Marka PRO to przede wszystkim firma wchodząca w skład rowerowego giganta Shimano. W ich ofercie znajdziemy całą gamę komponentów rowerowych, akcesoriów oraz narzędzi. Z ich produktów korzysta m.in. zespół Trek Factory Racing DH, w którym jeździ Rachel i Gee Atherton. My postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej serii Tharsis Trail dedykowanej do jazdy all mountain czy enduro, a w najbliższej przyszłości spojrzymy również na komponenty dedykowane do zjazdu, czyli serię Tharsis 9.8. Na dobry początek prezentujemy zestaw kokpitu składający się z karbonowej kierownicy oraz aluminiowego mostka.

Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail

Kierownica PRO Tharsis Trail riser carbon

Karbonowa kierownica PRO z serii Tharsis Trail występuje w dwóch wersjach: zwykłej oraz kompatybilnej z systemem elektronicznych przerzutek Shimano Di2. Nasza testowa sztuka jest wersją zwykłą, więc nie będziemy się specjalnie rozpisywać nad elektroniczną odmianą. Całość wykonana jest z włókna węglowego, choć pierwsze wrażenie sprawia, że wydaje nam się, że mamy do czynienia z aluminium. Szerokość kierownicy to 800mm, ale na końcach znajdziemy odpowiednie znaczniki umożliwiające skrócenie jej aż do 720mm. W kwestii grafiki, to nie ma tu zbytniego szaleństwa, ot czarna matowa kierownica z czarnymi błyszczącymi napisami i niebieskimi znacznikami na końcach.

Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail
Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail

Kierownica PRO Tharsis Trail riser carbon:

 • Materiał: UD carbon
 • Szerokość: 800mm
 • Wznios: 20mm
 • Kąty gięcia (góra/tył): 4st / 9st
 • Średnica mocowania: 31.8mm
 • Waga: 210g

Mostek kierownicy PRO Tharsis Trail Di2

Mostek wykonany został z jednego kawałka aluminium AL7075, które zostało dodatkowo utwardzane i obrobione metodą CNC. Produkt ten posiada kilka ciekawych rozwiązań, których próżno szukać w innych mostkach. Przede wszystkim takie rozwiązania zostały wymuszone poprzez kompatybilność z elektronicznym systemem przerzutek Shimano Di2. Dzięki temu możemy schować baterię w rurze sterowej naszego amortyzatora. Całość przykryta jest elegancką pokrywką, która uszczelnia system od wszelkich zabrudzeń itp. Graficznie nie ma tu nic ciekawego, cały czarny mostek z drobnymi białymi wstawkami (logo czy momenty dokręcenia śrub).

Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail

Przede wszystkim znajdziemy tu zintegrowany system kasowania luzów na sterach, który opiera się na specjalnej gwiazdce wkręcanej w rurę sterową (posiada ona mocowanie pod baterię) oraz nakrętce, która wkręcana jest od dołu i to właśnie na niej spoczywa skasowanie luzów na sterach. W komplecie otrzymujemy odpowiedni kluczyk, który umożliwia nam regulację. Warto przed montażem skorzystać z instrukcji, ponieważ nakrętka nie może być za mocno wykręcona, a rura sterowa również musi mieścić się przewidzianym przez producenta zakresie. Ciekawostką jest też obejma kierownicy, która w górnej części musi być dokręcona do samego końca (co ciekawe, takie rozwiązanie producenci stosują co raz częściej).

Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail
Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail

Mostek kierownicy PRO Tharsis Trail Di2:

 • Materiał: aluminium AL7075
 • Wznios: 0st
 • Długość: 45mm (dostępne wersje 35-65mm)
 • Mocowanie kierownicy: 31.8mm
 • Waga: 130g

Pierwsze wrażenie: kokpit PRO Tharsis Trail

Tomasz Profic, 43RIDE:

Bardzo ciekaw jestem zestawu od PRO. Seria Tharsis Trail to m.in. karbonowa kierownica oraz aluminiowy mostek, które wydają się być idealne do szeroko rozumianego enduro czy all mountain. Całość jest bardzo lekka, co troszeczkę mnie przeraża, ponieważ sposób mojej jazdy trochę odbiega od docelowego przeznaczenia tego zestawu. Dodatkowo będzie to mój pierwszy raz z karbonem, więc tym bardziej nie wiem czego się spodziewać. Kąty kierownicy wydają się dość ergonomiczne, choć będę musiał ją trochę skrócić (pewnie do 760-770mm).

W przypadku mostka, to po wyjęciu komponentów z pudełek zacząłem kombinować po co tyle rzeczy do niego? Jakaś dziwna gwiazdka, kluczyk, o co chodzi? Jednak szybka lektura instrukcji wszystko wyjaśnia i przede wszystkim można dowiedzieć się jak wygląda procedura montażu mostka na rurze sterowej oraz jak należy skasować luzy na sterach. Nie mogę się doczekać aż zacznę to wszystko składać w całość, bo czuję że będzie trochę ustawiania i dopasowywania tak, aby było idealnie pode mnie. Trochę żałuję, że nie będzie mi dane skorzystać z dobrodziejstw kompatybilności z systemem Shimano Di2, ale cóż.. może kiedyś.

O marce PRO:

PRO jest producentem osprzętu rowerowego takiego jak kierownice, wsporniki kierownicy, sztyce siodełek oraz siodła do rowerów szosowych, MTB i triatlonowych. Oprócz tego PRO rozwija dział wysokiej jakości akcesoriów, takich jak komputery rowerowe, pompki, torby podsiodłowe i wiele innych. Aby wytwarzać najlepsze produkty na świecie, PRO korzysta z pomocy najlepszych ludzi na świecie. Wyjątkowy, oparty na współpracy proces projektowania łączy wiedzę specjalistyczną zawodowych kolarzy i doświadczonych inżynierów w celu produkowania części o wysokiej wydajności, zapewniających biorącym udział w wyścigach kolarzom przewagę konieczną, by wygrywać. Każda dyscyplina — od wyścigów szosowych po kolarstwo górskie — ma swoje własne wymagania. W celu sprecyzowania tych wymagań oraz aby im sprostać, firma PRO współpracuje z najlepszymi kolarzami, wykorzystując swoje niezrównane możliwości w zakresie inżynierii oraz doświadczenie produkcyjne. Prototypy części są przesyłane kolarzom w celu ich przetestowania w praktyce oraz uzyskania informacji zwrotnej. Żadna część nie zostaje przekazana do produkcji, dopóki nie spełnia ona wymagań inżynierów i kolarzy.


Dystrybucja: bikegear.cc
Oficjalna strona: pro-bikegear.com
Ceny: Kierownica 659pln, mostek 509pln