Sezon iXS Pucharu Europy DH już po raz trzeci z rzędu rozpoczął się w chorwackim Losinj i na start przyciągnął prawie 200 zawodników reprezentujących 22 kraje. Wyspa na Morzu Śródziemnym ponownie przywitała uczestników wspaniałą pogodą i z całą pewnością jest to dobry prognostyk na resztę sezonu.

Simon Maurer / zdjęcie: Sebastian Gruber

Pogoda nie mogła być lepsza, a w połączeniu z niesamowitymi widokami, otrzymaliśmy perfekcyjne połączenie rowerowych emocji z wakacyjnym klimatem. Jednak tak luźna atmosfera nie sprawiła, że na trasie nie było zaciętych bojów. Tutejsza trasa po raz kolejny pokazała swoje oblicze i udowodniła, że usterki mechaniczne również będą miały ogromne znaczenie.

W kwalifikacjach najszybsi byli Adam Rojcek (Osmos Gravity Team, 1:56.711) oraz Abigail Hogie (Beyond Racing, 2:25.444). Jednak czasy dnia należały do kategorii U17, gdzie Austriaczka Lina Frener była szybsza od zawodniczki z elity o dwie sekundy, a Azbe Kalinsek (MTB TRBOVLJE) uzyskał czas 1:56.50.

Abigail Hogie / zdjęcie: Sebastian Gruber

Niedziela ponownie przywitała wszystkich świetną pogodą, a tutejsza trasa ponownie dołożyła swoje trzy grosze. W końcu czysty przejazd po takiej ilości kamieni dla niektórych był prawie niemożliwy do wykonania. Przekonała się o tym faworytka do zwycięstwa, Kine Haugom (DH Talent Team), która złapała kapcia i musiała odpuścić walkę o zwycięstwo. Wśród pań ponownie triumfowała Abigail Hogie, która wyprzedziła Delphine Bulliard (Verbier Racing) oraz Asię Sirollę (ASD MORENIC TEAM).

Denis Kohut / zdjęcie: Sebastian Gruber

W rywalizacji panów pierwsze miejsce zajął Denis Kohut (Osmos Gravity Team), który z czasem 1:53.929 nie dał większych szans rywalom. Drugie miejsce zajął Simon Maurer (Schornsteinfeger Maurer), a trzeci był Luca Berginc (HDR Team). Co ciekawe, ponownie najlepszy czas dnia zaliczył zwycięzca kategorii U17, Azbe Kalinsek – 1:52.588.

W zawodach wzięli także udział nasi rodacy. Filip Miksa (PTC Pabianice) zajął 29 miejsce w kategorii U19, Aleksander Wieczorkiewicz (Runo.Design Team) był 5 w mastersach, a Jakub Rutkowski (GKK Peleton Okszów) był 6 w tej samej kategorii.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Druga runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się dopiero w czerwcu. W dniach 21-23 czerwca w szwajcarskim Lenzerheide odbędzie się festiwal Bike Kingdom Fest, a częścią tego wydarzenia będzie wyścig iXS Pucharu Europy DH.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube