I to by było na tyle. Ostatni przystanek serii Crankworx World Tour, czyli festiwal Crankworx Whistler przeszedł do historii. Na zakończenie odbyły się zawody Canadian Open Enduro, które zarazem były Mistrzostwami Kanady w rowerowym enduro. Miejscowi nie byli zbyt gościnni ponieważ aż 5 z 6 miejsc na podium zajęli reprezentanci klonowego liścia.

Jesse Melamed / zdjęcie: Clint Trahan

Podczas tegorocznej imprezy powróciło kilka klasycznych odcinków. Tym samym zawodnicy mogli rywalizować na widokowej trasie Top of the World, a także bardziej klasycznych technicznych odcinkach Crazy Train czy Hey Bud. Z kolei kompletną nowością były trasy Odessa i Call Me Maybe, które z pewnością przyniosły mnóstwo emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom.

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął rezydent Sea-to-Sky, czyli Jesse Melamed.

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, bo był to trudny dzień! Rywalizacja była bardzo zacięta, a Rhys deptał mi po piętach przez cały czas. Naprawdę chciałem zdobyć tą koszulkę i cieszę się, że mi się udało.

Jesse Melamed

Jessemu bardzo zależało na zdobyciu tytułu i pokonaniu rodaka. Co ciekawe, w klasyfikacji Pucharu Świata Enduro wyżej sklasyfikowany jest Rhys Verner, który ma nad Melamedem 79pkt przewagi.

Walczyliśmy dziś jak równy z równym. Rhys jest lepszy w Pucharze Świata Enduro, więc miałem dużo presji na sobie. Jednak najważniejsze na koniec jest, aby mieć fun z jazdy i cisnąć ile się da. Gdyby mi się nie udało i to on zgarnąłby koszulkę, to też bym bardzo się cieszył, ale to jednak ja dziś okazałem się lepszy.

Jesse Melamed
Brittany Phelan / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła Brittany Phelan, która w drodze po tytuł wygrała dwa odcinki.  

To był naprawdę niesamowity dzień. Pierwsze dwa odcinki były na trasach, które dość często jeżdżę na co dzień, więc dobrze mi na nich poszło. Na pozostałych etapach starałam się po prostu cieszyć rywalizacją i fajnie wyszło, że udało mi się pojechać to co chciałam.

Brittany Phelan

Rhys Verner łatwo nie odpuścił rywalizacji, wygrał czwarty odcinek, ale wystarczyło to tylko na drugie miejsce. Z kolei wśród pań na drugiej pozycji zameldowała się weteranka Miranda Miller.

Rhys Verner / zdjęcie: Rob Perry

To była zacięta walka. Było dużo emocji, a czasy trochę rozluźniły się po najdłuższym trzecim etapie. Na pierwszych dwóch odcinkach byłem bardzo blisko, a potem udało mi się wygrać czwarty etap. Cieszę się, że to właśnie Jesse wygrał, należało mu się!

Same zjazdy były bardzo wyczerpujące i byłem bardziej zmęczony po zjeździe niż po podjazdach. Top of the World to był naprawdę wymagający etap, w końcu 16 minut ścigania na raz to ogromne wyzwanie zarówno dla ciała jak i umysłu.

Rhys Verner

Z kolei Miranda Miller podjęła decyzję o starcie w ostatniej chwili. Głównie pod wpływem chęci rywalizacji na dobrze znanych jej trasach.  

Cieszę się ze swojego wyniku, ponieważ czasem wyścigi enduro wydają się bardzo trudne, gdy pomyślisz o nich w perspektywie całego dnia na rowerze. Jednak tutejsze trasy są wymagające, ale też przynoszą dużo radości z jazdy, więc stwierdziłam, że czemu nie?

Miranda Miller
Mikayla Arends / zdjęcie: Rob Perry

Wyniki Canadian Open Enduro:

  1. Jesse MELAMED (Kanada) / Brittany PHALEN (Kanada) – 45:54.6
  2. Rhys VERNER (Kanada)– 38:11.6 / Miranda MILLER (Kanada) – 46:31.4
  3. Remi GAUVIN (Kanada) – 38:41.5 / Florencia ESPINEIRA HERREROS (Chile) – 48:32.4
Podium Canadian Open Enduro / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Poprzednio na Crankworx Whistler:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr