Wpinane zjazdowe pedały X1 to nowość na sezon 2015 od znanego producenta jakim jest firma HT Components.

_DSC7121

Otwieram pudełko, a tam masywnie wyglądające zatrzaskowe pedały z ogromną, czarną platformą. Mimo swojego masywnego wyglądu są bardzo lekkie – wersja z osią Cr-Mo waży 470 g, Ti – 416 g. Na platformie jest 5 pinów na stronę, które pomagają w utrzymywaniu stopy na pedale, ale 2 tylne są w zasadzie zbędne, ponieważ już same bloki bardzo dobrze ją trzymają. Z tymi tylnymi pinami „spontaniczne” wypięcie byłoby raczej niemożliwe. Co do samego wpinania: jeśli lubi się pozycję bloków z przodu buta, blisko palców – nie ma najmniejszego problemu, wpinanie odbywa się bardzo pewnie, z nawet bardzo wyraźnym kliknięciem. Lecz jeśli woli się położenie bloków bliżej środka stopy, zdecydowanie trudniej trafić blokiem w zatrzask, a i sam moment wpięcia jest ciężko wyczuwalny. Dlatego testując ten model musiałem zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i przesunąć bloki bliżej palców. HT-X1 dzięki swej dużej aluminiowej platformie (83×92.5×17 mm) zapewniają bardzo stabilne i pewne podparcie. To jest ich bardzo duży plus. Całość obraca się na 3 łożyskach maszynowych oraz jednym ślizgu DU.

_DSC7130

Zatrzaski wizualnie mają dość skomplikowaną konstrukcję. Posiadają regulację siły wpięcia i wypięcia. Mimo rozkręcenia jej „na maksa” but wystarczająco mocno siedzi w zatrzasku. W zestawie otrzymujemy dwa komplety bloków, które są stosunkowo duże i wysokie, w kształcie dość podobne do bloków Shimano.

Po założeniu pedałów od razu zachciało mi się jeździć, jednak najpierw musiałem przetestować je „na sucho”, czyli wpiąć się siedząc bezpiecznie na rowerze. I tu pojawiło się moje pierwsze rozczarowanie, ponieważ wpiąć się nie mogłem. A w zasadzie wpiąłem się, ale nie wiedziałem w którym momencie. Nie chciałem ich od razu skreślać, więc odkręciłem tylne piny, który nieco podnosiły podeszwę buta ponad zatrzask – to troszkę pomogło, ale nadal wpięcie było słabo wyczuwalne. Po tym przesunąłem bloki bardziej do przodu i to był klucz do sukcesu! W tej pozycji moment wpięcia był nawet bardzo wyraźnie słyszalny: KLIK! Znalazłem więc złoty środek i zamocowałem bloki mniej więcej w połowie otworów montażowych.

_DSC2239

Po pierwszym zjeździe na trasie poczułem, że te pedały dają świetną stabilność na rowerze, tak bardzo potrzebną w downhill’u podczas jazdy po korzeniach czy kamieniach, lecz nagłe wypięcie było zdecydowanie trudniejsze od tego do czego zdążyłem się przyzwyczaić w moich dotychczasowych „zatrzaskach”. Niestety do końca dnia nie udało mi się przyzwyczaić do tego słabo wyczuwalnego momentu wpięcia – niemal za każdym razem musiałem ciągnąć stopę do góry, żeby sprawdzić, czy jestem wpięty. Jak dla mnie dużym plusem jest spory luz „roboczy” (jak podaje producent kąt wypięcia wynosi 13o) sprawiający, że mogłem skręcać stopą na pedale, a nie powodowało to wypinania się z zatrzasku. Do whipów idealne!

Pedały HT-X1 jest to idealny wybór dla osób, które jeżdżą w DH ze stopą opartą na pedale mocno na palcach, które szukają dużej stabilności i dobrego czucia roweru.

Tekst: Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk
Zdjęcia: Jacek „Słonik” Kaczmarczyk / www.JacekSlonik.pl

Dane producenta:

 • materiał: aluminium obrabiane CNC
 • oś wykonana ze stali CrMo lub Ti (w modelu X1T)
 • łożyskowanie:
  • trzy łożyska maszynowe
  • jeden ślizg DU
 • 5 wymiennych pinów na stronę
 • wymiary: 83.5×92.5x17mm
 • regulacja siły wypięcia
 • system zapięcia H30/X2
 • 2 komplety bloków w zestawie
 • masa: 470 g (416 g X1T)
 • dostępne kolory: czarne, czerwone, niebieskie, zielone, srebrne
 • cena: 439 zł

Producent: www.ht-components.com
Dystrybucja: www.BluePill.pl

_DSC2365_DSC2374