Najważniejsza zjazdowa seria na świecie w sezonie 2024 wystartuje już za chwilę! Pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata DH zostanie rozegrana w dniach 3-5 maja na słynnej trasie w szkockim Fort William, gdzie w ubiegłym roku rozegrane zostały Mistrzostwa Świata DH.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Puchar Świata DH 2024

Tegoroczne zmagania w Pucharze Świata DH rozpoczynają się w maju i od razu z przytupem. Na dzień dobry zawodnicy powalczą w szkockim Fort William, a ledwie dwa tygodnie później, przeniosą się do Polski na zawody w Szczyrku. Będzie to pierwsza w historii impreza rangi Pucharu Świata DH, która odbędzie się w naszym kraju.

Nina Hoffmann / zdjęcie: Bartek Woliński

Kolejne rundy zaplanowane zostały na czerwiec i zawodnicy ścigać się będą w Leogangu i Val di Sole. Z końcem miesiąca przeniosą się natomiast do Francji, gdzie podczas tamtejszego festiwalu w regionie Haute-Savoie odbędzie się piąta runda. Następnie będzie dłuższa przerwa i do ścigania wrócimy dopiero na początku września do francuskiego Loudenvielle, a sezon zakończy się w październiku w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa

Trasa zjazdowa w Fort William jest jedną z najbardziej charakterystycznych tras na całym świecie. Rozpoczyna się długim odcinkiem pośród szkockich polan i wiedzie wąską ścieżką z niezliczoną ilością kamieni. Następnie w połowie trasy przechodzi do odcinka leśnego, by zakończyć się “autostradą” z ogromnymi hopami. Podczas zjazdu trasą o długości 2.8km zawodnicy pokonują aż 525m przewyższenia, a najlepsze przejazdy oscylują obecnie w granicach 4:30min.

YouTube player
Tak wyglądała trasa na Mistrzostwa Świata DH w Fort William w 2023 roku.

Faworyci

W trakcie przerwy zimowej doszło do wielu zmian teamowych i tak naprawdę w wielu przypadkach ciężko jest nawet spróbować wytypować, kto dobrze dogaduje się z nowym sprzętem, a komu taka zmiana się nie przysłużyła. Jedną z takich osób jest choćby Greg Minnaar, który po wielu latach spędzonych w Santa Cruz Syndicate, zmienił ekipę na Norco Factory Racing.

Zdjęcie: David Nogales Tarragó

W rywalizacji panów z całą pewnością głównym faworytem będzie Mistrz Świata DH 2024, Charlie Hatton (Continental Atherton), który zdobył złoty krążek we wspaniałym stylu. Jednak w elicie mężczyzn ubiegły sezon pokazał, że zwyciężyć może każdy i wśród zawodników, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium w ubiegłym sezonie można znaleźć takie nazwiska jak: Jordan Williams (Specialized Gravity), Andreas Kolb (Continental Atherton), Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate), Thibaut Daprela (w sezonie 2024 jako zawodnik prywatny), Loic Bruni (Specialized Gravity) czy Benoit Coulanges (Dorval AM Commencal).

Benoit Coulanges / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Wśród pań ubiegłoroczny sezon minął pod dyktandem Valentiny Höll, która po latach powróciła do zespołu YT MOB. Jednak nie można zapominać o takich nazwiskach jak Camille Balanche (Dorval AM Commencal), Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate), Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) czy Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction).

Vali Höll

Harmonogram:

 • 3 maja, piątek
  • 8:30-16:30 treningi
 • 4 maja, sobota
  • 8:30-11:30 treningi
  • 12:00 kwalifikacje: elita kobiet, elita mężczyzn, juniorki, juniorzy
  • 15:00 półfinał: elita kobiet, elita mężczyzn
 • 5 maja, niedziela
  • 9:00 treningi
  • 11:30 finał juniorek
  • 12:00 finał juniorów
  • 13:15 finał elity kobiet
  • 14:00 finał elity mężczyzn

Transmisja TV

Według oficjalnej strony organizatora Pucharu Świata DH, transmisja w naszym kraju będzie dostępna jedynie za pośrednictwem stacji telewizyjnej Eurosport. Z kolei w czerwcu w Polsce zapowiadany jest start platformy streamingowej Max, na której również będzie można ekscytować się zjazdowymi emocjami.

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube