Gdy na początku sezonu od polskiego dystrybutora marki Continental dotarła do nas paczka z oponami Argotal i Kryptotal, to od razu było widać, że kolejne miesiące będą bardzo ciekawe. Na początku kwietnia niemiecka marka zaprezentowała kompletnie odświeżoną linię opon do grawitacji pokazując aż cztery modele. Każdy z nich dostępny jest w trzech wersjach, a wersja zjazdowa dodatkowo w dwóch mieszankach gumy. Tym samym nadeszła pora, aby podzielić się naszymi wrażeniami, a na pierwszy ogień idzie model Argotal.

Opony Continental Argotal DH

Nasze testowe opony to model Argotal w wersji Downhill z mieszanką gumy Super Soft oraz rozmiarze 29×2.4″. Oznacza to, że otrzymaliśmy najwyższy model opony, zaprojektowany z myślą o jeździe po najcięższych trasach, który ma zapewnić przyczepność absolutnie w każdych warunkach.

Sam model Argotal to również specjalista od najszerszego zakresu warunków pogodowych w całej gamie nowych modeli. Przeznaczony jest głównie do jazdy na luźnym podłożu, ale za to w warunkach od suszy aż po błoto. Sam bieżnik posiada równo rozłożone klocki, które w środkowej części są szerzej rozstawione w porównaniu do swoich braci oraz posiadają dodatkowe wzmocnienia usztywniające. Wszystko to po to, aby opona nie tylko lepiej oczyszczała się z ziemi czy błota, ale również pewniej prowadziła na luźnym podłożu.

Mieszanka gumy w testowanym modelu to słynne BlackChili, które stosowane jest w najwyższych modelach opon Continental już od wielu lat. Opona jest oczywiście kompatybilna z systemem bezdętkowym i występuje tylko w zwijanej wersji. W wersji DH podwójny oplot oznacza aż 6 warstw gumy w środkowej części i 4 w warstwie bocznej. Argotale mogą być również używane w rowerach e-MTB.

Kategorie opon:

 • Trail – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony; jedna twardość gumy: endurance
 • Enduro – pojedynczy oplot: 3 warstwy gumy w środkowej części i 2 warstwy w bocznej; krzyżowy oplot dla zwiększenia wytrzymałości opony z dodatkowym wzmocnieniem rantu Apex; jedna twardość gumy: miękka (soft)
 • Downhill – podwójny oplot: 6 warstw gumy w środkowej części i 4 warstwy w bocznej; dodatkowy krzyżowy oplot rantu ze wzmocnieniem Apex; dwie twardości gumy: miękka (soft) i bardzo miękka (super soft)

Mieszanki gumy:

Wszystkie rodzaje mieszanek gumy wykorzystują dobrze znaną technologię BlackChili, czyli najwyższą jakość wykonania i najlepsze materiały.

 • Endurance – mieszanka o zrównoważonych właściwościach w zakresie przyczepności i wytrzymałości. Jest to kompromis pomiędzy wysoką trwałością i niskimi oporami toczenia oraz wysoką przyczepnością. Zaprojektowana z myślą o jeździe typu Trail oraz użytkowaniu w rowerach eMTB.
 • Miękka (soft) – równowaga pomiędzy przyczepnością i oporami toczenia w stricte grawitacyjnych zastosowaniach takich jak Enduro i Trail. Może być z powodzeniem stosowana jako tylna opona w rowerach zjazdowych.
 • Super miękka (super soft) – najbardziej miękka i przyczepna mieszanka w ofercie, dedykowana do jazdy Downhill i Enduro. Jest to mieszanka przeznaczona dla rowerzystów, którzy w 100% skupiają się na kontroli, trakcji i przyczepności podczas jazdy głównie w dół.

Specyfikacja testowanych opon Continental Argotal

 • rozmiar: 29×2.4″
 • wersja: Downhill, zwijana, Tubeless Ready
 • mieszanka: Super Soft, guma BlackChili
 • oplot: 6/660TPI
 • waga: ~1327g
 • cena: od 289zł, shop.43ride.com

Podsumowanie

Pierwsze wrażenie z Argotalami było bardzo pozytywne i to nawet po początkowym szoku na wadze. Opony ważą ponad 1300g co jest moim małym osobistym rekordem jeśli chodzi o wagę zjazdowej opony, przynajmniej w ostatnich latach. Jednak sama guma zrobiła na mnie tak dobre wrażenie, że szybko zapomniałem o dodatkowych gramach. Mieszanka Super Soft sprawia, że po upuszczeniu roweru na podłogę, dosłownie trzeba go odklejać od podłoża i miało to oczywiście przełożenie na trasy. Opory toczenia najmiększej wersji są naprawdę zauważalne i jest to raczej opona typowo do Bike Parku.

Podczas tegorocznego sezonu miałem okazję sprawdzić je w każdych warunkach pogodowych i muszę przyznać, że sprawdzały się znakomicie. Wyjątkowo w tym sezonie używałem dętek, ale nie udało mi się złapać kapcia, ani rozwalić obręczy. Także opcja bezdętkowa będzie jeszcze grana, ale to już dopiero na następny sezon. W kwestii przyczepności nie mogę im niczego zarzucić, ponieważ udało mi się uślizgnąć kilka razy tylko tylne koło, a przód szedł zawsze jak po szynie. Także jeśli jesteście w stanie poświęcić dodatkowe gramy oraz przyjąć na klatę naprawdę spore opory toczenia, to w zamian otrzymacie świetną przyczepność i pewność prowadzenia w każdych warunkach.

Tomasz Profic, 43RIDE

Opony Continental Argotal w mieszance Super Soft to zdecydowanie rasowe opony stworzone z myślą o trudniejszych warunkach i grząskim terenie. Nie nadają się na gładkie i twarde flow traile, bo dzięki swoim właściwościom klejenia się do trasy, mają za duże opory toczenia, co miałam okazję sprawdzić w minionym sezonie. Argotale swoje możliwości pokazują na trasach zjazdowych z błotem czy sypką ziemią, czyli w terenie, w którym mają się w co wgryźć.

Podoba mi się przemyślane ułożenie klocków, dające jednocześnie boczne trzymanie, jak i wspomniane wcześniej „wgryzanie” środka bieżnika w podłoże. Dzięki temu nie trzeba się martwić o ewentualne uślizgi na wybranej przez siebie linii na trasie. Oplot i boczne ścianki opony są mocne, za to nawet przy mocnym uderzeniu przy jeździe na niskich ciśnieniach nie ma mowy o przytrzaśnięciu dętki, czyli typowym snejku.

Opony Continental Argotal na stałe wylądowały w moim komplecie kół na góry, co najlepiej świadczy o tym, jak bardzo jestem z nich zadowolona.

Justyna John, 43RIDE

O marce Continental

Firma Continental powstała w Hanowerze w 1871 roku. Obecnie to jeden z największych na świecie dostawców dla branży motoryzacyjnej czy rowerowej. Jednym z pięciu kluczowych działów marki jest dział Tires (Opony) zajmujący się opracowywaniem właściwych opon do wszelkich zastosowań – od samochodów osobowych przez ciężarówki, autobusy czy maszyny budowlane, po pojazdy specjalne rowery i motocykle. Opony Continental oferują doskonałe parametry przenoszenia sił, wyjątkowo wysoką przyczepność w każdych warunkach pogodowych i znakomity stosunek jakości do ceny.

Oficjalna strona:
continental-tires.com
Dystrybucja:
Shimano Polska
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube