To wyjątkowy projekt, mamy nadzieję że przełomowy w skali  naszego kraju.

natura_43ride_pompa

Fundacja POMBA wygrała przetarg na zaprojektowanie sieci około 45 km tras rowerowych typu Singletrack. Trasy zostaną wyznaczone oraz wybudowane od zera.  zaplanowanych jest pięć, jednokierunkowych pętli, co zawsze pozwoli wrócić do punktu startowego i skończyć zabawę kiedy zabraknie sił na dalsze pedałowanie. W założeniu mają to być trasy o poziomie łatwym.  Rowerowi nowicjusze i rodzice z dziećmi będą mogli spędzić miłe chwile obcując z piękną, dziką przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a wytrawni rowerzyści wyciśną z „singli” dużo flow z jazdy.

widoki

Bez obaw o faunę i florę. Ścieżki planowane są poza obszarem ochrony ścisłej na obszarze ochrony czynnej, gdzie zrównoważona ścieżka rowerowa kanalizując ruch turystyczny pomaga chronić przyrodę.

s
s

Praca w terenie już trwa, by w niespełna trzy miesiące złożyć gotowy projekt. Załoga fundacji POMBA zrobiła rekonesans całego terenu, na którym mają powstać trasy. Sprawdzenie tego obszaru, pozwoliło na wyznaczenie kilkunastu kilometrów wstępnego korytarza ścieżki, bazującego na koncepcji stworzonej przez TPN. Udało się ulepszyć przebieg tych założeń i sprawić, że trasy będą bardziej atrakcyjne.

widoki-pompa_tpn_43ride

Teren wydzielony przez Park Narodowy jest zróżnicowany, a jego przejscie jest momentami trudne. Na drodze często stają miejsca podmokłe – bagna, strome nachylenia, czy gęste zarośla. Finalnie single będą przystępne, a powyższe problemy zostaną rozwiązane przez kładki, czy prowadzenie sćieżki z odpowiednim nachyleniem. Wszystkie prace są prowadzone przy zachowaniu standardów opracowanych przez IMBA.

poligony-system-oceniania-terenu

Na czym polega wyjątkowość przedsięwzięcia? To docelowo około 45 km tras w jednoetapowym projekcie. To pierwszy w Polsce przypadek gdzie zleceniodawcą i jedynym inwestorem jest Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy!

Tak! Podczas gdy przy wielu mniejszych projektach na terenie kraju, podobne instytucje stoją w opozycji do inwestorów, tu TPN stawia wszystko na jedną kartę. Stawia się w roli lidera i otwiera nowy rozdział w historii inwestycji w taką infrastrukturę na terenach szczególnie chronionych. Projekt ma być finansowany  z dotacji EU.

strona fundacji POMPA : http://pomba.pl/

sprawdzanie-wytycznych