Czwarta runda Pucharu Świata Enduro po raz pierwszy w historii rozegrana została w Combloux, które jest częścią francuskiego regionu Haute-Savoie. Tym samym potwierdziło się tylko tutejsze przekonanie, że to właśnie ta część Francji jest bijącym sercem rowerowej społeczności w całej Europie.

Puchar Świata Enduro 2024 #4

Debiutancka runda nie oznaczała jednak, że zawodnicy będą mieli łatwo. Do pokonania było sześć odcinków o łącznej długości 39.2km i zjazdach sięgających 2530m przewyższenia. Do tego swoje trzy grosze dołożyła pogoda i nie dość, że trzeba było zmagać się z upałem, to jeszcze z podsychającym błotem, które licznie zalegało na trasach.

Isabeau Courdurier

Etap 1: Col du Jaillet

Na sam początek rywalizacji przygotowany został odcinek Col du Jalliet, który na 2.4km długości miał niezliczoną ilość śliskich korzeni oraz ciasnych i wąskich alpejskich singlowych sekcji.

Prowadzenie objęła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która czuła się tu jak ryba w wodzie i na dzień dobry wypracowała skromną przewagę nad Ellą Conolly i Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective).

Wśród panów prowadzenie objął zjazdowy specjalista, czyli Luke Meier-Smith (Giant Factory Off-Road Team), który wyprzedził lidera klasyfikacji generalnej Richiego Rude’a (Yeti/Fox Factory Race Team). Trzeci na pierwszym etapie był Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team).

Etap 2: Christomet

Drugi odcinek to trasa Chsritomet o długości 2.8km i luźniejszej charakterystyce – leśne sekcje przeplatane były z szerokimi i otwartymi przestrzeniami na starcie i mecie. Wśród pań ponownie najszybsza była Morgane Charre, która wyprzedziła swoje rodaczki, Isabeau Courdurier i Melanie Pugin.

Również wśród panów lokalni kibice mieli powody do radości, ponieważ drugi etap padł łupem Francuza Alexa Rudeau (Commencal Enduro Project), który po 17 miejscu na pierwszym odcinku wskoczył na 7 lokatę w całym wyścigu. Drugi był Mirco Vendemmia, a trzeci Richie Rude.

Richie Rude

Etap 3: Rouge des Frasses

Najkrótszy odcinek całego wyścigu miał zaledwie 1.7km, ale zdecydowanie nie można zaliczyć go do najłatwiejszych. Ten etap dosłownie składał się z ogromnych korzeni, które miały za zadanie zrobić porządne przetasowania w stawce.

Morgane Charre ponownie okazała się najszybsza, ale tym razem wygrała etap z aż 11-sekundową przewagą nad Ellą Conolly i Isabeau Courdurier. Również Alex Rudeau ponownie zaliczył etapowe zwycięstwo, ale prowadzenie w wyścigu wciąż utrzymywał Richie Rude.

Etap 4: Megeve

Ogromny upał powoli zaczął dawać się zawodnikom we znaki, a przed nimi jeszcze druga połowa wyścigu. Czwarty odcinek składał się z 2.3km ciężkiego i bardzo kamienistego singla z Combloux do Megeve.

Wśród pań nie było wciąż nie było mocnych na Morgane Charre, która tylko powiększała swoją przewagę na prowadzeniu i miała już ponad 20 sekund. Z kolei Alex Rudeau zaliczył etapowego hattricka, ale to wystarczyło tylko na zbliżenie się do Richiego Rude’a na 1.796s w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Morgane Charre

Etap 5: Camane du Terras

Drugi najkrótszy etap wyścigu to zaledwie 1.8km długości, ale była to kolejna okazja do triumfu dla Morgane Charre. Druga była Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity), a trzecia Ella Conolly zaliczyła ogromną stratę czasową i w wyścigu spadła za Isabeau Courdurier.

Wśród panów zwyciężył Jack Moir (YT MOB), który wyprzedził Alexa Rudeau o zaledwie 0.167s. Rude ponownie stracił czas, ale wciąż prowadził w wyścigu, mając jednak tylko 0.052s przewagi!

Sławek Łukasik / zdjęcie: Dave Trumpore

Etap 6: Combloux

Finałowy odcinek był zarazem najdłuższy, mierzył aż 4.24km. Płaskie zakręty, wijące się linie i mnóstwo switchbacków byłyby sporym wyzwaniem dla wypoczętych riderów. Tym samym po kilku godzinach ścigania w dużym upale, zawodnicy musieli mieć się na baczności przez cały czas.

Wśród pań triumfowała Harriet Harnden, która skorzystała na luźniejszej postawie Morgane Charre, która tylko pilnowała swojej przewagi nad resztą rywalek. Ostatecznie wygrała cały wyścig z aż 23s przewagi nad Isabeau Courdurier i Ellą Conolly. Podium uzupełniły Harriet Harnden i Melanie Pugin.

To był dobry dzień. Bardzo pasowały mi warunki, gdzie trasy lekko przesychały. Cieszę się z mojej postawy, w końcu to mój domowy wyścig, więc musiałam walczyć dwa razy mocniej. Moja rodzina i przyjaciele przyszli mnie dopingować, więc to była dla mnie dodatkowa motywacja.

Morgane Charre (Pivot Factory Racing)

W rywalizacji panów wszystko miało się rozegrać między Rude’m i Rudeau. Obydwaj jechali na limicie i momentami chcieli aż za bardzo, co tylko odbiło się na ich wynikach. Etapowe zwycięstwo zgarnął Luke Meier-Smith, a tuż za nim był Sławek Łukasik, dzięki czemu wyścig skończył na dobrej czwartej pozycji. Rude ostatecznie był piąty, ale dzięki ósmej pozycji Rudeau, mógł cieszyć się z końcowego zwycięstwa.

Wiedziałem, że warunki na trasach będą lepsze z każdą kolejną godziną, więc starałem się jechać coraz szybciej. Bardzo podobały mi się tutejsze odcinki, choć trzeba było się pilnować na każdym z nich. Końcówka była stresująca, ale mam już w tym spore doświadczenie i dobrze sobie radzę ze stresem.

Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team)

W rywalizacji U21 wśród pań najszybsza była Nowozelandka Winni Goldsbury, która dosłownie zmiażdżyła konkurencję. Na mecie miała aż 50 sekund przewagi nad drugą Simoną Kuchynkovą. Trzecia była Lily Boucher (Rocky Mountain Gravity Racing). Wśród panów triumfował Adam Maxa, który udowodnił, że nie trzeba wygrywać etapów, aby zwyciężyć w całym wyścigu. Drugie miejsce zajął JT Fisher (Yeti/Fox Factory Race Team), a trzeci był Bailey Christie (Theory Racing).

Podium czwartej rundy Pucharu Świata Enduro 2024:

 • Elita kobiet / mężczyzn
  1. Morgane Charre (Pivot Factory Racing) 29:17.262 // Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team) 25:33.390
  2. Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective) +23.140 // Luke Meier-Smith (Giant Factory Off-Road Team DH) +2.199
  3. Ella Conolly +25.832 // Alex Rudeau (Commencal Enduro Project) +3.230
  4. Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity) +35.981 // Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team) +12.210
  5. Melanie Pugin +58.168 // Jack Moir (YT MOB) +20.240
 • U21 kobiety / mężczyźni
  1. Winni Goldsbury 32:21.743 // Adam Maxa 26:44.975
  2. Simona Kuchynkova +50.765 // JT Fisher (Yeti/Fox Factory Race Team) +14.612
  3. Lily Boucher (Rocky Mountain Gravity Racing) +1:19.748 // Bailey Christie (Theory Racing) +17.605

Pełne wyniki: kliknij tutaj

W elicie mężczyzn na 75 miejscu zmagania ukończył Krzysztof Kaczmarczyk, a Łukasz Szymczuk zaliczył tylko 4 z 6 etapów i zakończył zmagania z DNF.

YouTube player

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube