W ostatni weekend rozegrane zostały nie tylko Mistrzostwa Świata Enduro, ale także finałowa runda tegorocznego sezonu iXS Pucharu Europy DH. W szwajcarskim Verbier wszystko było nietypowe, a zawodnicy doświadczali wszystkiego, czego zdecydowanie nie chcieliby widzieć podczas zawodów zjazdowych.

iXS Puchar Europy DH 2024 #5

Śnieg, opóźnienia, odwołania – to wszystko było na głowie organizatorów i prawie okazało się prawdziwą tragedią. Śnieżny weekend rozpoczął się od odwołania piątkowych treningów, a ponad 200 zawodników nie było w stanie bezpiecznie pokonać trasy. Jednak na potrzeby nagrania przebiegu trasy dwóch Norwegów zostało dopuszczonych do zjazdu, a efekt tego można zobaczyć na video:

YouTube player

Jakby tego wszystkiego było mało, w sobotę doszło do kolejnych zmian w harmonogramie i kwalifikacje zostały zamienione na seeding run. W międzyczasie doszło do dość długich opóźnień związanych z pomocą medyczną na trasie i ostatecznie kategorie elity i U19 w ogóle nie wykonały swoich przejazdów. Plusy tej sytuacji? Trasa wysychała i była przyczepna, a do tego można było ustrzelić piękne kadry…

Camden Rutherfurd

Niedziela była wielkim finałem tegorocznego sezonu spod znaku iXS Pucharu Europy DH, a dla niektórych zawodników był to tak naprawdę jedyny mierzony przejazd całej imprezy. Wśród pań triumfowała Elise Empey (Synergy 37), która pokonała Siel van der Velden (BMX Pernes) i Kine Haugom (DH Talent Team). W klasyfikacji generalnej podium wyglądało natomiast następująco: 1. Abigail Hogie (Beyond Racing), 2. Delphine Bulliard (Verbier Racing), 3. Mireia Pi Madrenas (PureRiding).

Abigail Hogie

Wśród panów najszybszy czas dnia zaliczył Simen Smestad (SK Rye), a tuż za nim zawody ukończyli Gaetan Vige (Propain Positive) i Dom Platt (Continental Atherton). W klasyfikacji generalnej zwyciężył z kolei Yannick Baechler (Baechler Brothers), przed Rastislavem Barankiem (Kellys Factory Racing) i Denisem Kohutem (Osmos Gravity Racing).

Simen Smestad

Wyniki Polaków

W kategorii Masters na piątym miejscu ukończył zmagania Aleksander Wieczorkiewicz (Runo.design team), z kolei w U19 27 miejsce zajął Tomasz Błażowski (Trek Bielsko-Biała), a Szymon Bujok zaliczył DNF. W kategorii U17 25 był Kamil Tymon (AC Sport Lab), 28. Piotr Kamiński, a 31. Natan Chotarski.

2. Lina Frener +1.070 // Luke Mallen (Outlaw) +4.057
  3. Marlena Rieger (Herobikes Devo Team) +8.330 // Tristan Stadlbauer (Herobikes Devo Team) +6.251

U19

1. Karolina Kadlecova (X-RIDE TEAM RACING LENÁ) 6:06.857 // Marius Krahenbuhl 4:18.220
  2. – // Loe Meier (VERBIER Bike Club) +1.199
  3. – // Matteo Bosco (Team Scott BMT Motobase) +3.566

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Co działo się w iXS Pucharze Europy DH 2024 do tej pory?

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).