Około rok temu iXS zaprezentowało światu swój nowy kask o tajemniczej nazwie XULT. W styczniu zrobiliśmy dla Was first look, w którym opisaliśmy dokładnie jego cechy, dlatego nie będziemy się tutaj rozdrabniać po raz kolejny i przejdziemy od razu do testu i opisu, jak to wszystko sprawdza się w praktyce. Zainteresowanych „first lookiem” odsyłamy do poprzedniego artykułu: https://43ride.com/reviews/2016/kask-ixs-xult-1look-rozbierany/

ixs_43ride_xult

IXS swoim nowym produktem i jego ceną sięgającą 1479zł wbiło się pomiędzy konkurencyjne modele leżące na najwyższej półce sklepowej. Smaku dodaje fakt, iż XULT z założenia nie jest przeznaczony wyłącznie do DH. Stworzony przy współpracy z Cedriciem Gracią powinien świetnie radzić sobie w enduro, co cieszy, ponieważ wentylacja, wygoda oraz waga powinny stać na bardzo wysokim poziomie.

ixs_xult_bike

Jak wygląda to w praktyce? Wentylacja faktycznie jest obiecująca i o ile podczas zjazdów nawet w bardzo ciepłe dni nie odczuwamy dyskomfortu o tyle, jeśli mowa o podjazdach nie jest już tak kolorowo. Dwukrotny podjazd na Enduro Trails i kask dawał o sobie znać ( pamiętajmy jednak że  nie jest to kask „na podjazdy” ). Specjalnie umieszczone kanały wentylacyjne  sprawiają, iż chłodne powietrze opływa głowę dookoła, a my czujemy się bardzo komfortowo (przy bardzo niskiej prędkości pęd powietrza nie oferuje nam odpowiedniego przepływu, musimy jeździć szybko ). Niewielka waga jak na kask tego typu, która realnie wynosi 1085 gram (M) jest dużym plusem. W połączeniu z wysokim komfortem, jaki oferuje nam wewnętrzna wyściółka, praktycznie nie czujemy kasku na głowie.

crash_ixs_43ride

Na dodatkowy aplauz zasługuje bardzo długi daszek oraz szczęka. Niestety miałem okazję przekonać się o zaletach takiego rozwiązania i przy bardzo mocnym uderzeniu głową w skałę kask ochronił moją głowę perfekcyjnie. Długi daszek oraz szczęka „trzymały” moją twarz w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych i ostrych kamieni. W takich przypadkach trzeba pominąć szkody, jakie wyrządzone zostały kaskowi. Ma on za zadanie ratować nasze życie.

ixs_xult_front

Zaprojektowanie kasku, który nie tylko dobrze wygląda, ale również łączy wszystkie cechy praktyczne w jeden bardzo dobry produkt jest zapewne bardzo trudne. Sztuka ta udała się inżynierom z firmy IXS, którzy stworzyli bardzo dobrze wyglądający produkt, a jego wykonanie, komfort użytkowania oraz wentylacja stoją na najwyższym poziomie. Cena, jaką musimy zapłacić za jego użytkowanie, jest co prawda bardzo wysoka, ale kask jest najważniejszą częścią naszej rowerowej garderoby. – Mateusz 

producent : http://www.ixs.com/

dystrybutor : http://www.gregorio.pl/

shop : http://shop.43ride.com/producent/ixs

1look: https://43ride.com/reviews/2016/kask-ixs-xult-1look-rozbierany/