Kolejny dzień jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu Crankworx Rotorua za nami, a rywalizacja rozkręca się na dobre. Rozpoczęły się pierwsze treningi do niedzielnych zawodów Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza, a także treningi i kwalifikacje do sobotniej imprezy Crankworx Rotorua Pump Track Challenge. Z kolei za nami jest już rywalizacja podczas Air DH oraz Official New Zealand Whip-Off Championships.

Kialani Hines / zdjęcie: Clint Trahan

Crankworx Rotorua AirDH

Najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Ryan Gilchrist, który pokonał swojego kolegę i zwycięzcę z zeszłego roku Micka Hannah’a. Dodatkowego smaczku nadaje fakt, że panowie razem trenowali na trasie przez cały czas. Trzecie miejsce w zawodach zajął Jakob Jewett, dla którego to już drugie podium na tegorocznym festiwalu w Rotorua.

Dużo trenowaliśmy razem przed zawodami i Mick pokazał mi kilka manewrów, dzięki którym wygrał w zeszłym roku. Dlatego cieszę się, że udało mi się być szybszym, w końcu Mick Hannah to prawdziwa legenda!

Ryan Gilchrist
Mick Hannah i Ryan Gilchrist / zdjęcie: Clint Trahan

W rywalizacji pań najszybsza okazała się Martha Gill, dla której było to pierwsze podium w historii startów w Air DH. Brytyjka w tym roku ma ambitne plany na całą serię Crankworx World Tour i z pewnością będzie chciała włączyć się do rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa. Drugie miejsce zajęła lokalna zawodniczka Shania Rawson, a trzecia była Kialani Hines.

Jakob Jewett / zdjęcie: Clint Trahan

Podium AirDH

  1. Ryan Gilchrist (Australia) // Martha Gill (Wielka Brytania) 
  2. Mick Hannah (Australia) // Shania Rawson (Nowa Zelandia) 
  3. Jakob Jewett (Kanada) // Kialani Hines (USA)
Podium Air DH / zdjęcie: Clint Trahan

Official New Zealand Whip-Off Championships

Gdy tylko słońce zaczęło chować się za horyzont, rozpoczęły się zmagania na najlepszy lot bokiem. Atmosfera podczas imprez Whip-Off zawsze jest unikalna, a w rywalizacji wzięło udział aż 41 zawodników. Ostatecznie najbardziej stylowe loty bokiem wykonali Vinny Armstrong i Edgar Briole.

Edgar Briole / zdjęcie: Clint Trahan

Drugie miejsca zajęli Erice van Leuven oraz Ben Wallace, a podium uzupełnili Kirsten van Horne i Nils Heiniger.

To jest zdecydowanie moja ulubiona dyscyplina, a tutejsza atmosfera to po prostu coś unikalnego. Super jazda z przyjaciółmi, kolegami i koleżankami, czego chcieć więcej?

Vinny Armstrong
Vinny Armstrong / zdjęcie: Clint Trahan

Podium Official New Zealand Whip-Off Championships

  1. Edgar Briole (Francja) // Vinny Armstrong (Nowa Zelandia)
  2. Ben Wallace (Kanada) // Erice van Leuven (Nowa Zelandia)
  3. Nils Heiniger (Nowa Zelandia) // Kirsten van Horne (Kanada)
Podium Whip-Off / zdjęcie: Clint Trahan

W międzyczasie odbyły się także kwalifikacje do zawodów Crankworx Rotorua Pump Track Challenge, gdzie Ryan Gilchrist zapewnił sobie start z pierwszego miejsca. W sobotę odbędą się także zmagania podczas Specialized Dual Slalom, gdzie zobaczymy także Marthę Gill, Micka Hannah’a, Shanię Rawson, Jakoba Jewetta i wielu więcej.

Wydaje mi się, że najlepiej mi idzie podczas Dual Slalomu. W zeszłym roku za każdym razem byłam na podium, więc nie mogę doczekać się tegorocznej rywalizacji.

Martha Gill
Martha Gill / zdjęcie: Clint Trahan

W piątek odbędą się zawody podczas Speed & Style, a sobota to podwójna rywalizacja podczas Specialized Dual Slalom i Crankworx Rotorua Pump Track Challenge. Festiwal zakończy się w niedzielę, gdy rozegrane zostaną zawody Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza. Transmisje na żywo przeprowadzane są na Red Bull TV. 

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2024:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr