„2B Eco Riders” – Nowe stowarzyszenie kolarzy górskich kochających przyrodę i jedno z jej podstawowych praw, tj. grawitację.

Geneza stowarzyszenia w dużej mierze wiąże się z przypadkiem – bo takie też były rowerowe spotkania Kuby Jonkisza, Pawła Zyzańskiego, Wiktora Zemanka i lokalnych „młodych wilczków”. Wszystko działo się latem 2012 roku, gdzieś na Koziej Górce, gdzie „Qba” i „Zyzy” przygotowywali się do zawodów w dyscyplinie Enduro, a lokalna młodzież wraz z Wiktorem trenowała do zawodów „downhillowych”.1

Wtedy właśnie podejmowane były często tematy związane z brakiem bezpiecznych i legalnych tras rowerowych dla różnych odmian kolarstwa górskiego, brakiem możliwości trenowania dla młodych, zdolnych zawodników czy wreszcie z widocznym gołym okiem niszczeniem i marnowaniem się wielu pięknych zakątków położonych tuż obok miasta. Wtedy też zaczęła się kluć w  głowach założycieli następująca idea: „Próbujemy działać tak, żeby powstały kiedyś nowoczesne, wkomponowane w naturalny teren, ekologiczne trasy rowerowe, które umożliwiłyby zarówno profesjonalny trening, jak i pokazanie gór „normalnym ludziom”.

3

Skład założycielski Stowarzyszenia miał już na wstępie dobry potencjał, wszyscy są bowiem dobrze rozpoznawanymi postaciami w świecie kolarstwa górskiego i sportu: Kuba Jonkisz z sukcesami uprawiał narciarstwo alpejskie i trenował zawodników sekcji AZS-ATH, teraz należy do ścisłej czołówki Polski w Enduro, podobnie Paweł Zyzański, wiele lat spędził na nartach szkoląc jako instruktor a teraz z powodzeniem ściga się w Enduro. Z kolei na scenie „downhillowej” bardzo rozpoznawanymi postaciami są Wiktor Zemanek i Eliza Smułek, którzy od paru lat organizowali wiele imprez kolarstwa grawitacyjnego, obecnie opiekują się również Bike Parkiem na Palenicy w Ustroniu. Dodając do tego wielu pełnych pasji i chęci do działania młodych ludzi wydaje się, że nasza idea ma duże szanse na realizację, więc do dzieła!

4

 Kuba o Stowarzyszeniu:

Wobec tych idei nazwa stowarzyszenia wydaje się dosyć zrozumiała:

„2B” – nawiązuje do miasta, Bielska-Białej – miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Miasto piękne i magiczne, posiadające idealne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu, szczególnie w formie nam najbliższej –  na rowerach!
„Eco” – określenie nieco nadużywane, jednak bardzo dużo znaczące, bo miejsca w których przebywamy najczęściej, czyli góry otaczające Bielsko, posiadają coś, co chcielibyśmy pokazywać kolejnym pokoleniom „bikerów” – naturalne piękno!

„Riders”, obcojęzyczne zapożyczenie, którego tłumaczyć nie trzeba – odnosi się do naszej życiowej pasji, czyli do jazdy na rowerach górskich, najczęściej w dół, w zgodzie z grawitacją!”

5

Głównym celem „2B ECO Riders” jest prowadzenie działalności na rzecz rozwoju turystyki i sportu (w szczególności kolarstwa górskiego) oraz ochrony środowiska naturalnego.  Jesteśmy przekonani, że te dwa podstawowe aspekty można a nawet powinno się godzić, bowiem nikt nie będzie dbał o góry tak, jak Ci, którzy są z nimi emocjonalnie związani.

6

Stowarzyszenie zajmuje się również popularyzacją aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez tworzenie sekcji sportowych.

Reprezentacja Stowarzyszenia:

Jakub Jonkisz – prezes Stowarzyszenia
Wiktor Zemanek  v-ce prezes Stowarzyszenia
Eliza Smułek – Sekretarz

Pozostali członkowie:

Sekcja Downhill: Mateusz Madzia, Jakub Pysz, Łukasz Wojtas, Antek Jakubiec, Boguś Jakubiec, Maciej Danel, Damian Kołtowski, Paweł Zaręba, Paweł Symula, Piotr Wróbel

Sekcja Enduro: Kuba Jonkisz, Paweł Zyzy Zyzański, Jacek Wróbel

Amator DH/Enduro: Wiktor Zemanek, Eliza Smułek, Paweł Śliwiński, Rafał Boroń, Dominik Duraj, Paweł Pozarzycki

BMX: Mikołaj Florek

Strona :  www.facebook.com/2bEcoRiders

IMG_5762