Srebrna Góra to jedna z moich ulubionych miejscówek enduro w naszym kraju i zawsze chętnie tu wracam, aby sprawdzić co nowego przyszykowała dla nas pozytywnie zakręcona ekipa PM Bike Experts. Trasy enduro w Srebrnej udało mi się odwiedzić w drugi weekend kwietnia 2024, który zafundował piękną pogodę, jak na tą porę roku. Co zatem czeka nas na na Trasach Enduro Srebrna Góra w roku 2024? Zapraszam na raport z tras.

YouTube player

Trasy Enduro Srebrna Góra 2024 – Co nowego na trasach?

Mapa tras na rok 2024 nie ulega zmianie, tak więc nie są planowane (przynamniej na teraz) żadne dodatkowe kilometry zupełnie nowych ścieżek. Jednak nie oznacza to że nic się nie dzieje. Dosyć poważne odświeżenie szykowane jest na trasie A. Na tą chwilę gruntownego remontu doczekała się całą ostatnia sekcja trasy. Pojawiły się tam mocno zmodyfikowane bandy oraz kilka ciekawych wybić. Przebudowana częśc jest już udostępniona do jazdy i zdecydowanie czuć tu poprawione flow. Teraz dolne zakręty można pokonywać pewnie i z dużo większą prędkością niż wcześniej. Fakt, bardzo sucha wiosna do tej pory sprawiła że nowe konstrukcje są dosyć sypkie, ale deszcze które pojawiły się dopiero w kolejnym tygodniu na pewno poprawią tą sytuację i pozwolą porządnie zagęścić nowe elementy. Docelowo cała oryginalna trasa A zostanie gruntownie odświeżona i całkiem możliwe, że również w wyżej położonych sekcjach pojawią się jakieś nowe elementy. Polecam więc bacznie obserwować to co się dzieje i nie jeździć „na pamięć”.

Kolejna trasa, która na pewno doczeka się odświeżenia to eF’ka, czyli linia zaprojektowana i oryginalnie wybudowana przez Nico Vinka. Linia ta, jak na trasę zrobioną przez zawodowca przystało, nadal jest w dobrym stanie, ale doczeka się wygładzenia powierzchni. Miałem okazję uczestniczyć w debacie na temat co przydałoby się zmienić. Lista miejsc do poprawki jest bardzo krótka. W niektórych miejscach pojawią się nowe alternatywne wybicia dla tych którzy chcą więcej polatać, a niektóre zakręty urosną, by uniknąć dohamowań. Nadal jednak trasa F zostanie w pełni przejezdna dla nawet początkujących. Prace na eFce już ruszyły, więc jeśli wszystko pójdzie to dobrze to odświeżoną wersją trasy będziecie mogli cieszyć się już na majówkę.

Pozostałe trasy B, C, D oraz warianty A1, A2, A3 no i OES’y zostały już przygotowane do sezonu. Nie planowane są tam większe remonty czy zmiany, chociaż oczywiście drobne poprawki mogą się pojawić w miejscach, które zostaną wypłukane czy wymyte. Należy jednak pamiętać że w końcu są to trasy o charakterze enduro, więc z pewnością nikt nie będzie tu dążył do ich maksymalnego wygładzenia czy uproszczenia. Zwłaszcza na OES’ach widać już mniej miękkiej ściółki i więcej korzeni, ale w przypadku tych wariantów dodatkowo podkręca to ich trudność i zachęca do zabawy. Wyjątkowo suchy i nagły początek sezonu też nie ułatwił zadania przygotowującym trasy i pomimo że ścieżki są na bieżąco przeglądane i sprzątane to mogą pojawić się pojedyncze, wyrywane przez opony, kamienie.

YouTube player

Trasy Enduro Srebrna Góra 2024 – Tarpany teraz mogą pojechać dalej

Od sezonu 2024 możemy poprosić kierowcę tarpana o podwózkę nieco dalej niż zwykle. Jest to szczególnie dobra informacja dla osób, które chcą się przejechać wycieczkową trasą D. Jeśli ktoś szuka długiego (bardzo) i stosunkowo łatwego zjazdu to teraz do punktu startowego Red Line’a zostanie mu zdecydowanie krótszy podjazd do pokonania o własnych siłach.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2024 – Centrum rowerowe

Tu znajduje się jedna z najważniejszych i bardziej wyczekiwanych nowości, a mianowicie toaleta. I to nie jakiś zwykły plastik typu „Toi Toi”, tylko pachnący świeżością kontener, z porządną porcelaną, bieżącą wodą, miękkim papierem i innymi bajerami. Druga część kontenera to kabina prysznicowa, która również za niedługo będzie miała swoją „premierę”. Takie usprawnienia powinny spodobać się zwłaszcza osobom, które planują przenocować na dostępnym obok polu biwakowym. Dzięki temu, nawet nie posiadając mega wypasionego kampera, można spędzić miły weekend na Srebrnej. Korzystanie z tych dodatkowych „atrakcji” wliczone jest w cenę opaski, którą możecie wesprzeć dalszy rozwój Tras Enduro Srebrna Góra. Oczywiście kierownictwo, ale też kolejni klienci, przypominają aby uszanować nowe instalacje, tak by służyły nam wszystkim jak najdłużej.

Cały plac został nieco odświeżony, a przy kontenerze serwisowym pojawiła się jeszcze zewnętrzna „stacja naprawy rowerów” wyposażona w podstawowe narzędzia i pompkę. Kolejnym usprawnieniem jest „peron/poczekalnia” dla osób czekających na busy. Niecierpliwi rowerzyści mogą sobie spokojnie usiąść w cieniu drzew. Jeśli chodzi o wyjazdy do góry, to tak jak w roku 2023 nie jest potrzebna już rezerwacja. Przyjeżdżacie do Srebrnej kupujecie karnet w kasie i wypatrujecie wolnych miejsc w busie lub tarpanie. Cennik na sezon 2024 to 20 zł za 1 wjazd (15 zł dla dzieci poniżej 15 roku życia). Tylko w wypadku jeśli chcielibyście wykupić karnet z ubezpieczeniem to zakupu musicie dokonać z wyprzedzeniem przez stronę internetową.

Trasy Enduro Srebrna Góra 2024 – Podsumowanie

Srebrna Góra już jest doskonale znana ze swoich ciekawych tras oraz bardzo pozytywnego klimatu. Poczynione usprawnienia może nie są jakąś wielką rewolucją, ale zdecydowanie dają powód do kolejnych odwiedzin w tym miejscu. Sezon 2024 zaskakująco ciepłym początkiem kwietnia, ruszył bardzo szybko i intensywnie. Taka aura nie dała zbyt wiele czasu na pełne przygotowanie tras, ale pomimo tego widać że ekipa nie próżnuje i ścieżki są w naprawdę dobrym stanie, a docelowo będą w jeszcze lepszym. Jeśli tylko widzicie jakieś znaki lub barierki to koniecznie zwolnijcie i pozwólcie im przygotować wszystko na tip-top. Ja od siebie, bardzo polecam pojawić się osobiście i sprawdzić zmiany w praktyce.

O Trasach Enduro Srebrna Góra

Oficjalna strona: pmbike-experts.pl
Media: facebook, instagram