Sobota na Crankworx Rotorua to aż dwie imprezy wyścigowe, które przyniosły mnóstwo emocji. Wpierw rozegrane zostały zawody Specialized Dual Slalom, a pod wieczór odbyła się impreza Crankworx Rotorua Pump Track Challenge, która po raz pierwszy rozegrana została przy sztucznym oświetleniu. Jednak słowem dnia był deszcz, bo w końcu co to za Crankworx Rotorua bez odrobiny deszczu?

Martha Gill / zdjęcie: Clint Trahan

Deszcz sprawił, że płaskie zakręty na kompletnie nowym torze do Dual Slalomu były bardzo trudne do pokonania. Zawodnicy musieli wykazać się ogromną precyzją i pewnością prowadzenia, a to właśnie te elementy na trasie były kluczowe, aby odnieść zwycięstwo lub ponieść porażkę.

To była świetna zabawa! Trochę strasznie robiło się na zakrętach, ale trzeba było się mocno trzymać. Dzisiejsze finały były dla mnie chyba najtrudniejsze w karierze. Martha i ja wielokrotnie walczyłyśmy ze sobą w przeszłości, nasze czasy z kwalifikacji były prawie identyczne, więc żadna z nas nie mogła popełnić nawet najdrobniejszego błędu.

Kialani Hines
Jackson Frew vs Jakob Jewett / zdjęcie: Clint Trahan

Ostatecznie górą była Martha Gill, która pokonała Kialani Hines, a na trzecim miejscu zmagania ukończyła Jordy Scott.

W rywalizacji panów czwarte podium w tym roku zaliczył Jakob Jewett, ale tym razem stanął na najwyższym stopniu. Drugie miejsce zajął Jackson Frew, a trzeci był obecnie panujący Król Crankworxa Tuhoto-Ariki Pene, który w małym finale pokonał Lachiego Stevensa-McNaba.

Podium Specialized Dual Slalom

  1. Jakob Jewett (Kanada) // Martha Gill (Wielka Brytania)
  2. Jackson Frew (Australia) // Kialani Hines (USA)
  3. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) // Jordy Scott (USA)
Podium Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Gdy duże opady w końcu ustały na wieczór, kibice zebrali się przy świeżo zbudowanym i oświetlonym torze Pump Track. Deszcz jednak nie ustępował i od czasu do czasu spryskał trasę, a same zawody zostały opóźnione.

Walka z Tuhoto zawsze jest bardzo wymagająca. On daje z siebie wszystko w każdym wyścigu i wiedziałem, że muszę wejść na wyżyny swoich umiejętności. Dlatego jestem dumny z siebie, że mi się udało go pokonać.

Ryan Gilchrist
Tuhoto-Ariki Pene vs Ryan GIlchrist / zdjęcie: Clint Trahan

Tym samym na najwyższym stopniu podium stanął Ryan Gilchrist, który pokonał Tuhoto-Ariki Penego. W małym finale Niels Bensink okazał się lepszy od Tegana Cruza. Wśród pań triumfowała Kialani Hines, przed Shanią Rawson i Jordy Scott.

Podium Rotorua Pump Track Challenge

  1. Ryan Gilchrist (Australia) // Kialani Hines (USA)
  2. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) // Shania Rawson (Nowa Zelandia)
  3. Niels Bensink (Holandia) // Jordy Scott (USA)
Podium Pump Track / zdjęcie: Clint Trahan

Patrząc na obecną klasyfikację generalną w wyścigu o tytuły Króla i Królowej Crankworxa, jasne jest, że niektórzy zawodnicy mieli bardzo udany tydzień podczas Crankworx Rotorua. Wśród pań prowadzi Martha Gill, której po piętach depcze Shania Rawson.

Przez ten tydzień moje plany znacząco się zmieniły, a to oznacza, że zobaczycie mnie (mam taką nadzieję!) na każdym tegorocznym przystanku.

Shania Rawson
Kialani Hines vs Shania Rawson / zdjęcie: Clint Trahan

Natomiast wśród panów na dobrej drodze do obrony tytułu jest Tuhoto-Ariki Pene, ale bardzo blisko są Ryan Gilchrist i Jakob Jewett.

Top 3 – King & Queen of Crankworx Standings

  1. Tuhoto-Ariki Pene (Nowa Zelandia) // Martha Gill (Wielka Brytania)
  2. Ryan Gilchrist (Australia) // Shania Rawson (Nowa Zelandia)
  3. Jakob Jewett (Kanada) // Jordy Scott (USA)

Pełną klasyfikację generalną można znaleźć w tym miejscu

Poprzednio na Crankworx Rotorua 2024:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr