Najlepszy austriacki zawodnik zjazdowy Markus Pekoll ogłosił zakończenie kariery. Nadchodzące Mistrzostwa Świata DH w australijskim Carins będą jego ostatnimi zawodami na międzynarodowej arenie i wspaniałym zakończeniem udanej kariery.

Markus Pekoll kończy wyścigową karierę!

Dekada ścigania się w Pucharze Świata DH

Tegoroczne starty to już dziesiąty pełny sezon ścigania się na najwyższym poziomie dla chłopaka ze Schladming. Dorastał blisko legendarnej zjazdowej trasy i wybrał ten sport w wieku 17 lat. Po piętnastu latach ścigania się powiedział jednak dość. „Wydaje mi się, że to właściwy moment dla mnie. Zawsze chciałem zakończyć karierę będąc w wysokiej formie. Mam najlepszy zespół na świecie, najlepszy sprzęt i obecnie jestem krajowym mistrzem w najlepszej życiowej kondycji. Czuję, że to moje maksimum i to dobry moment, aby powiedzieć koniec.” Markus w tym roku został ojcem, a to z pewnością także pomogło mu w podjęciu decyzji.

Najlepszy niemieckojęzyczny zawodnik na świecie

Kariera Markusa Pekolla, podobnie jak Marcusa Klausmanna, jest najbardziej spektakularną jeśli chodzi o niemieckojęzyczną część zjazdowego świata. Jego pewność siebie i skupienie są niesamowite. Od pierwszego startu w Pucharze Świata DH w Schladming w 2004 roku, Markus wziął udział w 72 imprezach i opuścił zaledwie dwie, a kolejnych dwóch nie ukończył. Od 2011 roku ścigał się dla MS Racing – jednego z najlepszych zespołów świata: „Byli i są dla mnie jak rodzina.”

W czołowej dziesiątce znalazł się pięć razy, a jego najlepszym miejscem było dwukrotne zajęcie 8-go miejsca. Nigdy nie zajął gorszej pozycji niż 19-ta podczas Mistrzostw Świata DH, w których brał udział od 2011 do 2016 roku. Markus sześć razy zdobył tytuł Mistrza Austrii DH, jeden tytuł Mistrza Europy DH, oraz wygrał klasyfikację generalną Pucharu Europy DH. Był również najwyżej sklasyfikowanym niemieckojęzycznym zawodnikiem w rankingu UCI (w latach 2011-2015).

Przyszłość

Co przyniesie przyszłość dla zawodnika MS Mondraker? Tego do końca nie wiemy. „Ciągle patrzę na wszystkie opcje, ale nie mogę się zarazem doczekać co przyniesie przyszłość, czas pokaże.” Zawody w Val di Sole w najbliższy weekend będą jego ostatnimi w Pucharze Świata DH, a następnie wystartuje po raz ostatni w Mistrzostwach Świata DH w Cairns w Australii. W połowie września Markus ścigać się będzie podczas finału tegorocznego iXS Pucharu Europy DH w Leogangu, a tydzień później weźmie udział w Mistrzostwach Austrii Enduro. Jednak ten ostatni start nie będzie początkiem nowej kariery, lecz startem tylko dla przyjemności.

Strona Markusa: markuspekoll.com
Zdjęcia: Nathan Hughes, Simon Kugi