Bionic Neck support to konkurencyjny produkt Alpinestars’a dla Leatt brace. Przeznaczony do ochrony  odcinka szyjnego w razie upadku na głowę co może grozić jego uszkodzeniem w wyniku nienaturalnego odchylenia głowy do przodu, tyłu oraz na boki. Ochraniacz ten chroni przed niezwykle groźną kompresacją , która skutkuje miażdżeniem i pękaniem kręgów odcinka szyjnego. Są to niezwykle groźne kontuzje, które mogą ciągnąć za sobą niebywale groźne dla zdrowia i życia skutki. Zatem inwestycja w bezpośrednio w swoje zdrowie lub życie to bezwzględnie niewiele. 

Odczucia

Jeżdżąc w nim z początku czułem się nieco niezręcznie, ponieważ czułem go na sobie i mogę powiedzieć, że początkowo nieco mi przeszkadzał. Jednak po wykonaniu paru zjazdów zupełnie zapomniałem o jego obecności, natomiast stale odnoszę uczucie bezpieczeństwa jakie daje mi ten ochraniacz i czuję się o wiele pewniej niż bez niego. Jadąc po naprawdę szybkich i stromych odcinkach, kiedy może zdarzyć się, że przez myśl przejdzie nam upadek i jego konsekwencje, przypominając sobie, że mamy na sobie Neck Support zaraz czujemy się pewniej i wiemy, że nawet jeśli założymy potężną glebę naszej szyi zupełnie nic nie grozi. Alpinestars jest tak zaprojektowany, żeby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo, a wieloletnie doświadczenie firmy w dziedzinie tworzenia ochraniaczy dla sportowców nam to gwarantuje.

 

Budowa

Przejdę do budowy i wykonania ochraniacza. Alpinestars to nazwa, która mówi sama za siebie. Dla Włoskich projektantów nie jest ważna tylko funkcjonalność (która jest stawiana na 1 miejscu) ale także wzornictwo i ładny wygląd. Neck Support prezentuje się zatem świetnie w odniesieniu do konkurencji. Jest banalny w swojej budowie a zarazem bardzo dobrze i estetycznie wykonany. Wszystkie elementy są ze sobą ładnie spasowane i przylegają do siebie. Poza tym nie ma ostrych kantów oraz zbyt wielu zakamarków, w których mógłby się gromadzić niepotrzebny brud. Jeżeli ochraniacz już się zbrudzi jest niesamowicie prosty w czyszczeniu i utrzymaniu czystości. Ja osobiście po jeździe w błocie złapałem ochraniacz w jednej ręce a w drugiej wąż z wodą. Ochraniacz umyłem pod strumieniem bieżącej wody. Proste, szybkie, banalne i funkcjonalne. W takiej sytuacji wymycie ochraniacza zajmuje chwilkę, a co najlepsze wcale nie trzeba go suszyć w przeciwieństwie do innych ochraniaczy. Woda zwyczajnie po nim spływa i nigdzie nie wsiąka. A to dzięki zastosowaniu odpowiednich prostych i bardziej złożonych materiałów. Jednym z nich jest pianka eva, która jest niebywale lekka a przy tym bardzo wytrwała, amortyzuje uderzenia i nie wchłania brudu ani wody. Przez zastosowanie wkładek z tego właśnie materiału ochraniacz jest niezwykle praktyczny i za pomocą wkładek można precyzyjnie wyregulować ochraniacz.

 

Alpinestars oferuje swój ochraniacz w szerokim zakresie rozmiarów, co daje możliwość idealnego dopasowania go pod siebie. Ponadto można każdy rozmiar z osobna regulować za pomocą pianki eva, tak żeby jak najlepiej opierał się na naszych barkach. Co jest świetnie zaprojektowane w tym ochraniaczu to tylny panel opierający się na kręgosłupie. W innych ochraniaczach jest on sztywny, co utrudnia stosowanie kołnierza z żółwiem. W Neck Support problem ten rozwiązano przez zastosowanie zawiasu, który pozwala na ruch tego właśnie panelu do przodu i tyłu. Jeżeli jeździmy bez żółwia panel dolega do naszego ciała, natomiast jeżeli założymy ochraniacz pleców panel delikatnie odchyla się i opiera na żółwiu tak, że nasza przestrzeń nie maleje. Jest to naprawdę świetne i praktyczne rozwiązanie. Chciałem zwrócić uwagę, że Neck Support musi być stosowany z uprzężą dla zapewnienia maksymalnej stabilności ochraniacza, oraz żeby jak najlepiej dolegał do ciała. Uprząż ta nie jest niestety w zestawie z Neck Suport i trzeba ją kupić osobno. Uważam, że ta uprząż jest nie odłączną częścią zestawu.

W wspomniałem ruchomy tylny panel, który można wymontować, co znacznie upraszcza jego transport. Zajmuje wtedy bowiem mniej miejsca niż inne ochraniacze tego typu, a zarazem nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Trudno bowiem włożyć taki ochraniacz do zapełnionego sprzętem i gratami samochodu tak, żeby go nie zniszczyć lub porysować. Całkowita możliwość jego rozebrania bardzo ułatwia sprawę.

 

Podsumowanie

 Alpinestars Neck Support to doskonały ochraniacz renomowanej marki, wykonany w najwyższych standardach z uwzględnieniem praktyczności i estetycznego wyglądu. Neck Support jest najbardziej przystępny  i idealny dla osób uprawiających zjazd począwszy od amatorów skończywszy na zawodnikach i profesjonalistach. Zapewnia bowiem bezpieczeństwo nie wymaga dużego wkładu pracy, żeby go przygotować do jazdy, rozebrać i wyczyścić. Doskonale nadaje się dla osób podróżujących ze względu na łatwość transportowania.

Tekst/Test : Jonasz Rożdżyński

Gdzie jest dostępny ?

dystrybutor : www.frece.pl   /    www.freeridemarket.pl 

więcej fot: https://picasaweb.google.com/111611341675799275524/AlpinestarsBIONICNECKSUPPORT#