Pierwsza w historii edycja śnieżnych Mistrzostw Świata UCI Snow Bike będzie miała miejsce w dniach 10-11 lutego 2024 w Chatel. W trakcie zawodów odbędą się dwa formaty wyścigów, które inspirowane są narciarstwem alpejskim: Super-G oraz Dual Slalom.

Wyścig Super-G odbędzie się na prawie 2-kilometrowej trasie o przewyższeniu sięgającym 600 metrów. Na trasie przejazdu zostaną rozstawione specjalne bramki (co najmniej w odległości 25m), które znane są choćby z narciarstwa alpejskiego. Zawodnicy będą startować jeden po drugim z minimalnym odstępem 40 sekund i będą mieli tylko jeden przejazd. Zmagania będą zarazem kwalifikacjami do Dual Slalomu, który odbędzie się drugiego dnia.

Rywalizacja w Dual Slalomie odbędzie się na trasie o długości 510 metrów i przewyższeniu sięgającym 155 metrów (przejazd powinien trwać około 30 sekund). Format zawodów będzie klasyczną drabinką eliminacyjną, gdzie rywalizuje dwoje zawodników, a lepszy z dwóch przejazdów przechodzi dalej.

Tytuły Mistrzów Świata UCI Snow Bike przyznane zostaną w obydwu formatach zarówno wśród pań jak i panów. UCI zaleca uczestnikom użycie zjazdowych rowerów górskich, aczkolwiek nie jest to wymagane. Z kolei ten sam rower musi być użyty podczas obydwu wyścigów, a użycie opon z kolcami będzie uzależnione od stanu stoku w dniu imprezy.

W zawodach mogą wziąć udział licencjonowani uczestnicy od 17 lat wzwyż, a każdy kraj może wystawić maksymalnie 15 zawodników w danej kategorii. Lista zawodników opublikowana zostanie na stronie UCI w dniu 1 lutego 2024 o godzinie 14.00.

Ambasadorem Mistrzostw Świata UCI Snow Bike został wielokrotny medalista Mistrzostw Świata DH, Dual Slalom i 4x, w latach 1990-2000, oraz Mistrz Świata DH Juniorów 1995, Cedric Gracia.

Będziemy świadkami czegoś zupełnie nowego w świecie kolarstwa górskiego. W zawodach będzie ważna technika, analiza śniegu, refleks i strategia, więc zapowiada się dużo emocji.

Cedric Gracia

Harmonogram Mistrzostw Świata 2024 UCI Snow Bike:

  • 10 lutego, sobota – wyścig Super G, od 10.30
  • 11 lutego, niedziela – dual slalom, od 9.00

Więcej informacji: 2024 UCI Snow Bike World Championships Technical Guide.


Aktualizacja [05.02.2024]:

Ogłoszona została lista uczestników. W sumie w pierwszych Mistrzostwach wystartuje niewiele ponad 50 zawodników, a wśród nich jeden Polak – Filip Miksa. Wśród uczestników mamy za to pełen przekrój. W rywalizacji pań można znaleźć takie nazwiska jak Morgane Charre, Veronika Widmann czy Sabrina Jonnier, a w elicie panów wystartują m.in. Danny Hart, Vincent Tupin czy Dylan Levesque. Pełną listę startujących można znaleźć w tym miejscu.