Jednym z ciekawszych trendów, które pojawiły się w rowerowym światku w ostatnim czasie są zębatki w standardzie narrow wide. Umożliwiają one jazdę bez stosowania napinacza łańcucha i obecnie praktycznie każdy rower enduro musi być w taką zębatkę wyposażony. Postanowiliśmy sprawdzić z czym to się je i do testów wybraliśmy zębatkę polskiego producenta HCC Components.

Firma HCC zębatki w standardzie narrow wide sprzedaje pod marką HELL’o MTB, stąd może wyniknąć pewne zamieszanie w kwestii nazewnictwa. Nasza zębatka jest w rozmiarze 34t i wykonana jest z aluminium. Dzięki temu waga wynosi tylko 55 gramów. Co wyróżnia tego typu produkty? Otóż zęby są różnej szerokości, występują naprzemiennie, i dzięki temu idealnie dopasowują się do łańcucha.

Nasz obiekt testowy współpracuje z łańcuchem SRAM PC-971 9-speed, a więc typową średnią półką. Postaramy się także o testy z gorszej klasy łańcuchami ponieważ dotarły do nas pogłoski o gorszej współpracy zębatek narrow wide ze słabszej jakości łańcuchem.

Tomasz Profic, 43RIDE:

Na początku bardzo sceptycznie podchodziłem do tego rozwiązania, zwłaszcza że nie lubię lansowania na siłę nowych rozwiązań. Jednak póki nie sprawdzę czy to działa, to nie wydam opinii czy jest dobre czy złe. Na chwilę obecną jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, ponieważ łańcuch nie spadł ani razu, a dzięki przerzutce ze sprzęgłem (Shimano Zee) raczej nie wydaje mi się, aby to było możliwe. Czas pokaże, póki co jestem pozytywnie zaskoczony. No i ten napis rzucający się od razu w oczy – Wyprodukowano w Polsce :)


Zębatkę do testów udostępnił producent: hcc-components.pl