie kondycyjne sekcje, techniczne i najeżone korzeniami leśne przesmyki, niezliczona ilość kamieni, a do tego słynny motorway z ogromnymi hopami na sam koniec. To wszystko czekać będzie na zawodników w tym roku.

Valentina Höll, Mistrzostwa Świata DH 2022, Les Gets / zdjęcie: Bartek Woliński

Tytułów z ubiegłego roku bronić będą Valentina Höll (Austria) oraz Loic Bruni (Francja), którzy zdobyli złote krążki w 2022 roku w Les Gets. O ile dla Francuza był to już piąty tytuł w karierze, to Austriaczka zdobyła go po raz pierwszy w seniorskiej kategorii. Obecny sezon Pucharu Świata DH pokazuje, że oboje będą faworytami do obrony tytułów, ale nie będzie im łatwo.

Kibice podczas Mistrzostw Świata DH 2022 w Les Gets / zdjęcie: Bartek Woliński

W elicie mężczyzn stawka zrobiła się jeszcze bardziej zacięta, a to dzięki przejściu z juniorów dwóch prawdziwych dominatorów – Kanadyjczyka Jacksona Goldstone’a i Brytyjczyka Jordana Williamsa. Obydwaj mają już na koncie po jednym zwycięstwie w tym roku i z całą pewnością będą chcieli się pokazać z dobrej strony także na Mistrzostwach. Nie można oczywiście zapominać też o pozostałych zawodnikach z elity, wśród których nie brak nazwisk mogących zgarnąć złoty krążek. Do grona faworytów można zaliczyć także reprezentanta RPA, Grega Minnaara, który podczas zawodów Pucharu Świata DH w Fort William wygrywał już pięciokrotnie.

Jackson Goldstone, Puchar Świata DH 2022, Fort William / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród pań do grona faworytek z całą pewnością można zaliczyć Brytyjkę Rachel Atherton, która wróciła do rywalizacji po kontuzji oraz urodzeniu dziecka i na dzień dobry wygrała pierwszą rundę Pucharu Świata DH w Lenzerheide. Rachel nie ma w planach startu w pełnym cyklu Pucharu Świata DH, ale sama wypowiadała się, że najważniejsze dla niej w tym roku będą Mistrzostwa Świata DH. Groźne będą także Szwajcarka Camille Balanche czy Niemka Nina Hoffmann, która zwyciężyła w Fort William podczas drugiej rundy Pucharu Świata DH w 2022 roku. Na starcie nie zobaczymy natomiast Francuzki Myriam Nicole, która wciąż zmaga się z efektami wstrząśnienia mózgu, którego doznała na początku sezonu.

Rachel Atherton, Puchar Świata DH 2023, Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Polskich kibiców z pewnością interesowałaby dodatkowo rywalizacja juniorek, gdzie na starcie miała stanąć Amelia Dudek, jednak z powodów logistycznych nie zobaczymy jej na za zawodach :(

YouTube player

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube