W połowie wakacji dotarł do mnie nowy kask – Endura MT500 v.2021. I choć wciąż nie udało mi się (odpukać!) przeprowadzić w nim prawdziwego testu „zderzeniowego”, to jednak nadeszła najwyższa pora, abym podzielił się z Wami spostrzeżeniami po tych kilku miesiącach jego użytkowania.

Kask Endura MT500

Pierwszym co się rzuca w oczy po wzięciu go do ręki to jest rzadko spotykana konstrukcja „skorupy”. Wykonana jest ona w technologii Koroyd – wygląda jakby była posklejana z cieniutkich polimerowych rureczek, tworząc strukturę zbliżoną do plastra miodu. Jest to bardzo bezpieczna, a jednocześnie bardzo lekka i przewiewna konstrukcja, która w przypadku mocnego uderzenia (np. podczas wywrotki) ulega zgnieceniu pochłaniając znaczną część energii. Kask ma bardzo duże otwory wentylacyjne – wszystkich jest ich 15. A dzięki temu, że 12 z nich przesłoniętych jest tymi rureczkami Koroyd, to działają one dodatkowo jak moskitiera – żaden owad nie powinien dostać się na naszą czaszkę.

Ponieważ kask przeznaczony jest do enduro to obowiązkowo posiada mocowanie paska gogli z tyłu głowy. Daszek o szerokim zakresie regulacji góra/dół pozwala w swoim górnym położeniu na zmieszczenie pod nim gogli. Również jeżdżący w okularach docenią funkcjonalność tego kasku – posiada on otwory, w których świetnie trzymają się zauszniki okularów. Ciekawą cechą jest dołączone mocowanie akcesoriów wpinane na szczycie kasku. Można na nim zamontować np. kamerę czy oświetlenie.

Osobiście wybrałem rozmiar L/XL (58-63 cm), ale kask dzięki pokrętłu z mikroregulacją oraz kilkustopniową możliwoścą ustawienia wewnętrznych opasek, pozwala na idealne i bardzo pewne dopasowanie do kształtu głowy. Dzięki temu podczas nawet najbardziej dynamicznej jazdy w terenie kask nie przemieszczał się na głowie.

Nie mogło również zabraknąć certyfikatów bezpieczeństwa – Endura może pochwalić się certyfikatem CE standard EN1078:2012 + A1:2012.

A gdy już przydarzy się Wam jakaś kraksa i uszkodzicie kask, to zawsze możecie skorzystać z programu Endura Crash Replacement – jeśli w ciągu 3 lat od daty zakupu uszkodzisz kask podczas upadku będziesz mógł zakupić nowy model za równowartość 50% ceny rynkowej.

Specyfikacja techniczna:

 • daszek o szerokim zakresie regulacji
 • konstrukcja oparta na technologii Koroyd, łącząca ochronę z niską masą oraz odpowiednią wentylacją
 • zintegrowane mocowanie dla kamer/oświetlenia/akcesoriów – uchwyt akcesoriów oraz oświetlenia w zestawie
 • duże otwory wentylacyjne obejmują strefę “air intake” zapewniającą zwiększony przepływ powietrza
 • pełna kompatybilność z goglami, włącznie z uchwytem w tylnej części
 • uchwyt na okulary z przodu
 • system mikroregulacji dopasowania obsługiwany jedną ręką
 • szybkoschnąca wyściółka antybakteryjna
 • kask jest objęty programem Endura Crash Replacement
 • certyfikat CE standard EN1078:2012 + A1:2012
 • dostępne rozmiary: S/M (51-56cm), L/XL (58-63cm)
 • 5 wersji kolorystycznych
 • cena: endurastore.pl, 659 zł

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube