Pierwsze w historii oficjalne Mistrzostwa Świata UCI Snow Bike odbyły się w miniony weekend we francuskim Chatel. Na starcie dwudniowej rywalizacji stanęło niewiele ponad 50 zawodników (w tym 7 pań i 1 Polak), a sądząc po komentarzach w sieci i zainteresowaniu kibiców na miejscu, to jedyną frajdę z rywalizacji mieli zawodnicy, którzy mogli zmierzyć się w niecodziennych warunkach i terenie.

Lisa Baumann / zdjęcie: Alex Broadway, UCI

W sobotę odbyły się zmagania w formacie Super G, czyli indywidualny zjazd na czas po prawie dwukilometrowej trasie z przewyższeniem sięgającym 600 metrów w formacie identycznym jak podczas narciarstwa alpejskiego. Były to zarazem kwalifikacje do niedzielnego Dual Slalomu, a na koniec dnia zostały rozdane medale.

Danny Hart / zdjęcie: Alex Broadway, UCI

Najszybsza wśród pań z czasem 2:15.92 okazała się Francuzka Morgane Such, która o 2.22s wyprzedziła Włoszkę Veronikę Widmann i o 2.92s Szwajcarkę Lisę Baumann. W rywalizacji panów złoty krążek zdobył Francuz Pierre Thevenard (1:47.52), srebro przypadło Irlandczykowi Henry’emu Kerrowi (+0.97s), a brąz wywalczył Francuz Vincent Tupin (+1.39s). Na dobrym 9 miejscu zmagania ukończył Filip Miksa (+15.47s).

Drugi dzień rywalizacji to doskonale znany Dual Slalom… ale na śniegu. Tym razem do pokonania było zaledwie 510 metrów z przewyższeniem 155 metrów. Każdy bieg (z wyjątkiem pierwszej rundy, w której był pojedynczy przejazd) składał się z dwóch przejazdów, a w pucharowej drabince dalej przechodził lepszy zawodnik po zsumowaniu dwóch czasów.

Pierre Thevenard / zdjęcie: Alex Broadway, UCI

Wśród pań złoto zdobyła Szwajcarka Lisa Baumann, która w finale pokonała Francuzkę Morgane Such. Z kolei w walce o brąz zwyciężyła Francuzka Morgane Charre, która pokonała Szwajcarkę Jolandę Kiener.

Morgane Such vs Lisa Baumann / zdjęcie: Alex Whitehead, UCI

W rywalizacji panów ponownie najlepszy okazał się Francuz Pierre Thevenard, który w finale pokonał swojego rodaka Vincenta Tupina. W małym finale zmierzyli się Brytyjczyk Danny Hart i Irlandczyk Henry Kerr. Ostatecznie to Kerr okazał się lepszy, ponieważ Hart nie ukończył żadnego ze swoich przejazdów.

W pierwszej rundzie Dual Slalomu odpadł Filip Miksa, który przegrał z Brytyjczykiem Benem Moorem.

Pełne wyniki: kliknij tutaj