REKLAMA

Amerykańskiej marki Yeti nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jednak dla tych, którzy słyszą o niej pierwszy raz, to informujemy, że Yeti Cycles istnieje od 1985 roku i powstała w Kalifornii. Firma została założona przez Johna Parkera, który był spawaczem w Hollywood, ale przerzucił się na projektowanie rowerów MTB oraz startowanie w zawodach. Od 1991 roku firma produkuje swoje rowery w Durango w stanie Kolorado, czyli w miejscu gdzie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata na rowerach górskich, a było to w 1990 roku. Następnie firma została przejęta przez Schwinn Cycle, aby zostać sprzedana firmie Volant. Takie zmiany właścicieli nie przysłużyły się marce i w 2001 roku musiała ona zostać reaktywowana przez dwóch pracowników firmy, w tym Chrisa Conroya, który do dziś jest prezesem i dyrektorem generalnym firmy.

Bikeline nowym dystrybutorem rowerów Yeti
Yeti SB6

Yeti Cycles to firma, która przykłada ogromną wagę do detali i jakości swoich produktów. Stąd wszystkie ramy produkowane są w Stanach Zjednoczonych, a obecna lokalizacja fabryki to Golden w Kolorado. Obecnie w ofercie marki znajdować się będą tylko i wyłącznie karbonowe ramy typu full suspension. Wszystkie modele ram wykorzystują opatentowany system zawieszenia Switch Infinity, który miałem okazję sprawdzić w zeszłym sezonie – szczerze mówiąc nie jeździłem na niczym lepszym! Dodatkowo ramy będą występować w dwóch wersjach – Turq oraz Carbon, które różnią się rodzajem zastosowanego włókna, ale o tym dalej.

Od sezonu 2017 wyłącznym dystrybutorem marki Yeti Cycles na Polskę została warszawska firma Bikeline.pl. W swojej ofercie do tej pory posiadali takie marki jak ESI Grips, Juice Lubes, Elvedes, Mucky Nutz czy Argon Components. Dostępny jest już także cennik modeli 2017 i niestety tanio nie będzie. Jednak jeśli spojrzymy na dotychczasowe ceny Yeti, to mimo wszystko cena stała się atrakcyjniejsza i obecnie może konkurować m.in. z rowerami Treka czy Specialized. Pierwsze partie rowerów i ram dostępne będą już zimą, a jeżeli jesteście zainteresowani konkretną ofertą, to z pewnością ekipa Bikeline odpowie na wszelkie nurtujące Was pytania. W ofercie dostępne będą następujące modele:

  • Rower Yeti SB6 – skok 152/160mm, 27.5″, masa ramy 2.74kg, cena od 23.399zł
  • Rower Yeti SB5.5 – skok 140/160mm, 29″, masa ramy 2.58kg, cena od 23.399zł
  • Rower Yeti SB5 – skok 127/150mm, 27.5″, masa ramy 2.5kg, cena od 22.999zł
  • Rower Yeti SB4.5 – skok 114/140mm, 29″, masa ramy 2.4kg, cena od 22.999zł
  • Rower Yeti ASR – skok 102/120mm, 27.5″/29″, masa ramy 1.94kg, cena od 19.499zł
  • Rower Yeti SB5+ – skok 127/150mm, 27.5″+, masa ramy 2.43kg, cena od 22.999zł

Bikeline nowym dystrybutorem rowerów Yeti
Yeti SB6

Switch Infinity

Na początku skoku zawieszenia, główny pkt obrotu przesuwa się ku górze, przeciwdziałając cofaniu się koła. Zapewnia to optymalną wydajność pedałowania i zapobiega bujaniu zawieszenia. Podczas ostrego pedałowania zawieszenie usztywnia się i jednocześnie pozostaje czułe na najmniejsze nierówności. Liniowy kierunek ruchu zapewnia wyjątkową kontrolę kinematyki i stanowi znaczący postęp w stosunku do konstrukcji bazujących na linku pośredniczącym. Switch Infinity jest lekki, prosty i trwały. Zbudowany przez Fox Racing Shox tak, aby wytrzymał najgorsze warunki jazdy. Do produkcji użyte zostały tylko najlepsze materiały – tłoki powlekane są powłoką Kashima dla zwiększenia czułości i trwałości, specjalne uszczelniane tuleje oraz lekkie kute korpusy. Switch Infinity ma bardzo małe opory podczas pracy, dzięki temu system może osiągnąć cechy pozornie sprzeczne. We wczesnym etapie ugięcia oferuje najwyższą efektywność pedałowania i doskonałą małą czułość inicjacji. Głębszy ruch zawieszenia jest wspomagany i odpowiada wysiłkowi do kwadratu energii. Z punktu widzenia rowerzysty oznacza to, że można podjeżdżać w każdych warunkach, a strome podjazdy cechować się będą zerową utratą wydajności i niesamowitą trakcją. Kontrolowany w połowie skok uspokaja rower w trudnym terenie i otwiera się, gdy napotyka większe przeszkody na trasie.

Rodzaje ram karbonowych

W sezonie 2017 w ofercie znajdą się dwa rodzaje ram karbonowych – seria TURQ zbudowana z najnowocześniejszego wysoko modułowego włókna oraz seria CARBON, która wykonana jest z nieco tańszego włókna węglowego.

  • TURQ – Seria TURQ zbudowana jest z tego samego materiału co rama Richiego Rude, zwycięzcy Enduro World Series. Dzięki badaniom w dziedzinie włókien węglowych, jesteśmy w stanie budować wystarczająco sztywne ramy wytrzymujące trudy ścigania w enduro, możliwość jazdy w bike parkach i ciągle na tyle lekkie, aby umożliwić kilometrowe podjazdy. W serii TURQ nie ma kompromisów ani cięcia kosztów. Do budowy ram używamy najwyższej jakości wysoko modułowego włókna węglowego, abyś mógł używać najlepszej ramy na świecie.

  • CARBON – Seria Carbon postawiła niezwykle wysoko poprzeczkę przed projektantami. Celem było zbudowanie wytrzymałej ramy z włókna węglowego z jednoczesnym obniżeniem ceny. W dziale projektowym ponownie przeanalizowano każdy element, udoskonalając każdy możliwy szczegół. W efekcie uzyskano bardzo wytrzymałą i sztywną ramę serii Carbon, cięższą jedynie o 200g w stosunku do wersji TURQ.

Bikeline nowym dystrybutorem rowerów Yeti
Dystrybucja Yeticycles: bikeline.pl, pełna informacja o marce yeticycles.pl
Zdjęcia: Jacek Kaczmarczyk jacekslonik.pl