Najczęściej można go spotkać w Monza Pizza Bike Park, gdzie wraz ze swoim kolegą Diego Caverzasim trenuje swoje ulubione triki, takie jak podwójny tailwhip czy cork 720. Wraz z końcem stycznia Torquato „Toto” Testa wygrał White Style w Leogangu, zawody które jako jedyne są rozgrywane na śniegu. Ten ambitny Włoch bardzo dobrze rozpoczął sezon i obecnie wyjeżdża do Nowej Zelandii, gdzie weźmie udział w Crankworx Rotorua Slopestyle. W zeszłym roku zajął bardzo dobre szóste miejsce, a w tym sezonie zobaczymy go jeszcze m.in. podczas festiwalu Out of Bounds w Leogangu czy innych znanych zawodów serii FMB World Tour.

Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą!
Zdjęcie: Christoph Laue

Rasoulution: Cześć Torquato, na początek gratuluję zwycięstwa w tegorocznym White Style! To było Twoje pierwsze zwycięstwo w zawodach serii FMB World Tour. Czy ciężko było osiągnąć taki sukces?

Torquato Testa: Był to dla mnie trzeci start w White Style i w końcu udało się wygrać! Jestem bardzo zadowolony z tego rezultatu, bo było to zarazem moje pierwsze zwycięstwo w zawodach serii FMB World Tour. Niesamowite uczucie!

Triki, które wykonałeś były naprawdę niesamowite: oppo cork 720, flip no hand, podwójny backflip czy cork 720. Była to kombinacja trików nie widziana nigdy wcześniej. Czy to był Twój pierwszy raz gdy udało Ci się zrobić takie combo podczas zawodów?

Tak! Próbowałem to zrobić podczas zeszłorocznej edycji, ale niestety nie udało mi się wylądować jednego triki i zawaliłem przejazd. Więc zacząłem trenować jeszcze mocniej i w końcu mi się udało.

Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą!
Zdjęcie: David Robinson

White Style to bardzo specyficzne zawody, jako jedyne rozgrywane są na śniegu. Jak Ci się podobała śnieżna trasa w porównaniu np. do tradycyjnych ziemnych hopek?

White Style to zawsze unikalne zawody. Śnieg i wszędobylski chłód sprawiają, że są one jedyne w swoim rodzaju. Przeważnie ciężko jest znaleźć odpowiednią prędkość podczas pierwszych przejazdów, ale jak tylko uda Ci się ją dobrać, to jazda zaczyna sprawiać przyjemność. W tym roku było jeszcze lepiej, bo mieliśmy do dyspozycji mały wyciąg, więc nie trzeba było tracić sił na podejścia w górę toru.

Saalfelden Leogang to nie jest nowe miejsce dla Ciebie. Startowałeś wcześniej podczas White Style oraz zawodów 26TRIX. Czy będziemy mogli Cię zobaczyć tu ponownie podczas 26TRIX?

Tak, zdecydowanie! Nie mogę się już doczekać startu podczas 26TRIX!

Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą! Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą!
Zdjęcie: Christoph Laue

Jakie masz plany na ten sezon? W jakich zawodach planujesz wziąć udział i czy są jakieś, na które nastawiasz się szczególnie?

W zeszłym sezonie miałem kilka kontuzji, które zaburzyły moją pewność siebie i mocno wpłynęły na moje wyniki. W tym roku chciałbym przede wszystkim utrzymać równą formę podczas zawodów. Na chwilę obecną nie mogę się doczekać startu podczas Crankworx Rotorua.

Gdzie trenujesz na co dzień? Czy jazda na rowerze to Twoja praca?

Najczęściej trenuję w naszym nowym bike parku Monza Pizza Bikepark w moim rodzinnym mieście. Obecnie to moja podstawowa i jedyna praca, ale niedługo będę także instruktorem w bike parku i nie mogę się tego doczekać.

Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą!
Zdjęcie: Christoph Laue

Diego Caverzasi, który wygrał GoPro Best Trick podczas White Style, jest Twoim dobrym przyjacielem. To musi być świetne uczucie, gdy Ty wygrywasz zawody, a Twój najlepszy kumpel zgarnia nagrodę za najlepszą sztuczkę. Jak świętowaliście? Czy często trenujecie razem?

To było niesamowite! W końcu obydwaj wygraliśmy coś w jednych zawodach. To najlepsze uczucie, gdy dwóch kumpli jeździ razem i nakręca się wzajemnie za każdym razem, gdy spotkamy się na hopkach.

Pochodzisz z włoskiego miasta Monza, które jest znane z wyścigów Grand Prix Włoch Formuły 1. Czy interesujesz się sportem motorowym?

Ścigałem się gokartami przez dziesięć lat, ale było to zanim zacząłem karierę rowerową. Do dziś bardzo to lubię i staram się czasem pojeździć gokartem. W przeszłości oglądałem dużo formuły 1, wyścigów motocykli czy rajdów samochodowych, ale obecnie oglądam je tylko od czasu do czasu.

Torquato Testa: przestańcie myśleć o zawodach i po prostu cieszcie się jazdą!
Zdjęcie: Christoph Laue

Ostatnie pytanie: czy masz jakąś radę dla młodych zawodników, którzy nigdy nie brali udziału w dużych zawodach jak te z serii FMB World Tour?

Hm.. przestańcie myśleć o zawodach, po prostu cieszcie się jazdą, spotkajcie nowych ludzi i jeździjcie ze wszystkimi. To najlepsza część naszego sportu!


Facebook: facebook.com/torquatotestapage