Na początku sezonu zostałem zaproszony przez firmę WTB na przedpremierowe testy najnowszych produktów z kolekcji 2019. Areną testów był brytyjski Bike Park Wales, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić opony w ciągu kilku dni w różnych warunkach pogodowych. Pierwszy dzień jazdy był idealnie suchy, podczas gdy drugiego mierzyliśmy się z typowym brytyjskim mokrym porankiem. Jednak dopiero teraz opony wchodzą do sprzedaży, a ja dostałem swój zestaw składający się z modeli Vigilante i Judge, który będzie moim podstawowym kompletem na przyszły rok.

Nowa mieszanka TriTec

WTB w modelach opon 2019 zastosowała swoją najnowszą mieszankę gumy. Opona zbudowana jest aż z trzech rodzajów gumy, które w zależności od konkretnego modelu są inaczej rozmieszczone. Podobnie jak w przypadku pozostałych opon wyróżniamy dwie wersje dzielone w zależności od wytrzymałości (Light i Tough) oraz przyczepności (High Grip i Fast Rolling).

Modele z serii High Grip przeznaczone są na przednie koło jako opona prowadząca. Opory toczenia schodzą tu na drugi plan, bo najważniejsza jest maksymalna przyczepność. Najtwardsza mieszanka jest użyta jako konstrukcja główna opony (niebieski), środkowe klocki są zbudowane z miękkiej gumy (zielony), a zewnętrzne klocki wykorzystują najbardziej miękką mieszankę gumy w ofercie firmy (fioletowy).

Seria Fast Rolling to z założenia opona tylna, z maksymalną możliwą redukcją oporów toczenia przy zachowaniu odpowiedniej przyczepności. W porównaniu do wersji High Grip wykorzystywane jest tutaj inne zestawienie mieszanek gumy. Konstrukcja główna opony jest bez zmian i wykorzystuje najtwardszą mieszankę (niebieski), natomiast środkowe klocki są ze średniej miękkości gumy (pomarańczowy), a boczne klocki z miękkiej (zielony).

Różnice pomiędzy wersjami Light i Tough to z kolei główna konstrukcja opony. Seria Tough wykorzystuje podwójny oplot 60TPI, podczas gdy wersja Light to zaledwie pojedyncza ścianka wzmocniona specjalną technologią Slash Guard. Jest to specjalne nylonowe wzmocnienie całej bocznej ścianki, które ma zapewnić zwiększoną wytrzymałość bez wzrostu masy.

Opona WTB Vigilante

Opona Vigilante to najbardziej uniwersalny model w ofercie marki. Jej podstawowe przeznaczenie to jazda Trail/Enduro, ale z doświadczenia z poprzednim modelem wiem, że świetnie sprawdza się jako opona bike parkowa czy zjazdowa. Warunki pogodowe to pełen przekrój, od twardych i suchych tras, po mokre i kamieniste ścieżki. W nowym modelu zmienione zostały boczne klocki, które są teraz większe i wyższe, aby lepiej wgryzać się w teren, a środkowe klocki zostały lekko rozsunięte dla lepszego oczyszczania opony.

WTB Vigilante 2.5″

Dostępne modele:

 • 2.3″
  • rozmiar koła: 26″, 27.5″, 29″
  • mieszanka gumy: DNA, Dual DNA, Gravity DNA
  • wersje: Light High Grip, Tough High Grip, Light Fast Rolling, Tough Fast Rolling
 • 2.5″ i 2.6″
  • rozmiar koła: 27.5″, 29″
  • mieszanka gumy: TriTec
  • wersje: Light High Grip, Tough High Grip, Tough Fast Rolling
 • 2.8″
  • rozmiar koła: 27.5″
  • mieszanka gumy: TriTec
  • wersje: Light High Grip, Tough High Grip, Tough Fast Rolling
WTB Vigilante 27.5×2.5″ Light High Grip waży 1077g.

Opona WTB Judge 2.4″

„Sędzia” to kompletnie nowy model w ofercie, który został zaprojektowany jako opona tylna. Środkowe klocki są pogrupowane w naprzemienne pary, dzięki czemu zwiększone zostało trzymanie opony podczas hamowania, a przy tym nie wpływa to znacząco na małe opory toczenia. Z kolei masywne boczne klocki dobrze wgryzają się w trasę, by zwiększyć trzymanie w zakrętach.

WTB Judge 2.4″

Dostępne modele:

 • 2.4″
  • rozmiar koła: 27.5″, 29″
  • mieszanka gumy: TriTec
  • wersje: Light High Grip, Tough High Grip, Light Fast Rolling, Tough Fast Rolling
WTB Judge 27.5×2.4″ waży 1328g.

Do tej pory moim podstawowym wyborem na góry był zestaw WTB Vigilante/Convict, który w zależności od potrzeb różnie ustawiałem na przodzie i tyle. W nowy sezon wejdę z zestawem Vigilante/Judge, który nie dość, że wykorzystuje nową mieszankę gumy TriTec, to jeszcze Judge jest kompletnie nowym modelem w ofercie. Podczas dwóch dni w Walii miałem już okazję na tym pojeździć i byłem pod wrażeniem tego jak opony się spisują w suchych i mokrych warunkach. Jednak taki okres to zdecydowanie za mało i ciekaw jestem jak będą działać w dłuższym okresie czasu. Do testów otrzymałem lżejszą wersję Vigilante Light High Grip (przód) oraz cięższą Judge Tough Fast Rolling (tył). Czyżby był to idealny zestaw na enduro i bike parki? Zobaczymy za jakiś czas!

– Tomasz Profic, 43RIDE

Ceny i dostępność

Dystrybutorem marki WTB w naszym kraju jest Rower+Sport, a ceny mocno uzależnione są od konkretnego rozmiaru i wersji opony. Tym samym oponę Vigilante możemy kupić w przedziale 109-278pln, a Judge kosztuje 264-278pln.

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter