Historia dokonała się na naszych oczach, a Emil Johansson utwierdził wszystkich w przekonaniu, że jest obecnie najlepszym zawodnikiem slopestyle na świecie. Dzięki zwycięstwu podczas zawodów Red Bull Joyride na Crankworx Whistler zaliczył perfekcyjny sezon i zwiększył liczbę zwycięstw do 12.

Emil Johansson / zdjęcie: Rob Perry

Przy takich rezultatach łatwo zapomnieć, że jeszcze niedawno Emil walczył z chorobą autoimmunologiczną, która postawiła jego dalszą karierę sportowca pod dużym znakiem zapytania. Jednak dzisiejszej nocy nie tylko mogliśmy obserwować najlepszego zawodnika w historii slopestyle’u, ale świętowaliśmy razem z nim perfekcyjny sezon i zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Crankworx FMB Slopestyle. 

Nawet nie wiem od czego zacząć… w ostatnich latach chciałem zaliczyć perfekcyjny sezon, a teraz byłem bardziej zmotywowany niż kiedykolwiek. Ten rok nie był łatwiejszy niż wcześniejsze lata. Podczas treningów zaliczyłem duży i bolesny upadek, więc nawet nie byłem pewien na jakim poziomie będę mógł dziś pojechać. Postanowiłem pojechać w miarę bezpiecznie, bo warunki pogodowe też nie były najlepsze, a do tego okazało się, że będziemy mieli tylko jeden przejazd. Po prostu chciałem tylko dojechać na dół w jednym kawałku.

Emil JOhansson
Erik Fedko / zdjęcie: Rob Perry

Zawody na żywo oglądało około 38 tysięcy kibiców, którzy zebrali się w Boneyardzie w Bike Parku Whistler, aby dopingować swoich ulubieńców.

Tego nie da się porównać do czegokolwiek. Zawody w Whistler są wyjątkowe, a wszyscy zebrani ludzie dopingują Cię z całych sił. Nawet nie wiem ilu kibiców się dziś zebrało, ale czułem się bardziej jak gladiator w Koloseum, a nie jak rowerzysta. Podnosisz rękę, a wszyscy wiwatują. To naprawdę niesamowite uczucie i bardzo się cieszę, że mogłem być tego częścią.

Emil Johansson
Lucas Huppert / zdjęcie: Rob Perry

Z kolei na najniższym stopniu podium stanął Tom Isted, który po raz kolejny potwierdził swoją niesamowitą formę. Brytyjczyk bardzo krótko i zarazem trafnie podsumował swoje dokonania z tego roku.

Wygląda na to, że gdy tylko dojeżdżam do końca, to ląduję na podium, a gdy nie udaje mi się, to jestem ostatni.

Tom Isted
Tom Isted / zdjęcie: Rob Perry

Tuż za Emilem po raz pierwszy na podium jednej z najważniejszych imprez slopestyle na świecie uplasował się Paul Couderc. Jeden przejazd idealnie wpasował się w jego formę w dniu dzisiejszym, a wśród trików jakie pokazał mogliśmy zobaczyć m.in. podwójnego backflipa, którego wykonał aż dwukrotnie, w tym jednego na ostatnim step downie.

Tomas Lemoine / zdjęcie: Rob Perry

To był bardzo trudny dzień, a każdy z nas chciał rozegrać te zawody zarówno bezpiecznie jak i na ostro, ponieważ wiedzieliśmy jak może się to skończyć. Mając tylko jeden przejazd ciężko jest dobrać triki, które na pewno zaskoczą.

Paul Couderc
Szymon Godziek / zdjęcie: Rob Perry

W zawodach wzięli udział także Szymon i Dawid Godźkowie. Szymon rozpoczął zawody jako pierwszy i pokazał się z dobrej strony. Pojechał bardzo spokojnie i bez ciśnienia, a w trakcie przejazdu popełnił tylko jeden błąd. Na quaterze wykonując superman seat grab indian air nie wylądował czysto, co z pewnością wpłynęło na ostateczną notę 72.2pkt (6 miejsce). Z kolei Dawid pokazał się ze swojej najlepszej strony i wydawało się, że nic nie zabierze mu perfekcyjnego przejazdu. Niestety również i on nie ustrzegł się błędu, który popełnił wykonując twister no hand na ostatnim step downie i zaliczył upadek. Ostatecznie zdobył 62.2pkt (8 miejsce).

Podium Red Bull Joyride:

  1. Emil Johansson (Szwecja) – 92.4pkt
  2. Paul Couderc (Francja) – 87pkt
  3. Tom Isted (Wielka Brytania) – 83.8pkt
Podium Red Bull Joyride / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

YouTube player

Poprzednio na Crankworx Whistler:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr