Festiwal Crankworx Rotoura w marcu rozpoczął tegoroczny sezon Crankworx World Tour z przytupem, ponieważ świętowano dziesięciolecie imprezy w Nowej Zelandii. W trakcie trwania festiwalu miały miejsce takie wydarzenia jak bardzo rozbudowany Kidsworx czy historyczne zawody Slopestyle w kategorii pań. Teraz nadchodzi pora na drugi przystanek, który zlokalizowany jest w nieoficjalnej stolicy raju, czyli australijskim Cairns. 

Caroline Buchanan vs Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Dziesięciolecie Crankworx Rotorua

Dziesiąta edycja imprezy Crankworx Rotorua była prawdziwym triumfem dla lokalnych zawodników, którzy w sumie zdobyli 14 miejsc na 13 możliwych podiów. Wśród nich było w pełni nowozelandzkie podium pań podczas zawodów RockShox Taniwha Downhill, które odbyły się w unikalnym lesie Whakarewarewa. Warto także odnotować pierwsze w historii zawody Slopestyle pań, gdzie najlepsza okazała się faworytka lokalnej publiczności, Robin Goomes.

Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Wyścig o tytuł Króla i Królowej Crankworxa

W rywalizacji o dwa najważniejsze tytuły całej serii od pierwszego wyścigu toczy się zacięta rywalizacja. Na chwilę obecną na prowadzeniu wśród pań znajduje się Martha Gill, którą gonią Shania Rawson i Kialani Hines. Wśród panów prowadzi Tuhoto-Ariki Pene, przed Ryanem Gilchristem i Jakobem Jewettem.

Pełen ranking rywalizacji o tytuły Króla i Królowej Crankworxa: kliknij tutaj 

Następny przystanek: rajska edycja w Cairns

Pełna lista zawodów została potwierdzona, a ekscytacja przed nadchodzącym festiwalem Crankworx Cairns rośnie z dnia na dzień. Oprócz wielu emocji związanych ze ściganiem i wszelkimi aktywnościami rowerowymi, miejscowi będą mogli także wziąć udział w licznych koncertach takich zespołów jak Spiderbait, Worm Girlz czy Beddy Rats. Z kolei do oficjalnych imprez dołączą także spontaniczne zmagania Braaap Off czy Jam MTB na lokalnym skateparku. A to wszystko w niesamowitej scenerii australijskiej fauny i flory. 

Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Kogo obserwować?

Patrząc na listy startowe, które jeszcze nie są do końca potwierdzone, kibice mogą spodziewać się wielu zaciętych pojedynków. Wśród zawodniczek, które pojawią się w Australii znalazły się m.in. Caroline Buchanan, obecna Królowa Crankworxa, która zwyciężyła tu w Pump Tracku w ubiegłym roku, a także obecna liderka wyścigu po koronę, Martha Gill.

Dawid Godziek / zdjęcie: Clint Trahan

Nie można zapominać też o jedynej nie wyścigowej imprezie, czyli zawodach slopestyle. Po nieoczekiwanym strajku panów podczas imprezy w Cairns i historycznej, pierwszej edycji zmagań pań, w Australii wszystko powinno przebiec jak należy. Wśród zaproszonych zawodników i zawodniczek znajdziemy takie nazwiska jak:

  • mężczyźni: Emil Johansson, Dawid Godziek, Nicholi Rogatkin, Erik Fedko, Lucas Huppert, Tom Isted, Paul Couderc, Max Fredriksson, Timothe Bringer, Ben Thompson, Griffin Paulson, Jake Atkinson, Max Langille
  • kobiety: Robin Goomes, Harriet Burbidge-Smith, Caroline Buchanan, Shealen Reno, Patricia Druwen, Alma Wiggberg
Harriet Burbidge Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Miejscowi fani z całą pewnością będą dopingować swoich lokalnych faworytów, a tych na starcie będzie całkiem sporo. Wśród panów pojawią się Jayce Cunning, Mick Hannah, Jackson Frew, Baxter Maiwald czy Wade Turner, a w rywalizacji pań powalczą Harriet Burbidge-Smith, Caroline Buchanan, Ellie Smith, Cassie Voysey czy Tracey Hannah.

Tom Isted / zdjęcie: Con Chronis

Transmisje na żywo z wybranych imprez przeprowadzi Red Bull TV, a pełen harmonogram będzie dostępny już niedługo.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr