ONZA  to Szwajcarska firma produkująca  wyłącznie opony.  Na ich gumach jeżdżą zawodnicy min tacy jak : René Wildhaber, Myriam Saugy, Roger Rinderknecht 43ride_onza_1

Minimalne opory toczenia  zapewniają klocki ścięte w kierunku jazdy. Guma 55A znacząco zmniejsza opory toczenia oraz wydłuża żywotność opony; po zewnętrznych stronach bieżnika klocki dodatkowymi nacięciami w klockach znakomicie „gryzie” glebę, korzenie i kamienie.

43ride_onza_4

Po sezonie:

 ” Zgodnie z założeniami zestaw był wykorzystywany na lokalnych trasach oraz do ogólno pojętego FR. Tak jak obiecałem w first look wystartowały nawet na zawodach DH z cyklu Beskidia.  Opony posiadają mieszankę gumy 55a w skali wysmażenia steków będą średnio twarde. Myślę, że to dobry kompromis między przyczepnością, a zużyciem. Dzięki temu że opona  nie jest zbyt miękka również opory toczenia były zadowalające, co wpłynie na długość wycieczek enduro, kto jeździł kiedyś na oponie 42a to wie jak to jest, a kto nie wie; odpowiadam że zbyt klejącą sie opona to ostatnia rzecz jaka chcecie podczas 40km jazdy po górach. 

  Opona nie zawiodła na podmokłym terenie, rower wyjeżdżał dopiero podczas błędu ridera.   W większym błocie pojawiły sie problemy, no ale wtedy to juz kwestia kształtu i wysokości bieżnika. Bieżnik w IBEX FR zachowywał sie podobnie jak pewna opona z dwuczłonową nazwą z firmy na literkę M, zgodnie z założeniem:  dobrze hamowała oraz posiadała całkiem dobre trzymanie boczne, które pozwoli nam na przejazd najniższą linią bandy. 

   Jak obiecałem opony miały epizod na trasie DH w Brennej, z założenia ten model nie jest przeznaczony do szybkiej jazdy po kamieniach i korzeniach i tego nie będę oceniać. Zwłaszcza, że jest to zwijana kevlarova opona. Jeżdżę na dość wysokim ciśnieniu i nie miałem problemów z tzw. „snake-bite”. Onza poprostu zaliczyła pozytywnie ten mały teścik bez wystawiania ocen po prostu dało mi to spojrzenie na przydatność tej opony w enduro które powoli zamienia sie w zawody z elementami DH i z całą pewność mogę polecić ją tym którzy lubią podjechać a potem zjechać swoje ulubione odcinki z większą pewnością niż dotychczas. Lekko uzupełniając temat DH :W ofercie producenta do typowego DH jest opona IBEX DH. 

Podsumowanie:  Opona nie zaskoczyła mnie jako „downhillowca” super trzymaniem do którego jestem przyzwyczajony na oponach DH, nie taki był cel tego produktu, jako zwijanej opony All Mountain / FR  Uważam, że celem producenta było stworzenie uniwersalnej opony, która pozwoli nam nabijać wygodnie górskie kilometry, a od czasu do czasu zaszaleć w bike parku lub puścić(z rozsądkiem) hamulce na swoim ulubionym single tracku.  „ Adam UFIK Budzynowski

 Opony ONZA IBEX FR 2,25 dane techniczne:

Rozmiar: 26×2.25
Przeznaczenie: All Mountain / FR
Waga: 695g
ETRTO: 57-559
Oplot: 120 TPI kevlar;
Guma: RC55a (55a)

43ride_freeride_onza

 

Dystrybutor : www.gregorio.pl

Test/Tekst: Adam UFIK Budzynowski   www.facebook.com/Adam.Ufik

Zdjęcia: Sandra Stylec