Czy na pumptrakach trenują dziewczyny? No jasne, że tak, a najlepszym przykładem tego jest cykl Nie Pompujesz – Nie Jedziesz, w którym w jednej z kategorii rywalizują właśnie zawodniczki. Na początku trudno było przekonać do startu nasze panie, jednak z każdą następną edycją frekwencja się zwiększała. W tym roku będzie jeszcze lepiej i na listach startowych pojawia się jeszcze więcej pań, które będą rywalizować nie tylko o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale także o wyjazd na Mistrzostwa Świata z Red Bullem!

W ubiegłym sezonie w klasyfikacji generalnej zwyciężyła zawodniczka z Sosnowca, Anna Domagała. Jak będzie w tym roku? Postanowiliśmy zapytać o to oraz o same przygotowania obrończynię tytułu!

Anna Domagała / zdjęcie: Adam Głosowic

Nie Pompujesz – Nie Jedziesz: Aniu, w jaki sposób wyglądały twoje przygotowania do sezonu 2022?

Anna Domagała: W porównaniu do poprzedniego roku, gdzie pumptrack traktowałam jako odskocznię od zjazdówki i jeździłam po nim głównie na zawodach Nie Pompujesz – Nie Jedziesz, postanowiłam bardziej skupić się na pompowaniu. Częstszy trening ułatwiło mi powstanie toru od BT Project nieopodal mojego domu, co dodatkowo zmotywowało mnie do poprawienia swoich umiejętności, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie!

Na jakim rowerze i osprzęcie zobaczymy ciebie na zawodach?

Bardzo dużo myślałam, czy jest sens odchudzać rower i trochę sobie ułatwić jazdę, jednak jak to mówią „nie sprzęt a technika”. Finalnie wszystko zostaje bez zmian względem poprzedniego roku – stalowa rama Octane One Void 2.0 z 2014 roku z amortyzatorem RockShox Pike 426.

Marika Kudra vs Anna Domagała / zdjęcie: Adam Głosowic

W tym roku chyba będzie trudniej w rywalizacji, ponieważ wszyscy będą chcieli wygrać z najlepszą zawodniczką sezonu 2021. Kogo widzisz w roli faworyta, największego rywala w serii Nie Pompujesz – Nie Jedziesz w roku 2022?

Uwzględniając poprzedni sezon, gdzie poziom w czołówce był bardzo wyrównany, tak naprawdę każdy ma szansę na wygraną. Myślę, że dużo osób poprzedni rok traktowało głównie jako zabawę i zapoznanie z takimi zawodami. W tym sezonie na pewno zobaczymy ile osób dobrze przepracowało zimę i kto potrafi się szybko dostosować do różnych torów.

Znamy kalendarz sezonu 2022, będą one dla ciebie handicapem, a może masz jakiś swój ulubiony?

Większość torów będzie dla mnie nowością, co bardzo mnie cieszy! Każdy z nich będzie wyzwaniem i motywacją do przekraczania swoich granic. Najwygodniejszy może być jedynie pod względem odległości dojazdu pumptrack w Polance Wielkiej, jednak osobiście najmniej mi przypadł do gustu spośród torów z poprzedniego sezonu.

W roku 2022 mamy kilka zmian regulaminowych w Nie Pompujesz – Nie Jedziesz, dotyczy to m.in. obowiązku jazdy w full face.

Zmianę odnośnie obowiązku posiadania kasku full face uważam za bardzo właściwą i potrzebną biorąc pod uwagę wypadki, które miały miejsce w poprzednim sezonie. Jeżeli jest możliwość przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa zawodników, to osobiście uważam, że warto do tego dążyć.

Anna Domagała / zdjęcie: Adam Głosowic

Czy w sezonie 2022 zobaczymy większą liczbę Kobiet na starcie? Z sezonu na sezon jest chyba z tym lepiej!

Oczywiście, że tak! Aktualnie zapisanych jest już 10 kobiet na pierwszą edycję zawodów, a mam nadzieję, że to nie koniec! 

Jak oceniasz kobiecą scenę pumptrackową? Czy widać większe zainteresowanie zawodniczek czy mniejsze? Może są jakieś problemy uniemożliwiające zawodniczkom treningi na pumpie?

Kobieca scena pumptrackowa w Polsce tak naprawdę dopiero zaczyna powstawać. Bardzo się cieszę, że coraz więcej kobiet jeździ i przełamuje strach odnośnie startów w zawodach. W poprzednim sezonie udowodniłyśmy, że wcale nie jesteśmy gorsze od facetów i możemy walczyć na takim samym poziomie. W sezonie 2022 mam nadzieje, że na każdej edycji będzie nas coraz więcej!

Do zobaczenia na pierwszej edycji!

Podium kat. Kobiety: 2. Hanna Strzebońska, 1. Anna Domagała, 3. Aleksandra Bryndza / zdjęcie: Adam Głosowic

Szczegóły cyklu Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Terminarz cyklu 2022 (zapisy wyłącznie online na stronie pompuje.pl):

 • 07 maj – Kudowa Zdrój
 • 29 maj – Żyrardów
 • 05 czerwiec – Polanka Wielka
 • 12 czerwiec – Nysa
 • 16 lipiec – Stalowa Wola
 • 22 lipiec – TBA (miejscowość do potwierdzenia)
 • 13 sierpień – Bełchatów (edycja przy światłach)
 • 04 wrzesień – Nowa Sól (w kategorii PRO i Kobiety punkty mnożone są razy dwa)

Ważne informacje:

 • OBOWIĄZKOWY FULL FACE – na wszystkich rundach obowiązuje nakaz startu w kaskach typu full face! Zawodnicy, którzy nie posiadają swojego pełnego kasku, otrzymają taki w biurze zawodów na czas swojego startu od FOX Polska!
 • ZASADY – w roku 2022 zawody rozgrywane są według zasad UCI. Do klasyfikacji generalnej liczonych jest 6 najlepszych występów.
 • RUNDA FINAŁOWA – w finałowej rundzie w Nowej Soli zdobyte punkty w kategorii PRO i Kobiety liczone są podwójnie!
 • O CO WALCZYMY – w każdej kategorii walczymy o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ponadto w kategorii PRO i Kobiety najlepszy zawodnik wywalczy wyjazd na rundę eliminacyjną Mistrzostw Świata (17.09.2022 w Czechach).
 • KATEGORIE – PRO, Kobiety, Amator, Junior (bez podziału na płeć w wieku od 9 do 12 lat (bez podziału na płeć roczniki 2010 – 2013), Kids (bez podziału na płeć w wieku od 4 do 8 lat czyli roczniki 2014 – 2018)

O zawodach Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Oficjalna strona: pompuje.pl
Media: facebook, instagram, youtube