Rondo RUUT ST – AllRoad – prezentacja

Rowery Rondo zadebiutowały podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Rowerowych w Friedrichshafen, zdobywając od razu pierwszą nagrodę. To właśnie podczas Eurobike po raz pierwszy zobaczyłem na żywo całą kolekcję. Rowery są zbudowane na ramach z karbonu, aluminium oraz stali. Osobiście zakochałem się w tym ostatnim materiale.

Teoretycznie Rondo RUUT ST jest „turystyczny”, bo stalowy, ale drzemie w nim duży potencjał i moc. Po powrocie z targów, złożyłem szybkie podanie w 7anna, kilka dni, tygodni oczekiwania i maszyna przybyła. Na żywo wygląda obłędnie! To pierwszy raz kiedy moje dzieci powiedziały „WOW, ale on piękny tato!” – i coś w tym jest! Niby nic, a to oznacza, że projektanci i „dizajnerzy” dobrze zrobili swoją robotę. Podczas pierwszego tygodnia jazdy łapałem endorfiny w Prowansji i stamtąd pochodzą zdjęcia oraz prezentacja.

Rama

Ładna linia roweru, starannie wykonane detale ramy, piękny lakier i ciekawa geometria. Do konstrukcji ramy użyto wysokiej klasy rur cr-mo Tange (takie jak w rowerze NS Bikes Eccentric). Maksymalnie krótki, asymetryczny tylny trójkąt oraz dłuższy przód gwarantują jednocześnie dobrą zwrotność i stabilność (niczym rowery trail’owe MTB). Główka ramy typu tapered, tylne koło z piastą 142x12mm, przednia z osią 15mm, gwarantują sztywność i zniesienie najcięższych warunków terenowych do jakich został zaprojektowany ten rower. Rama umożliwia również zamontowanie bardzo szerokich opon 2.2″ przy wielkości koła 27.5″ lub 42mm dla koła 28″ (takie otrzymujemy z rowerem). Rama wyposażona jest w szereg otworów montażowych umożliwiających montaż np. bagażnika.

Widelec

Coś co robi różnicę to solidnie wyglądający przedni karbonowy widelec z systemem Twin Tip. Dzięki autorskiemu rozwiązaniu RONDO, możemy zmienić geometrię roweru zmieniając położenie insertów z pozycji HI (relaks, turystyka) na LO (race, aero, sport). Dzięki takim zmianom zmieniamy charakterystykę i możliwości zastosowania roweru. Zamiana położenia insertów jest banalnie prosta i nie musisz iść z tym do serwisu rowerowego.


Widelec karbonowy ze sztywną osią 15mm, systemem Twin Tip oraz otworami montażowymi pod akcesoria.


System TwinTip: HI (relaks, turystyka), LO (race, aero, sport).


Możliwość zastosowania bardzo szerokich opon 2.2″ cala przy wielkości koła 27.5″ lub 42mm dla koła 28″.


Grupa SRAM Rival 1×11 odpowiedzialna jest za napęd w Rondo RUUT ST.

Napęd

W rowerze Rondo RUUT ST postawiono na sprawdzone komponenty i mamy do dyspozycji precyzyjnie działającą grupę SRAM Rival 1×11. Od dłuższego czasu dociera do mnie, że ten SRAM jednak działa lepiej niż Shimano. Przednia tarcza 40T w połączeniu z kasetą 11-ką powinna pokryć zapotrzebowanie każdego rowerzysty.

Koła sygnowane marką RONDOwyglądają na solidne i mocne. Zamontowane na nich opony Panaracer Gravel King SK 700C X 43 są kompromisem pomiędzy dobrym toczeniem się po asfalcie, a przyczepnością w terenie.

Hamulce / kokpit

Kokpit z kierownicą typu baranek daje wiele możliwości podczas jazdy. Rozgięcie kierownicy na dole zapewnia stabilność w niskim uchwycie, a w połączeniu z możliwościami układania rąk na górnej części kierownicy uzyskujemy duży wachlarz opcji podczas pokonywania kilometrów. Hamulce hydrauliczne SRAM Rival posiadają bardzo fajną modulację i wystarczającą moc.

Mostek i kierownica są wykonane z aluminium i sygnowane są przez RONDO. Oznaczenie ST na mostku to symbol opisujący materiał z jakiego została wykonana rama. (ST – stal, AL – aluminium, CR – karbon).

Słowo o rowerze

Zbigniew Nowicki, 43RIDE:

Uniwersalność i stabilność to pierwsze słowa jakie przychodzą mi do głowy po pierwszych tygodniach jazdy. Szosa, ubite drogi, szutry, ścieżki w terenie, to środowisko naturalne RONDO RUUT ST. Zjazd na rowerze AllRoad jakim jest RUUT w ustawieniu TwinTip na HI to czysta przyjemność. Rower zjeżdża stabilnie i trzyma wyznaczoną linię niczym rasowy rower MTB. Przedni karbonowy widelec ze sztywną osią, hydrauliczne hamulce tarczowe SRAM Rival, podnoszą poziom bezpieczeństwa na poziom MAX, to pewny punkt Rondo. Napęd 1×11 Rival z przednią tarczą 40T w terenie działał płynnie, a zakres przełożeń w lekkim terenie górskim był wystarczający. SRAM działa „o niebo” lepiej niż Shimano. AllRoad to jest to! Taki rower uzależnia, otwiera nowe możliwości eksplorowania (trenowania też). Nie używałem wcześniej celowo słowa gravel, które na wielu działa jak płachta na byka, ponieważ warto próbować nowych rzeczy, jeździć w różnym terenie, zdobywać własne doświadczenie. Dystans to słowo klucz dla każdego.

Rower Rondo Ruut ST będę używał jeszcze przez jakiś czas, więc jeśli masz jakieś pytanie, chętnie zawsze pomogę, odpowiem.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Nowicki

Specyfikacja (testowany rozmiar L):

 • Rama: RUUT TANGE
 • Widelec: TWINTIP CARBON
 • Kierownica: RONDO FLARE 420MM(S), 440MM(M,L), 460MM(XL)
 • Gripy: VELO COMFORT TAPE
 • Mostek:    RONDO 80MM(L), 100MM(M), 110MM(L), 120MM(XL)
 • Siodełko: FABRIC SCOOP FLAT
 • Sztyca:    RONDO 350 X 27.2
 • Hamulce: SRAM RIVAL HYDRAULIC BRAKES
 • Manetka: SRAM RIVAL 1
 • Korba: SRAM S350-1 X-SYNC 40T 170MM(S), 172.5MM(M,L), 175MM (XL)
 • Przerzutka tylna: SRAM RIVAL 1 TYPE 2.1
 • Kaseta:    SUNRACE CSMS7 11-42 11 SPEED
 • Łańcuch: SRAM PC1130
 • Piasty: RONDO SUPERLIGHT SEALED BEARINGS
 • Obręcze: RONDO  ALLOY 622-21
 • Opony: PANARACER GRAVEL KING SK 700C X 43

Strona producenta: rondo.cc
Dystrybucja: 7anna.pl 

Informacja o kolekcji: 43ride.com/road-gravel/2017/rondo-nowa-marka-road-plus-i-gravel