Piątek w Nowej Zelandii upłynął pod znakiem zawodów Speed & Style, które rozegrane zostały na odnowionym torze. Zmieniona została dolna sekcja rytmów i przeprojektowane zostały wybicia, aby zawodnicy mieli jeszcze więcej czasu w powietrzu na robienie trików. Tym samym kolejny dzień festiwalu Crankworx Rotorua za nami.

Zdjęcie: Clint Trahan

Dzień rozpoczął się od kwalifikacji, w których wzięło udział 13 pań i 33 panów. Wśród pań najlepsza była aktualnie panująca Królowa Crankworxa, Caroline Buchanan, a w rywalizacji panów z pierwszego miejsca do finałów awansował Garret Mechem.

Zdjęcie: Clint Trahan

Przejazdy finałowe były bardzo zacięte, a jednym z najciekawszych była walka Billy’ego Meaclema z Garretem Mechem’em w półfinale. Zawodników różniła ponad 1 sekunda czasu, ale triki, które wykonywali, robiły niesamowite wrażenie – 360 barspin to xup czy backflip barspin to can can, dla wielu fanów były to najlepsze przejazdy dnia.

To mój najlepszy rezultat w historii, a wcześniej najwyżej byłem na trzecim miejscu w 2020 roku. Trasa była bardzo szybka, techniczna i miała mnóstwo rollerów z różnym rytmem, więc było ciekawie. Najbardziej lubiłem wykonywać dziś 360 flat spina, który dobrze wygląda i świetnie się przy nim czuję.

Garret Mechem
Zdjęcie: Clint Trahan

W finale wyższość Mechema musiał uznać lokalny bohater i zarazem obecny Król Crankworxa, Tuhoto-Ariki Pene.

Lil Rojo [Mechem] był jednym z moich najtrudniejszych przeciwników. Nie tylko jest szybki, ale też robi stylowe triki, na których ja mam duże braki. Ja zrobiłem chociażby tuck no hand do suicide no handa, więc w sumie był to dla mnie fajny trik.

Tuhoto-Ariki Pene
Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Clint Trahan

Podium uzupełnił Billy Meaclem, który w małym finale pokonał Marka Ducatta.

W rywalizacji pań ponownie najlepsza okazała się obrończyni tytułu Królowej Crankworxa, Caroline Buchanan. W finale nie dała większych szans Jordy Scott, wykonując choćby superman seat graba.

Bardzo cieszę się ze zwycięstwa! Skupiłam się na dopracowaniu moich trików i jest to pewna rozgrzewka dla mnie przez imprezą slopestyle. Mam teraz inne podejście niż w ubiegłych latach, ponieważ poprzednio skupiałam się na wszystkich zawodach i walce o tytuł, a teraz chcę się dobrze bawić.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan vs Shania Rawson / zdjęcie: Clint Trahan

Podium uzupełniła Martha Gill, która o mrugnięcie okiem pokonała Shanię Rawson.

Podium Crankworx Rotorua Speed & Style

  1. Garret Mechem (USA) // Caroline Buchanan (Australia) 
  2. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) // Jordy Scott (USA)
  3. Billy Meaclem (Nowa Zelandia) // Martha Gill (Wielka Brytania) 
Podium Crankworx Rotorua Speed & Style / zdjęcie: Clint Trahan

W weekend czekają nas kolejne emocje, które związane będą z takimi imprezami jak Specialized Dual Slalom i Crankworx Rotorua Pump Track Challenge w sobotę, a także niedzielnymi zawodami kończącymi festiwal Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza.

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2024:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr