Już w najbliższą sobotę rozpocznie się ostatni tegoroczny przystanek Crankworx World Tour, czyli festiwal Crankworx Rotorua w Nowej Zelandii. W dniach 5-13 listopada odbędą się ostatnie imprezy, podczas których wyłonieni zostaną Król i Królowa Crankworxa oraz zakończą się tegoroczne Mistrzostwa Świata FMBA Crankworx Slopestyle.

Kialani Hines vs Casey Brown, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Jay French

Crankworx Rotorua 2022

Festiwal Crankworx w Nowej Zelandii odbył się po raz pierwszy w 2015 roku i od tamtej pory jest to stały element serii Crankworx World Tour. Najbardziej charakterystyczną imprezą z całego festiwalu wydają się być zawody slopestyle, które rozgrywane są ku pamięci tragicznie zmarłego lokalnego ridera Kelly’ego McGarry’ego.

Dawid Godziek, Crankworx Whistler 2022 / zdjęcie: Bartek Woliński

W tym roku zawody te będą szczególne z dwóch względów. Pierwszym z nich jest start aż dwóch naszych reprezentantów, którymi będą bracia Dawid i Szymon Godźkowie miał być start braci Godziek, ale Szymon pierwszego dnia po przyjeździe do Nowej Zelandii odniósł kontuzję i tym samym na starcie zobaczymy tylko Dawida (zdrowia Szymon!). Drugim jest natomiast kompletna przebudowa toru, który w praktycznie niezmienionej formie istniał już od siedmiu lat. Co organizatorzy przygotowali dla zawodników? Tego dowiemy się już niedługo!

Szymon Godziek, Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Jednak Crankworx to nie tylko slopestyle, ale także cała masa innych imprez, które dostarczają mnóstwa emocji. Festiwal rozpocznie się od lokalnego wyścigu zjazdowego, który odbędzie się w niedzielę 6-go listopada, po czym nastąpi kilkudniowa przerwa, w trakcie której odbywać się będą treningi do pozostałych zawodów, a także liczne imprezy poboczne.

Zawody Whip-Off podczas Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Poważne ściganie powróci w czwartek 10-go listopada i to od razu ze zdwojoną siłą. Tego dnia odbędą się nie tylko zawody Dual Slalom, ale również zmagania na Pump Tracku. Wieczór wcześniej odbędą się także popisowe loty bokiem, a dzień później będzie miała miejsce rywalizacja podczas Speed & Style.

Caroline Buchanan vs Kialani Hines, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Jay French

Początek weekendu to kolejne zawody zjazdowe, a festiwal zakończy się w niedzielę prawdziwą wisienką na torcie, czyli zawodami slopestyle. To właśnie podczas tych zawodów Emil Johansson będzie miał ostatnią szansę na zgarnięcie Potrójnej Korony Slopestyle’u po raz drugi z rzędu. Czy mu to się uda? Zobaczymy!

Emil Johansson, Crankworx Cairns 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Król i Królowa Crankworxa

Nie można zapominać także o najważniejszej rywalizacji podczas całej serii Crankworx World Tour, czyli walce o tytuły Króla i Królowej Crankworxa. Zawodnicy mogą brać udział dosłownie w każdych rozgrywanych zawodach i dzięki temu gromadzić punkty do klasyfikacji generalnej.

Bas van Steenbergen, Crankworx Cairns 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Aktualnie na prowadzeniu wśród panów znajduje się Bas van Steenbergen, który zgromadził 533pkt. Tuż za nim ze stratą zaledwie 13pkt znajduje się Tomas Lemoine. Trzeci w klasyfikacji Mick Hannah ma zaledwie 370pkt i wydaje się, że nie ma realnej szansy na włączenie się do walki o końcowy tytuł.

Tomas Lemoine, Crankworx Innsbruck 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań liderką jest Jordy Scott z 655pkt, a tuż za nią z 641pkt znajduje się Vaea Verbeeck. O końcowym triumfie z całą pewnością mogą myśleć także aktualnie trzecia Caroline Buchanan (624pkt) czy czwarta Harriet Burbidge-Smith (556pkt).

Caroline Buchanan vs Jordy Scott, Crankworx Cairns 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

Harmonogram

Podane godziny wg czasu lokalnego w Nowej Zelandii (-12h w PL).

Jenna Hastings, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Jay French

Transmisje TV

Na stronie crankworx.com zostaną przeprowadzone transmisje na żywo z zawodów:

Zawody Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza dodatkowo będą transmitowane przez Red Bull TV. Transmisja dostępna będzie z polskim komentarzem Macieja Kiwaka oraz Tomasza Profica, serdecznie zapraszamy do oglądania!

Emil Johansson, Crankworx Rotorua 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Co działo się na Crankworx w tym sezonie?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr