Niemiecka marka Continental w sezonie 2022 kompletnie przebudowała swoją ofertę opon do szeroko rozumianej grawitacji i wprowadziła na rynek zupełnie nowe modele. Nadszedł moment aby podsumować jak nowości sprawowały się przez sezon. Już wcześniej mogliście przeczytać o wrażeniach z użytkowania opon Continental Argotal. Tym razem zapraszamy was na podsumowanie testu zestawu opon Kryptotal.

Opony Continental Kryptotal – Specyfikacja

Continental Kryptotal to opony przeznaczone głównie do jazdy po ubitych i raczej suchych trasach. Jednak agresywny i dość wysoki bieżnik zdradza, że powinny sobie też dobrze poradzić na nieco bardziej luźnej nawierzchni. Jest to jedyny model w nowej gamie opon, który posiada rozgraniczenie na wersję przeznaczoną na przednie i tylne koło. Ma to zwiększyć przyczepność i komfort jazdy w różnorodnych warunkach, z myślą o których Kryptotal został zaprojektowany. Główna różnica pomiędzy przednią i tylną wersją to układ środkowej części bieżnika, który z przodu posiada naprzemienne dwu i trzy klockowe zestawy, podczas gdy tylna opona ma tylko podwójne. Tym samym zachowany został balans pomiędzy przyczepnością, a oporami toczenia w praktycznie każdych warunkach.

Do wyboru są opony w rozmiarach 29×2.4″ i 27.5×2.4″, a w poszczególnych wersjach również w rozmiarach 2.6″. Wersje opon Enduro oraz Downhill korzystają z technologii Apex, czyli specjalnego układania warstw gumy bocznej ścianki rodem z opon samochodowych. Zwiększa to sztywność boczną opony i tym samym pozwala na lepsze wyczucie roweru podczas pokonywania zakrętów. Dodatkową korzyścią jest zwiększenie odporności na przebicia od tzw. snake’ów. Oczywiście Kryptotal oraz wszystkie inne nowe modele wspierają również technologię bezdętkową.

Continental Kryptotal – dostępne wersje:

  • Trail – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony; jedna twardość gumy: endurance
  • Enduro – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony z dodatkowym wzmocnieniem rantu Apex; jedna twardość gumy: miękka (soft)
  • Downhill – podwójny oplot: 6 warstw gumy w środkowej części i 4 warstwy w bocznej; dodatkowy krzyżowy oplot rantu ze wzmocnieniem Apex; dwie twardości gumy: miękka (soft) i bardzo miękka (super soft)

Mieszanki gumy:

Wszystkie rodzaje mieszanek gumy wykorzystują dobrze znaną technologię BlackChili, czyli najwyższą jakość wykonania i najlepsze materiały.

  • Endurance – mieszanka o zrównoważonych właściwościach w zakresie przyczepności i wytrzymałości. Jest to kompromis pomiędzy wysoką trwałością i niskimi oporami toczenia oraz wysoką przyczepnością. Zaprojektowana z myślą o jeździe typu Trail oraz po mniej wymagających trasach.
  • Miękka (soft) – mieszanka bardziej kładzie nacisk na przyczepność i chociaż nadal zapewnia niewielkie opory toczenia. Przeznaczona przedewszystkim do jazdy Enduro i Trail. Może być z powodzeniem stosowana jako tylna opona w rowerach zjazdowych.
  • Super miękka (super soft) – najbardziej miękka i przyczepna mieszanka w ofercie, dedykowana do jazdy Downhill i Enduro. Jest to mieszanka przeznaczona dla rowerzystów, którzy podczas jazdy w 100% skupiają się na kontroli, trakcji i przyczepności.

Continental Kryptotal 29×2,4 Downhill, Super Soft – warunki suche i bardzo suche

Opony które otrzymałem do testu to komplet Kryptotali na przednie i tylne koło. Obydwie to wersje Downhill, czyli z najgrubszym możliwym oplotem i w mieszance Super Soft. Sezon 2022 podczas którego ich używałem okazał się dla mnie całkiem bogaty w wyjazdy i chwilę po zamontowaniu nowych opon od Continentala wyjechałem na ponad miesiąc do Grecji. W okolicy Aten odkryłem mnóstwo ciekawych tras enduro, momentami podchodzących nawet bardziej pod DH. Grecki klimat już maju okazał się bardzo suchy, więc z jednej strony mogłem sprawdzić jak Kryptotale działają na mocno ubitej glebie, natomiast czasem musiały zmierzyć się też z grubą warstwą pyłu. Typowy grecki teren to też oczywiście mnóstwo skał. Odznaczają się one dużą przyczepnością, choć czasem zdarzały się dobre pułapki w postaci gładkich kamieni przykrytych warstwą kurzu. Tak czy inaczej byłem bardzo zadowolony z tego jak Kryptotale sprawowały się w takim terenie. Wspólnie z lokalesami zjeździłem różne dziwne trasy, niektóre bardzo techniczne i strome(Phill Atwill ma tam swoje pokręcone trasy na sezon zimowy) i nie zdarzyło mi się narzekać na brak przyczepności. Opony są bardzo przewidywalne zarówno podczas pokonywania trawersów jak i ostrego dohamowywania.

Continental Kryptotal 29×2,4 Downhill, Super Soft – korzenie, kamienie i mokre elementy

W sezonie 2022 dość dobrze udało mi się uniknąć jazdy w typowym błocie, ale zdarzały się nie raz bardziej wilgotne elementy tras. Kryptotale radziły sobie z takimi warunkami całkiem sprawnie. Nie jest to może najbardziej przyczepna guma z możliwych, ale spokojnie mogę nazwać ją przewidywalną. W typowo bikeparkowych warunkach sprawdza się bardzo dobrze i na przeszkodach typu korzenie i kamienie pozwala zachować dobrą kontrole nad rowerem. Korzenie dywanów w suchych, czy nawet wilgotnych warunkach nie robią na tych oponach wielkiego wrażenia. Strome i techniczne zjazdy wymagające pivotów również nie były dla nich większym problemem. Jedyne momenty gdzie musiałem bardziej się skupić na szukaniu przyczepności to luźna ściółka. Tutaj zdarzały się lekkie uślizgi, które nieco potrafiły zaskoczyć. No ale jeśli ktoś więcej jeździ w takich warunkach to ma alternatywę w postaci opon Argotal. Zdecydowana większość mojej jazdy to jednak ubite albo mocno ubite trasy, a tu Kryptotal sprawował się bardzo dobrze. Jest to świetny wybór na trasy typowo bikeparkowe.

Continental Kryptotal 29×2,4 Downhill, Super Soft – Opory toczenia

Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie stosunkowo małe opory toczenia Kryptotali. Oczywiście opony swoje ważą (ok 1300 g sztuka) i dość agresywny bieżnik podczas jazdy też swoje robi. Jednak po zmianie z assegaiów w mieszance Maxx Grip na wszelakich dojazdach odczuwalna była lekka ulga. W grecji często korzystałem z Shuttle busów, ale zdarzyły mi się też kilku godzinne, czy nawet całodniowe wypady enduro i jak na opony o takiej przyczepności i wadze, to opory toczenia były jak najbardziej do zaakceptowania. Tak więc nawet w wersji DH z najgrubszym oplotem i najbardziej miękką mieszanką Super Soft, nie szufladkowałbym ich jako opony przeznaczone tylko i wyłącznie do bikeparków z wyciągami. Mając obecnie 2 komplety kół w tym jeden z kompletem opon typowym na niziny i hopy. Wybierając się do Trutnova, Kielc czy na jeleniowskie ścieżki wolę zmienić na koła z założonymi Kryptotalami i pomęczyć się nieco bardziej na podjazdach, ale potem cieszyć się pewną trakcją jadąc w dół.

Continental Kryptotal 29×2,4 Downhill, Super Soft – Wytrzymałość

Podczas wyjazdu do Grecji, czyli na początku ich użytkowania nie posiadałem jeszcze zamontowanych żadnych wkładek anty dobiciowych. Przy ilości ostrych skał dookoła był to dość ryzykowny pomysł ale też dobry test wytrzymałości Kryptotali. Już po pierwszych przejazdach dobiłem więcej ciśnienia w opony i muszę przyznać że zestaw bardzo dobrze poradził sobie z greckim krajobrazem. Mimo początkowej jazdy na dętkach obyło się bez snejków. Podczas pobytu w Atenach dotarły do mnie nowa koła od WTB, więc nowy zestaw zmontowałem na mleku i dopiero później po powrocie do Polski uzbroiłem koła we wkładki Cushcore. Jeżdżąc w Grecji bez nich mogę potwierdzić że opony bardzo dobrze trzymają swój kształt. Nawet na konkretnych trawersach Kryptotale bez wkładek nie pływają zbytnio na boki i świetnie utrzymują rower na obranej linii jazdy. W stosunku do wcześniej założonych opon miałem też wrażenie że same opony całkiem dobrze „amortyzują” teren. Po założeniu Cuschore do obydwu kół jest oczywiście jeszcze sztywniej na boki i spokojnie można zejść z ciśnieniem niżej, dalej ciesząc się nadal pewnym prowadzeniem. Gruby oplot Kryptotali w wersji DH również dobrze spełnił swoje zadanie, choć w jednym przypadku po bardzo-mocnym dobiciu do obręczy, bez zainstalowanej wkładki, pojawiło się niewielkie nacięcie, przez które sączyło się mleko. Z racji że było blisko rantu, gdzie opona pracowała na boki to uszczelniacz niestety sobie z nim nie mógł poradzić. Jednak szybka akcja z łatką do dętek załatwiła sprawę i opona po kolejnym montażu jeździła już bez żadnych przygód tego typu.

Continental Kryptotal 29×2,4 Downhill, Super Soft – Po sezonie

Aby przejść do podsumowania tego jak moje Kryptotale przetrwały sezon, muszę wspomnieć o jednym efekcie przez który tylna opona nie była testowana przez cały sezon. Otóż Kryptotale strasznie ciężko współpracują z moimi kołami od WTB. Na założeniu ich, na dodatek z Cushcorem, poległo już kilku naprawdę dobrych mechaników rowerowych. Jest to oczywiście wykonalne ale trzeba przeznaczyć dużo czasu i samozaparcia na ten proces. Z kołami od Dandyhorse współpracują dużo łatwiej, ale to właśnie koła od WTB jeżdżą ze mną obecnie w najcięższy teren. Tak więc przedni Kryptotal od czasu docelowego montażu z Cushcorem nie był w ogóle ściągany i odwiedził ze mną Grecję, Włochy, Austrię, Słowenię, Czechy, Słowację i Polskie miejscówki, natomiast tylny, poprzez problemy z odklejającą się taśmą tubeless (wywołane z resztą przez walkę łyżkami do opon) był czasem zdejmowany i zastępowany assegaiem (dla ukojenia moich nerwów). Efekty zmęczenia obydwu opon oczywiście widać. Widoczne są spore pęknięcia zewnętrznej gumy dookoła klocków bieżnika, ale ogólnie, nadal trzymają w terenie przyzwoicie. Jak na sporą ilość skał które pokonały i dość wymagającego terenu to moim zdaniem Kryptotale, a zwłaszcza przednia opona, po sezonie prezentują się wciąż nieźle. Nie ma ani jednego kompletnie wyrwanego klocka bieżnika. Raczej nie jest to ten typ opon, które będą do wyrzucenia po jednym weekendzie w bikeparku. W sezonie zimowym kiedy warunki będą gorsze, ale pewnie nie wybiorę się na żadne bardziej ambitne trasy, spokojnie jeszcze dojeżdżę obecne Kryptotale. Na wiosnę, przed pierwszym wyjazdem w góry, tył będzie oczywiście do zmiany, a przód albo jeszcze chwilę pojeździ, albo będzie jeździł jako zapas.

Continental Kryptotal – Podsumowanie

Podsumowując moje doświadczenia z oponami Continental Kryptotal, to jestem z nich bardzo zadowolony. Jedyny problem jaki dostrzegłem to fakt że założenie tych opon na karbonową obręcz WTB CZR i30 w komplecie z Cushcorem to na prawdę nie jest łatwe zadanie. Na szczęście z innymi kołami nie jest już tak źle. Kolejna sprawa że jak już opony siedzą w odpowiedniej konfiguracji to można cisnąć z nimi po konkretnym terenie i nic się nie dzieje. Przyczepność opon w mieszance Super Soft jest na prawdę dobra i jestem pozytywnie zaskoczony, że pomimo odpowiedniego klejenia do terenu Kryptotale dają stosunkowo małe opory toczenia. Wcześniej myślałem o nich jako opcji typowo zjazdowej do używania tylko w bikeparkach, ale wyszło na to że spokojnie mogę śmigać na nich też całodniowe trasy enduro i rower wcale nie toczy się jak czołg. Wytrzymałość na zużycie również jest na całkiem dobrym poziomie i opona nie „znika w oczach”. Uważam, że Continentalowi udało znaleźć się „złoty środek” pomiędzy świetną przyczepnością, a odpornością na zużycie. Co jest dobrą informacją zwłaszcza, że komplet w testowanej przeze mnie wersji DH/Super Soft to w tym momencie koszt ponad 700 zł. Osobiście bardzo chętnie w przyszłym sezonie zaopatrzę rower w kolejny komplet Kryptotali. Planuje również przetestować w terenie nieco lżejszą wersję Enduro, która charakteryzuje się innym ale również bardzo mocnym oplotem. W połączeniu z Cushcorem wierzę że nie będę miał się czego obawiać. Z resztą, jak na zupełnie nowy model opony, to w tym roku spotkałem już sporo osób korzystających właśnie z Kryptotali i myślę że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej, bo jest to na prawdę dobry wybór. Trzeba jednak pamiętać o dobraniu właściwej wersji opony do tego jak zamierzamy na niej jeździć. Nowe modele opon Continental i ich obecne ceny w konkretnych wersjach znajdziecie w sklepie 43ride Shop.

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube