Na początku sezonu 2020 trafiła do nas walizka serwisowa marki PRO w wersji ADVANCED, zawierająca 25 narzędzi wykonanych z wysokiej jakościowo stali. Prawdziwy skarb w rękach serwisanta, który doceni również i amator kolarstwa w każdej odmianie. Wiecie, taki lubiący dbać o swój rower zarówno w domowym zaciszu jak i na wyjeździe.

Na wstępie wypada zaznaczyć iż wbrew etykiecie do testów dostaliśmy walizkę „PRO ADVANCED Toolbox”, a nie jak wskazuje naklejka „PRO EXPERT Toolbox” – Mindfuck nr.1

Naklejka się nie zgadza, ale tak wygląda zamknięta walizka PRO ADVANCED Toolbox.
A tak otwarta. W wersji EXPERT drugą gąbkę również wypełniają narzędzia.

Walizka serwisowa PRO ADVANCED Toolbox

Walizka nie tylko na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie. Twarda skorupa zamykana na dwie metalowe klamry wyściełana jest piankowymi wkładkami, wyprofilowanymi w kształt narzędzi – każdego z osobna. To z pewnością pomaga utrzymać porządek jak i narzędzia na swoim miejscu w trakcie transportu gdziekolwiek.

Metalowe klamry jako skuteczne i niezawodne zamki.

Ok, waliza solidna, ale czy 25 narzędzi wystarczy do pełnego serwisu roweru? Niestety nie… Jednak nasza zawartość to serwisowe minimum na tyle obszerne by dokonać nieskomplikowanych napraw lub modyfikacji. Jakie narzędzia wchodzą w skład walizeczki przypominającej kształtem i rozmiarami małą przenośną bombę atomową?

Sprawy mają się następująco:

 1. Klucz do demontażu kasety (nadaje się również do tarcz hamulcowych Centerlock) 1szt.
 2. Bat łańcuchowy do kasety 1szt.
 3. Klucz do pedałów 15 mm 1szt.
 4. Skuwacz do łańcuchów 9/10/11 rzędowych 1szt.
 5. Przecinak do linek i przewodów 1szt.
 6. Łyżki do opon 3szt.
 7. Narzędzie do rozpinania i zapinania spinki łańcucha 1szt.
 8. Zestaw kluczy imbusowych 8szt. 2/2,5/3/4/5/6/8/10
 9. Klucz Y Torx T20/25/30 1szt.
 10. Klucz do wymiany śrub mechanizmu korbowego 1szt.
 11. Klucz do szprych 4szt. 3,6/3,75/4/4,4
 12. Śrubokręt PH2 Hollowtech II 1szt.
 13. Ściągacz łożysk Hollowtech II z mocowaniem do śruby korby 1szt.
 14. Dwa klucze do misek suportu Hollowtech SM-BBR60 oraz SM-BB9000 2szt.
 15. Klucz do regulacji luzu w kasetach Hollowtech II 1szt.

15 czy 25 narzędzi?

15 czyli 25? Tak, nie, tzn. to skomplikowane, bo tak naprawdę w walizce mieści się 28 elementów składających się na 25 narzędzi. Klucze imbusowe liczone są osobno, jeden rozmiar – jedno narzędzie, podobnie 3 sztuki łyżek, 4 klucze do szprych, 2 adaptery itd. Istny „Mindfuck” nr.2.

Tylko Shimano?

Tak jak wspominałem już wcześniej, nie jest to pełen zestaw kluczy do wszystkich obecnych na rynku części i ich standardów, daje jednak szeroką możliwość wykonania serwisu roweru w domu lub poza nim np. na wakacjach. Z racji faktu, że PRO to marka-córka koncernu Shimano, znajdziemy tu narzędzia głównie do obsługi napędów japońskiego producenta. Sorry SRAM, nie tym razem ;)

Osobiście urzekła mnie forma przenośnego warsztatu oraz wysoka jakość wykonania narzędzi – prosty przykład. Do zapieczonej śruby tarczy hamulcowej użyłem niedawno kluczy Torx trzech różnych producentów, dwa z nich dosłownie pogiąłem i powykręcałem. Klucz Y od PRO poradził sobie bez żadnych problemów czy zniszczeń oraz uratował mój wyjazd, a tym samym cały dzień, za co jestem mu dozgonnie wdzięczny do dziś!

Walizka PRO ADVANCED Toolbox 25.

Sugerowana cena detaliczna: 891zł

O marce PRO-Bikegear

Marka PRO-Bikegear jest częścią koncernu Shimano oraz kieruje się prostą misją: pracować z najlepszymi, aby tworzyć najlepsze produkty na świecie. Dlatego właśnie skupiają wokół siebie najlepszych zawodników, projektantów oraz współpracują z Shimano Dynamics Lab.

Oficjalna strona: pro-bikegear.com
Media: facebook, instagram