JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Valentina Höll to wschodząca gwiazda zjazdowego kolarstwa górskiego. W swoim debiutanckim sezonie w Pucharze Świata DH, 16-latka wygrała wszystkie rundy, a perfekcyjny sezon zakończyła z tytułem Mistrzyni Świata DH Juniorek. Jej styl jazdy, szybkość i umiejętności w wielu wyścigach sprawiały, że bez kompleksów mogłaby rywalizować z elitą kobiet i gwiazdami pokroju Rachel Atherton, Tracey Hannah czy Myriam Nicole. Poznajcie młodą Austriaczkę, która wyrasta na przyszłość kobiecego downhillu!

Valentina Höll - Mistrzyni Świata DH Juniorek

Gratulujemy zwycięstwa w najważniejszym wyścigu sezonu. Jak się czujesz jako Mistrzyni Świata?

Dziękuję! Wciąż nie mogę w to uwierzyć! Wydaje mi się, że zajmie to kilka dni lub tygodni zanim to do mnie dotrze, że właśnie zdobyłam Mistrzostwo Świata DH w kategorii juniorek.

Zakończyłaś sezon bez porażki wygrywając w każdym wyścigu. Jak tego dokonałaś rywalizując z mocnymi rywalkami na bardzo trudnych trasach?

To wciąż wydaje mi się szalone, gdy o tym pomyślę. Gdy przyjechałam na swój pierwszy wyścig, to moim celem było zdobycie podium. Jednak wszystko poszło bardzo dobrze, a potem kroczyłam od zwycięstwa do zwycięstwa. Pomyślałam, sobie że idzie świetnie i starałam nie stresować się swoimi wynikami i po prostu jechać po trasie najszybciej jak się da.

Valentina Höll - Mistrzyni Świata DH Juniorek
Puchar Świata DH 2018, Leogang

Po raz pierwszy wystartowałaś w wyścigu zjazdowym w wieku 12 lat. Cztery lata później rywalizujesz już z najlepszymi na świecie. Jak udało Ci się nauczyć tego wszystkiego tak szybko?

Zawsze byłam wielką fanką Rachel Atherton, nawet gdy jeszcze się nie ścigałam. Oglądałam mnóstwo jej filmików, w większości ich nie rozumiejąc, bo nie mówiłam po angielsku. Po prostu patrzyłam jak jeździ i wyglądało to świetnie. Gdy oglądasz taką osobę, która ściga się na nieprawdopodobnie wysokim poziomie, to masz po prostu ochotę zrobić to samo.

Czy Twoje domowe trasy w Leogangu takie jak Speedster czy Hangman posiadają wszystkie nizebędne elementy do treningu? Czy planujesz przenieść się w inne miejsce, aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu Pucharu Świata DH?

Bike Park Leogang ma wszystko czego potrzebuję i jest najbliżej mojego domu. Jednak nie mogę jeździć na rowerze w zimie, a mój sezon trwa zaledwie od maja do września. Więc może, gdy skończę szkołę, to przeniosę się na europejską zimę do Nowej Zelandii lub Australii.

Valentina Höll - Mistrzyni Świata DH Juniorek
RockShox Innsbruck Pump Track Challenge, Crankworx Innsbruck 2018

Czy połączenie nauki w szkole z jazdą jest trudne?

To bardzo trudne zadanie! Zawsze, gdy mam egzamin po weekendzie wyścigowym, to muszę o nim myśleć i usiąść do nauki zaraz po treningu czy wyścigu. Jednak po wysiłku człowiek jest zawsze w takim trybie, że po prostu chce usiąść i odpocząć, a co dopiero siadać do książek i się uczyć. Muszę trochę pozmieniać w swoim życiu w najbliższym czasie, aby więcej czasu poświęcić nauce i skończyć szkołę z dobrym wynikiem.

Jak się czułaś po pierwszych zawodach w Lošinj, gdzie ukończyłabyś wyścig w czołowej dziesiątce elity kobiet?

To było szalone uczucie! Nie dość, że były to moje pierwsze zawody Pucharu Świata DH, to jeszcze udało się zrobić taki wynik. Byli tu wszyscy, kibice, moi bohaterowie i rodzice. Rachel Atherton czy Tahnee Seagrave, które znałam tylko z mediów, nagle zaczęły ze mną rozmawiać, a ja wciąż zachowuję się jak wielka fanka. Bardziej skupiałam się na oglądaniu ich jak jeżdżą niż na swoich liniach i wyniku.

Valentina Höll - Mistrzyni Świata DH Juniorek
Mistrzostwa Świata DH 2018, Lenzerheide

Wiele mówiłaś o tym jak bardzo podoba Ci się styl jazdy Tahnee. Wydaje Ci się, że jesteś w stanie powtórzyć jej sukcesy i osiągnąć takie połączenie stylu i prędkości?

Tahnee jest świetna. Jest starsza ode mnie, ale to wciąż bardzo młoda zawodniczka i już dorównuje legendzie Rachel. Jednak ja muszę być szybsza!

Za dwa lata na Twojej ulubionej trasie w Leogangu odbędą się Mistrzostwa Świata DH. Czy uda Ci się osiągnąć taki poziom jazdy do tego czasu, aby skutecznie rywalizować z elitą kobiet?

Leogang 2020 to wielki cel dla wielu zawodników i wszyscy o tym mówią. Również dla mnie będą to najważniejsze zawody w karierze. Staram się nauczyć jak najwięcej do tego czasu i być jak najszybsza, więc mam nadzieję, że się uda.

Dziękuję za rozmowę!


Źródło i zdjęcia: Red Bull