wtb_convict_43ride

Convict to najnowszy model w kolekcji opon amerykańskiej marki WTB. Jest to opona dedykowana do szeroko rozumianej grawitacji, ale z głównym nastawieniem na cięższe zastosowania takie jak downhill, freeride czy enduro. Światowa premiera miała miejsce zaledwie kilka tygodni temu, ale w naszym posiadaniu opony są już od troszkę dłuższego czasu, więc przyszła pora na enduro prezentację „skazańca”.

333

Opony WTB Convict dostępne są obecnie tylko w jednym rozmiarze 2.5″ szerokości oraz w rozmiarze koła 27.5″. W ofercie są natomiast trzy wersje opony jeśli chodzi o skład mieszanki oraz oplot. Wszystkie modele są zwijane oraz wykorzystują technologię TCS (Tubeless Compatible System), co oznacza, że są kompatybilne z systemem bezdętkowym.

  • TCS Light High Grip – najlżejsza i najcieńsza wersja, która występuje jedynie w bardziej miękkiej mieszance Gravity DNA(o większej przyczepności); boczne ścianki opony nie posiadają dodatkowych wzmocnień
  • TCS Tough High Grip – miękka mieszanka Gravity DNA oraz mocniejszy oplot (dodatkowe wzmocnienia na bocznych ściankach, podwójna ścianka 60tpi)
  • TCS Tough Fast Rolling – twarda mieszanka Dual DNA oraz mocniejszy oplot (dodatkowe wzmocnienia na bocznych ściankach, podwójna ścianka 60tpi)

Technologie opon wykorzystywane przez WTB prezentują się następująco. Twardsza mieszanka Dual DNA wykorzystuje boczne klocki w technologii 50a oraz środkowe w wersji 60a. Jeśli chodzi o bardziej miękką wersję Gravity DNA, to różnica występuje tylko w bocznych klockach, które wykonane są w opcji 45a. Różnica niewielka, ale zdecydowanie czuć różnicę w rodzaju zastosowanej gumy oraz przede wszystkim w zużyciu (na podstawie doświadczeń z modelem Vigilante) oraz przyczepności.

WTB

Jeśli chodzi o układ bieżnika, to jest on – można powiedzieć – dość standardowy. Wysokie i mięsiste klocki mają za zadanie dobrze wgryzać się w glebę, niezależnie od tego czy jest ona sucha, mokra, twarda czy luźna. Klocki ułożone są w linii, ale środkowe występują na zmianę – podwójny, pojedynczy. Do testów dostaliśmy dwa modele WTB Convict – Light High Grip (waga 1069g) oraz Tough Fast Rolling (waga 1240g).

wtb_enduro

Opony wg producenta dedykowane są do szerokiego zastosowania, więc zobaczymy jak się sprawują w zjeździe czy enduro.

wtb_kross

Zbigniew Nowicki, 43RIDE:

Opony WTB Convict zamontowałem do roweru enduro. Tough Fast Rolling na tył, ponieważ ma wzmocnione ścianki boczne oraz lżejszą wersję Light High Grip na przód. Lżejsza wersja opony dzięki mieszance DNA dobrze wgryza się w glebę/runo leśne, po kamiennych ścieżkach pewnie trzyma kierunek jazdy. Tough Fast Rolling, opona cięższa z grubszymi ściankami, co owocuje mniejszą wrażliwością na „złapanie kapcia”. Wspólny wzór bieżnika dla wszystkich typów Convict’a gwarantuje dobrą przyczepność i stabilność w warunkach suchych oraz mokrych. Cała linia opon WTB Convict wyposażona jest w TCS, czyli przygotowana jest do połączenia z mlekiem (system bezdętkowy). Opony zamontowałem do obręczy WTB Frequency i29 które przystosowane są do w/w opon. Połączenie tych opon i obręczy jest perfekcyjne, przy demontażu (używam dętek) opony można było zauważyć mocne połączenie obręcz/opona (jak zespawawe). Szeroko rozstawione, konkretne klocki na bieżniku zapewniają dobą przyczepność i trakcję w terenie. Jestem pozytywnie zaskoczony, mam nadzieję że pozostanie tak do końca.

opona_wtb
wtb_convict_enduro
zjazd_wtb

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma Wilderness Trail Bikes (WTB) powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter